Jozef Matula sa pozerá na svojich učiteľských potomkov z neba

Pamätníci z Valče si pamätajú mladého riaditeľa školy Jozefa Matulu. Muž, ktorý padol v Povstaní, sa narodil 20. augusta pred sto rokmi.

Mladý valčiansky učiteľ Jozef Matula šiel bojovať za oslobodenie, zomrel pri výbuchu míny.Mladý valčiansky učiteľ Jozef Matula šiel bojovať za oslobodenie, zomrel pri výbuchu míny. (Zdroj: ARCHÍV MH)

Pozorný a milý - takto si pamätajú Valčania Jozefa Matulu, riaditeľa, ktorý sa oženil s mladou učiteľkou valčianskej školy Jolanou Mattyašovskou. Otec troch detí, z ktorých najstaršia mala sotva štyri, odišiel do Povstania a nikdy viac sa nevrátil. O jeho živote nám porozprávala jeho prvorodená Mária Haštová (70), ktorá po rokoch riaditeľovala v tej istej škole ako jej rodičia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Láska zo školy

Jozef Matula sa narodil vo Valči 20. augusta 1910 v maloroľníckej rodine, jeho otec sa po smrti jeho matky oženil druhýkrát s Máriou Hanusovou. Jozef vyrastal s tromi nevlastnými bratmi Jánom, Cyrilom a Jurajom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako učiteľ začínal v roku 1931 v Beluši, no už o tri mesiace odišiel ako výpomocný učiteľ do rodnej Valče. Po dvojročnej vojenčine sa vrátil domov ako riaditeľ jednotriednej obecnej ľudovej školy, ktorá sídlila v dnešnej hasičskej zbrojnici. V silno katolíckej dedine deti viac navštevovali cirkevnú školu, v ktorej učila v tom čase Jolana Mattyašovská zo Slovian. V roku 1939 deň pred svojimi 29. narodeninami sa s ňou oženil a už o mesiac ju takmer na rok opustil. Narukoval so slovenskou armádou na Ukrajinu. S manželkou Jolanou mal tri deti - Máriu, Jozefa a Pavla.

V kasárňach sa hlásil ako prvý

Mladá učiteľská rodina bývala v byte na vrchnom poschodí školy, no plánovala si postaviť v Ulici pod Hrádkom vlastný dom. Namiesto nich ho tam napokon postavili Krupčíkovci... Rodinná idyla dlho netrvala. Prišiel rok 1944, s ním Povstanie a povinnosť štátneho zamestnanca postaviť sa na stranu utláčaných. Poručík Jozef Matula sa v martinských kasárňach počas mobilizácie hlásil ako prvý.

SkryťVypnúť reklamu

Dcéra Mária Haštová mala štyri roky, no jeho odchod si dodnes pamätá. „Trávili sme nedeľu ako vždy u starej mamy v Slovanoch. Tu sme chodili cez hôrky a stretávali sme sa celá rodina. Stála som s mamičkou v záhrade, ocko v sivom saku a prehodeným plášťom cez ruku odchádzal na vlak a kýval mi," vrátila sa o viac ako 65 rokov dozadu dcéra Jozefa Matulu.

Hľadali ho medzi živými i mŕtvymi

Valčianskeho riaditeľa školy odvelili ako poručíka tankovej brigády do Vrútok a odtiaľ ho stiahli do okolia Zvolena. Mária Haštová svojho otca videla ešte raz a naposledy práve pred odchodom do Zvolena. „S mamou sme sa vracali domov od lekárky, ocko nás čakal v čiernom plášti pri ceste. Mama mu dala konzervy a dve čokolády, jednu mi vrátil, aby som ju dala malým bratom. Odvtedy som ho nevidela, ale pravidelne písal."

SkryťVypnúť reklamu

Posledný list prišiel 29. septembra 1944 zo Starej Kremnice. Z frontu chodili správy, že padol v boji, rodina však nevedela, komu a čomu veriť. Sedem mesiacov ho hľadala medzi mŕtvymi i živými.

Hrobár si jeho meno pamätal

Máriin nevlastný starý otec, mamin otčim, ho hľadal na vlastnú päsť. Niekoľkokrát prešiel pešo do okolia Banskej Bystrice a potom zas naspäť, lebo nemal kde prespať. Napokon ho našiel v Hájnikoch pri Banskej Bystrici v neoznačenom hrobe s ďalším českým dôstojníkom. „Hrobár si ho pamätal. Náhodou bol našou vzdialenou rodinou a vedel, že ho prídeme hľadať. Vedel presne, kde ocko leží," zahľadela sa na chvíľu do neznáma žena, ktorá prišla o otca príliš skoro. A príliš drasticky.

Jej otca zasiahli črepiny nemeckej míny. Zraneného ho mali previezť do Kyjeva, ale cestou na letisko Tri duby vykrvácal. Zomrel 8. októbra 1944.

Po telo Jozefa Matulu si prišiel jeho otec s cínovou truhlou a 27. mája 1945 ho pochovali v hrobke manželkinej rodiny v Slovanoch.

Na Jozefa Matulu pamätajú v dobrom

Na riaditeľa Jozefa Matulu ostali vo Valči len dobré spomienky. „Ľudia mi hovorili, že bol skromný, pracovitý, obetavý, pozorný a ku každému milý. Veľké porozumenie mal k ľuďom, najmä k tým, ktorých zasiahol ťažký údel života," uchovala si z rozprávania v pamäti Mária Haštová.

Jozef Matula vošiel do obecnej histórie nielen ako učiteľ, ale aj ako človek, ktorý sa angažoval v kultúre, divadle, niekoľko rokov bol veliteľom hasičského zboru a pôsobil v niekoľkých organizáciách.

Po smrti mladého riaditeľa nastúpila na jeho miesto jeho manželka. O štyri roky sa znovu vydala za Maršáleka a k trom deťom pribudli ďalšie dve.

Po roku 1946 pani Maršáleková z Valče odišla k matke do Slovian, kde sa stala riaditeľkou obecnej školy.

Kvôli veriacim deťom neboli odmeny

O 37 rokov neskôr sa do valčianskej školy vrátila ich dcéra Mária. Ako riaditeľka. „Chcela som ísť práve do tejto školy a keď ma zavolali z obecného úradu a ponúkli toto miesto, bola som šťastná," spomenula si na rok 1983, keď nastúpila do školy, kde vyrastala, kde bývala, kde zažila oboch rodičov.

„Boli to najkrajšie roky môjho učiteľovania. Hoci ma upozorňovali, že to nebudem mať ľahké a naozaj som nemala. Valča bola silno katolícka dedina a v čase socializmu chceli všetky deti chodiť na náboženstvo. Nebránila som im v tom, lebo som vedela, že je to zbytočné. Mala som najväčší počet detí prihlásených na náboženstvo. Za to som nikdy nedostala odmeny," zasmiala sa Mária Haštová, ktorá musela po desiatich rokoch školu opustiť. „Prišiel zákon, podľa ktorého môže byť ten istý riaditeľ len štyri obdobia po sebe. Neodchádzalo sa mi ľahko," povzdychne si.

Za jej pôsobenia sa na škole vymenili okná, strecha, zaviedol sa plyn, začala sa stavať telocvičňa a dala zbúrať i staré humno na dvore, ktoré kedysi vystavali jej rodičia...

Silná učiteľská tradícia nekončí

Mária Haštová i s bratom Pavlom, docentom na prešovskej fakulte, je piatou generáciou učiteľov v rodine. Z matulovskej strany boli učiteľmi okrem otca i jeho nevlastní strýcovia Cyril a Juraj. Matkina mattyašovská rodina bola na učiteľov bohatšia. Jolana bola učiteľské dieťa z oboch strán, pedagógom bol i jej starý otec z matkinej strany, z otcovej starý i prastarý otec.

Sama Mária prežila lásku ako jej rodičia - svojho manžela spoznala v škole. Spolu učiteľovali v novootvorenej škole v Beniciach.

Máriin manžel pochádzal z Valče a jeho mama z dvadsiatich detí, preto sa Mária Haštová zvykne smiať, že sa „rodinkuje" s polovicou dediny. Napokon i jej predchodkyňa Ľudmila Halušková, ktorú na riaditeľskej stoličke vymenila, bola sesternicou jej manžela...

Učiteľská reťaz stále nekončí. Vyštudovanými učiteľmi sú i deti Máriiných bratov a aj jej starší syn Braňo, ktorý ale v školstve neostal. Rodinnú tradíciu ale i s mladším bratom Radkom udržuje - obaja sa oženili s učiteľkami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 261
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 807
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 679
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 164
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 705
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 833
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 640
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 398
  1. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  2. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  3. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  4. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  5. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  6. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  7. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  8. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 246
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 861
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 17 312
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 337
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 8 718
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 448
  7. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 6 431
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 774
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  2. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  3. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  4. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  5. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  6. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  7. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  8. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 246
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 861
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 17 312
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 337
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 8 718
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 448
  7. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 6 431
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 774
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke

Už ste čítali?