TURČ. TEPLICE. Lekárska služba prvej pomoci v Turčianskych Tepliciach sa stala prvou témou, ktorú novovzniknutá Občianska iniciatíva Naše m(i)esto otvorila.
Nastolili vážne otázky, kritizovali postup radnice
Stretnutia sa zúčastnili niektorí poslanci i primátor mesta Michal Sygút. Podľa našich informácií ho na stretnutie nepozvali, dozvedel sa o ňom od ľudí. Rezonovala najmä otázka, prečo v meste už nie je lekárska služba prvej pomoci (LSPP). Za toto sa postavila Alena Chlapíková, gynekologička na dôchodku a primátorka mesta Turčianske Teplice v rokoch 1990-1998. Svoj názor prezentovala aj na augustovom mestskom zastupiteľstve. Pochválila vedenie mesta za to, že do mesta priviedlo ambulancie lekárov - špecialistov, no na druhej strane kritizovala, že zo všetkých okresných miest bola LSPP zrušená práve v Turčianskych Tepliciach. Zároveň sa opýtala, prečo o tom ani raz nerokovalo mestské zastupiteľstvo. Navrhla tiež riešenie. Podľa nej mal primátor mesta vyvolať rokovanie so zástupcami VÚC a Turčianskej polikliniky a tiež so samosprávami horného Turca, pretože v takom meste, ako sú Turčianske Teplice, LSPP by nemala chýbať.
Zachovať znamená financovať, tvrdí primátor
„Ak by sme chceli zachovať pohotovosť, museli by sme ju spolufinancovať z daní obyvateľov mesta. V súčasnosti si to nemôžeme dovoliť," odpovedal Michal Sygút na tému obnovenia LSPP v meste. Podľa neho problém financovania pohotovostí na Slovensku trvá niekoľko rokov a zástupcovia polikliniky už v minulosti žiadali bývalého primátora Jozefa Turčányho, aby mesto pohotovosť spolufinancovalo. Vtedy to vraj mesto neprijalo. Primátor argumentuje aj tým, že o premiestnení služby rozhodol ŽSK bez konzultácií s mestom práve na podnet lekárov, ktorí nechceli slúžiť na málo vyťaženej pohotovosti za nízke mzdy. Mnohí vraj denne slúžili takmer 33 hodín v prípade, že mali okrem svojej ambulancie aj službu na LSPP.
Lekári sa nesťažujú, no ľuďom chýba
Samotní lekári, ktorí presťahovanie pohotovosti iniciovali, trvajú na svojom názore zachovať pohotovosť do 22. hodiny. Súčasná legislatíva to však neumožňuje, pretože musí byť zabezpečená nepretržitá lekárska starostlivosť.
Podľa lekára Milana Veleckého, ktorý je už na dôchodku, ľudia boli na pohotovosť v Turčianskych Tepliciach zvyknutí a je pre nich ťažké cestovať s akútnou bolesťou do Martina. Na druhej strane je však na pohotovosti v Martine lepšie vybavenie a keďže tu slúžia dvaja lekári zároveň, jeden môže ísť sanitkou k pacientovi na návštevu, napríklad aj na horný Turiec. Východisko z tejto situácie je podľa neho niekde uprostred. Treba nájsť spôsob, ako lekársku službu prvej pomoci do kúpeľného mesta vrátiť, mali by sa však zachovať podmienky lekárov slúžiť len do 22. hodiny. Lekári sú vraj ochotní opäť sa vrátiť a slúžiť na Turčianskej poliklinike za týchto podmienok.
O pohotovosti budú rokovať
Žilinský samosprávny kraj zatiaľ žiadny podnet na vrátenie pohotovosti do kúpeľného mesta nedostal, ani od občanov, ani od občianskej iniciatívy. Minulý piatok sme sa ale dozvedeli, že problém plánuje riešiť.
„V stredu 8. septembra je naplánované stretnutie riaditeľky odboru zdravotníctva ŽSK so starostami Turčianskoteplického okresu práve k tejto téme," povedala nám hovorkyňa ŽSK Zuzana Muchová.
Podľa Tepličanov, ktorí reagovali k tejto téme na facebooku, bola pohotovosť v Tepliciach zbytočná, pretože aj tak ich lekár poslal doriešiť zdravotný problém do Martina. Takto reagovali predovšetkým mladí ľudia. Tí starší uprednostňovali názor, aby sa pohotovosť do mesta vrátila.
Občianska iniciatíva Naše m(i)esto
Občianska iniciatíva, ktorá tému pohotovosti otvorila prostredníctvom periodika Turiec, nie je podľa primátora Michala Sygúta nezávislá. Politickú polarizáciu však občianska iniciatíva zamietla.
Branislav Roháčik, riaditeľ Spoločného hydinárskeho podniku v Diviakoch, ktorý stojí na čele iniciatívy, nám najskôr poskytol informácie o iniciatíve. No potom, keď sa dozvedel, že priestor k téme poskytneme aj druhej strane, teda radnici a kraju, prerušil telefonát.
Podľa našich informácií je v iniciatíve zaangažovaných niekoľko stoviek obyvateľov, medzi nimi aj súčasný kandidát na post primátora mesta Jozef Turčány a bývalá primátorka kúpeľného mesta Alena Chlapíková.
FAKTY O LSPP V TURČ. TEPLICIACH
V Turčianskej poliklinike fungovala lekárska služba prvej pomoci (LSPP) od roku 1992 po delimitácii Okresného ústavu národného zdravia v Martine. Miesto výkonu LSPP bolo premiestnené z Turčianskych Teplíc do Martina najmä pre lekárov, ktorí tu nechceli slúžiť za nízke mzdy, ale aj pre malý počet pacientov, ktorí pohotovosť využívali. Od 1. júla sa lekári striedajú na službách v Martine, LSPP tu poskytuje spoločnosť Zdravie Martin.
LSPP financujú zdravotné poisťovne. Rozpisy služieb lekárov koordinuje s poskytovateľmi LSPP lekár ŽSK ako prenesenú kompetenciu štátnej správy.
Pohotovosť od 1. júla zrušili, resp. premiestnili aj v Bytči (do Žiliny), v Liptovskom Hrádku (do Liptovského Mikuláša) a v Belej (do Žiliny).