MARTIN. V novovybudovanej aule Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine sa dnes začala päťdňová konferencia. Je to vôbec prvá konferencia, ktorá sa v tejto budove konala. Predtým sa v aule konali promócie absolventov medicíny.
Ako nás informoval prvý prodekan Dušan Dobrota cieľom tejto konferencie je prezentácia najnovších poznatkov v oblasti biochémie a molekulárnej biológie. Tentoraz nesie podtitul Od laboratórneho stola do praxe. Počas prvého dňa sa v aule odovzdávali aj ceny. „Ide o ocenenia národných súťaží biochemikov, ktoré prebiehajú v Českej republike a na Slovensku, je to tzv. Drobnicov memoriál na Slovensku, minulý rok prebehol v Rajeckej doline," vysvetlil D. Dobrota.
Biochémia má podľa neho obrovský význam v praxi. „Je to chémia živých organizmov, ak chceme liečiť ochorenie, musíme poznať jeho príčinu. Príčina každého ochorenia je na molekulovej úrovni, to znamená na úrovni chémie bunky. V prípade, že nepoznáme príčinu ochorenia, nevieme určiť spôsob liečby a liečime len príznaky. O tento odbor je zo strany študentov veľký záujem," uviedol D. Dobrota
Účastníci zjazdu si vypočujú niekoľko odborných prednášok, napríklad na tému biochémia bunkových membrán, xenobiochémia, čo je biochémia cudzorodých látok, ktoré sa nachádzajú v potravinách i organizme a pod.
Počas úvodných minút premietli účastníkom v aule aj film. „Minulý rok si Jesseniova lekárska fakulta pripomenula 40. výročie svojho osamostatnenia v rámci Univerzity Komenského. Pri tejto príležitosti bol pripravený film, ktorý opisuje históriu vzniku, osamostatnenia a ďalšieho rozvoja, ako aj budúcnosti lekárskej fakulty," dodal. Podľa neho, dôvodom osamostatnenia fakulty bolo najmä sústredenie odborníkov v Martine. „Koncom 60. a začiatkom 70. rokov sa ukázal dosť akútny nedostatok lekárov predovšetkým na strednom Slovensku. V tom čase vláda rozhodla zriadiť detašované pracovisko lekárskej fakulty práve v Martine. Na toto miesto prišli odborníci z Bratislavy, ale aj z Košíc. Vytvorili sa podmienky pre vytvorenie samostatnej lekárskej fakulty s vlastnými učiteľmi a to bol vlastne dôvod jej osamostatnenia. V súčasnosti JLF UK je jednou z 13 fakúlt UK a je jej jedinou fakultou, ktorá je mimo Bratislavy," vysvetlil D. Dobrota.
Ján Turňa, predseda Slovenskej spoločnosti biochémie a molekulárnej biológie, vidí v Biochemickom zjazde fórum, kde môžu vedci i mladší kolegovia predviesť svoje poznatky. Je to aj príležitosť pre mladých ľudí vidieť a počuť poznatky a skúsenosti účastníkov, ktorí strávili v oblasti vedy už dlhší čas a nazrieť aj do problematických vecí, o ktorých tu diskutujú. Konferencie sa zúčastnil aj prvý dekan Jesseniovej lekárskej fakulty Viliam Mézeš. Účastníci tejto konferencie sú väčšinou z univerzít, akadémie vied, ale aj z iných odborných inštitúcií. Prednášať tu bude napríklad profesor Mathias Sprinzl z Nemecka, pôvodom zo Slovenska a profesor Peter Biely zo Slovenska.
Biochemický zjazd je spoločný zjazd Slovenskej spoločnosti pre biochémiu a molekulárnu biológiu a Českej spoločnosti pre biochémiu a molekulárnu biológiu. Na tomto zjazde sa zúčastňuje asi 250 účastníkov predovšetkým zo Slovenska, Česka, ale sú tu aj zahraniční hostia.