TURČEK. Štát vyčlenil peniaze na pomoc obciam postihnutým povodňami v Turci. Peniaze majú byť použité na mzdu pre pracovníka, ktorého obec zamestná na odstraňovaní škôd.
Obce ich však budú môcť využiť len v tom prípade, ak mzdy pre jednotlivých pracovníkov budú spolufinancovať piatimi percentami.
Obec musí na pracovníkov doplatiť
„Tento zákon umožňuje starostom obcí čerpať nový príspevok aj na preventívne opatrenia pred ďalšími povodňami. Základ celého príspevku je v tom, že ak obce zamestnajú ľudí na odstraňovaní škôd a prevenciu, tak postačí nájsť päť percent prostriedkov na ich mzdy, 95 percent uhradí štát najmä prostredníctvom eurofondov," vysvetlil minister práce Jozef Mihál.
V prepočte to znamená, že v prípade, ak by išlo o minimálnu mzdu 307,70 eur, obec by to stálo 20,80 eur.
Zo stretnutia starostov s ministrom Jozefom Mihálom v Turčeku. FOTO: AUTORKA
Samosprávy sú bez peňazí
Niektorí starostovia však tento príspevok považujú za nereálny. „Určite je dobré, že takáto možnosť tu je, ale v súčasnosti je naša obec vo veľmi zlej finančnej situácii a neviem, či túto možnosť využijeme," povedal starosta obce Turčiansky Peter Stanislav Šalaga.
Stotožňuje sa s ním aj starostka obce Košťany nad Turcom Anna Hlinková. Podľa nej túto pomoc viac využijú obce, ktorým voda poškodila najmä obecné majetky.
Starostka Turčeka Oľga Wagnerová to považuje za dobrú príležitosť pre nezamestnaných v obci a príspevok určite využije.
Príspevok na náradie je podľa starostov nízky
Okrem tohto príspevku, štát ponúkne obciam aj príspevok na pracovné nástroje.
„Je to jednorazový príspevok na jedno pracovné miesto vo výške 40 eur na zakúpenie pracovného náradia," uviedol minister. Starostom sa však táto suma zdá nízka.
„Štyridsať eur je podľa mňa malá čiastka, na to že naša obec je kameň a voda. Musím si to však premyslieť, na začiatok to určite stačí," povedala starostka Oľga Wagnerová.
Viacerí starostovia argumentovali najmä tým, že na odstránenie škôd potrebujú veľké mechanizmy a tie si za 40- eurový príspevok od štátu nekúpia.
Veľkú techniku obce nebudú potrebovať
Podľa ministra by však mali vodohospodári a lesohospodári spolupracovať so samosprávami.
„Bude účelné, ak bude fungovať koordinácia samospráv so štátnymi podnikmi, vodohospodármi a hydromelioráciami. Ťažké stroje budú poskytovať tieto štátne podniky a starostovia si tým pádom nemusia kupovať techniku," upresnil minister.
Aby nevznikali spory, kto má kde zasahovať, vláda vytvorila post splnomocnenca. „Bude riešiť problémy a koordinovať súčinnosť medzi rezortami, existuje aj komisia na riešenia následkov povodní, ktorú vedie minister vnútra Daniel Lipšic," uviedol minister Jozef Mihál.