Prestierania, knihy, obrazy, kufor - sú od darcov
Dočasná múzejná expozícia vznikla v spolupráci Obecného úradu v Mošovciach a Slovenského národného literárneho múzea v Martine. Kurátorom a scenáristom múzejnej je Jozef Beňovský. Na grafickej a realizačnej príprave spolupracovali Adriana Brázdová, Anna Brázdová, Emília Bieliková, Jozef Beňovský, Miroslav Jesenský a ďalší. Do expozície svojimi darmi prispeli Dušan Roll z Bratislavy (výtvarnými dielami, ktoré sa viažu k Mošovciam a Turcu a vecnými pamiatkami ľudového charakteru napr. fujarou, píšťalkou, črpákmi, dobovou poličkou a zariadením kuchyne, výšivkami ...), Božena Achymská z Martina (vyrezávanou kolískou, drevenou kuchynskou poličkou, dobovými sánkami...); Anna Miškóciová (vyšívaným vankúšom, ktorý vyšívala známa mošovská výšivkárka Mária Petrovičová); Alena Reťkovská (výšivkami a tkanými kobercami); Blažena Šimonidesová (tkanými kobercami); Jana Ličková (vyšívaným obrusom); Blažena Urbanová (vydaním Pamätí z mladších rokov života z roku 1997, biografiou Ruda Brtáňa o Jánovi Kollárovi s podpisom autora a časopisom Evangelicus z roku 2010); Anna Michalcová (tkaným kobercom z konopnej priadze, dreveným vešiakom na uterák, štrikovanými pepitami a vyšívanými dečkami). Okrem darovaných vecí do dočasnej múzejnej expozície zapožičali predmety Jozef Beňovský (obrazy s mošovskou tematikou od Oľgy Kryslovej a Miroslava Bartoša, plastiky, dobový cestovný kufor, samovar a historický rozťahovací stôl so šiestimi drevenými stoličkami potiahnutými kožou); Anna Horičková a Edita Mäčková (súbor novších vydaní tlačí vo vzťahu k J. Kollárovi, Biblia a spevník) a Katarína Šabová (drevené črpáky).
Prehliadka sa začína od sýpky
Vstup do expozície začína v pôvodnej sýpke, kde môžu návštevníci vidieť, na čo bol tento priestor bol v minulosti využívaný (uskladnenie úrody - obilniny, zelenina a ovocie, ale sýpka slúžila aj ako odkladací priestor na muteľnicu, drevené šechtáre atď.) Z tejto časti sa novovybudovanými dverami návštevník dostane do ďalšej časti múzea, kde je napravo inštalovaná malá kuchynka doplnená dobovými kresbami rodného domu Jána Kollára od Jána Bibzu st. Po ľavej strane je v panelovej časti zachytený život Jána Kollára od narodenia, cez štúdiá až po kňazské pôsobenie v nemeckej Lobede. Panelovú časť dopĺňajú rôzne vydania Kollárových Pamätí z mladších rokov života a jednotlivé vydania kníh a propagačného materiálu viažuceho sa k Mošovciam.
Od prvého vydania básní, cez Slávy dceru
Ďalšia miestnosť zachytáva tvorbu Jána Kollára od prvého vydania Básní Jána Kollára, Slávy dceru z roku 1824 a 1832, vydanie Národných spievaniek, práce o literárnej vzájomnosti až po kázňovú tvorbu. Panelovú časť uzatvára pôsobenie Jána Kollára v Pešti v rokoch 1819-1849.
V poslednej miestnosti je na paneloch zachytené posledné obdobie života Jána Kollára vo Viedni, jeho smrť, pochovanie a prevoz ostatkov do Prahy v roku 1904. Z roku 1863 sú tú fotografie z návštevy pravnučky Jána Kollára v Mošovciach pri odhalení sochy Jána Kollára od Fraňa Štefunku na námestí. Miestnosť vhodne dopĺňa dobový richtársky stôl so stoličkami, mestskou vyrezávanou truhlicou z roku 1862, bustou od Melnickeho, ktorú v roku 1983 Mošovciam darovala pravnučka Jána Kollára Ľudmila. Ďalej sú tu inštalované biografie a bibliografie Jána Kollára, novšie vydania diel Jána Kollára a publikácie o ňom. Tuše Oľgy Kryslovej, Dušana Kuzmu, akvarel od Jaroslava Vodrážku a uhoľ od Miroslava Bartoša dotvárajú dobovú atmosféru Mošoviec a Turca.
Všetko nie je hotové, plány sú otvorené
V príhovore Jozefa Beňovského, pri otvorení múzea, odznel aj plán na dobudovanie hospodárskej časti areálu pri pôvodnej sýpke, kde by mohla byť premiestnená expozícia Múzea mošovských remesiel. Ak sa nájde dostatok financíí, mohol by tento areál dobudovaný spolu so zriadením trvalej múzejnej expozície venovanej najznámejšiemu mošovskému rodákovi.
FAKTY
V roku 2008 pri príležitosti 215. výročia narodenia Jána Kollára bol predložený návrh dostavby jeho rodného domu Jána Kollára, ktorá by bola replikou pôvodného domu. V júni minulého roku sa začala stavať dostavba k pôvodnej sýpke a 30. júla 2010 bola novostavba skolaudovaná. Celkové náklady na stavbu, kúrenárske a signalizačné zabezpečenie boli 120 000 eur. Hradili sa z rozpočtu obce, zo zbierky na Dom Jána Kollára a z daru bývalého predsedu vlády SR. Projektantom a stavebným dozorcom bol Ing. arch. Rastislav Bubelíny. Výstavbu realizovala firma Štefana Kviatkovského - Intex.
Autor: ADRIANA BRÁZDOVÁ