JAZERNICA, MARTIN. V Jazernici jedna z členiek komisie - pani Alena (neželala si zverejniť priezvisko, poznámka redakcie) podala podnet na Obvodnú volebnú komisiu v Martine i na ústrednú do Bratislavy. Upozorňuje v ňom na to, že starosta Jaroslav Marek aj po tom, čo bola zvolená predsedníčka miestnej volebnej komisie, riadil jej zasadnutie. „A to i napriek tomu, že sám kandiduje," krútila hlavou Alena, ktorá na zasadnutí komisie nesúhlasila s registráciou Ivety Slivkovej.
Spor o podpisy
„Nemám proti nej nič, ale ako nezávislá kandidátka nepredložila dostatočný počet platných podpisov. Mala ich na petičnej listine síce 41, no päť bolo problematických. Problémy však ostatní členovia komisie vyriešili tým, že jej poskytli týždeň na to, aby si podpisy dala do poriadku. Iveta Slivková bola takto zvýhodnená pred inými kandidátmi," myslí si nespokojná členka komisie, ktorej ešte prekážalo, že zasadnutie komisie začalo skôr, ako bola na komisiu pozvaná.
„V pozvánke bolo, že zasadnutie komisie bude 7. októbra 2010 o 18. h. No keď, som na obecný úrad prišla, tak ostatní členovia komisie spolu so starostom posudzovali jednotlivé kandidátne listiny. Tým mohlo dôjsť k ovplyvňovaniu členov komisie," zauvažovala Alena.
Starosta: Nikoho som neovplyvňoval
Starosta Jazernice Jaroslav Marek nám povedal, že do práce miestnej volebnej komisie nezasahoval. „V zmysle zákona som ju zvolal a otvoril jej rokovanie. Potom som odovzdal slovo zapisovateľke. Sťažovateľka prišla o niečo neskôr, meškala asi päť minút. Odmietam akékoľvek podozrenia, že som jej meškanie využil na to, aby som niekoho ovplyvňoval," rezolútne vyhlásil starosta, ktorý v nastávajúcich voľbách nebude mať žiadneho súpera.
„Náležitosti kandidátov riešila volebná komisia. Neskúmal som, či má niekto dosť podpisov alebo nie. Ani mi to neprináleží," dodal Jaroslav Marek a odkázal nás na predsedníčku komisie Renátu Čiernu.
Predsedníčka komisie: Chyby boli, ale iba formálne
„Nevidela som dôvod na to, aby som starostu vykázala z miestnosti. Vôbec nič neriadil, len sedel a počúval. Aj o návrhoch na predsedníčku a podpredsedníčku komisie dala hlasovať zapisovateľka," popísala nám priebeh komisie Renáta Čierna, ktorá na margo počtu podpisov kandidátky Ivety Slivkovej povedala, že ich bolo dosť.
„Päť z nich však bolo problematických. Pri troch boli v kolónke trvalé bydlisko použité opakovacie znamienka. Ďalší problém bol pri občanovi, ktorému pri mene vypadlo jedno písmenko, ale každý z nás vedel, o koho ide. No a posledný nedostatok bol v tom, že jedno priezvisko bolo prečiarknuté a nad ním bolo uvedené druhé. Adresa i podpis však s opraveným priezviskom sedeli. Chyby teda boli, ale podľa väčšiny členov komisie mali formálny charakter. Nebol dôvod, aby sme Ivete Slivkovej bránili v kandidatúre na poslankyňu," uviedla Renáta Čierna.
Predsedníčky sme sa ešte spýtali, ako to bolo s predĺžením lehoty na odstránení nedostatkov.
„Využili sme možnosti zákona o petičnom práve, v ktorom sa v paragrafe päť hovorí, že ak petícia nemá príslušné náležitosti, tak sa má vyzvať osoba, ktorá petíciu podala, aby odstránila nedostatky petície v lehote najneskôr 30 dní od doručenia výzvy. To sme urobili. Či to bolo správne, neviem teraz posúdiť, veď nikto z nás k danej problematike neabsolvoval žiadne školenia," povzdychla si Renáta Čierna.
Obvodná komisia vydá stanovisko
Viera Toporová z Obvodného úradu Martin nám potvrdila, že z Jazernice im došiel podnet od jednej z členiek komisie. „Obvodná volebná komisia ešte nezasadala, jej prvé rokovanie bude v stredu 27. októbra. Komisia sa podnetom bude zaoberať a vydá k nej stanovisko. O tom, či mala byť kandidátke vydaná registrácia alebo nie, však komisia rozhodovať nebude. Takéto rozhodnutie je len v kompetencii súdu," zdôraznila Viera Toporová.
Podobne nám odpovedala aj Lívia Škultétyová, riaditeľka odboru volieb a referenda na ministerstve vnútra SR. Prvé zasadnutie Ústrednej volebnej komisie sa musí uskutočniť najneskôr do 2. novembra.