Podľa hodnotenia Transparency International Slovensko (TIS) najotvorenejšími samosprávami zo sto počtom obyvateľov najväčších samospráv na Slovensku v roku 2010 sú Šaľa, Banská Bystrica a Martin.
MARTIN. Až 82 zo stovky najväčších slovenských samospráv nedosiahlo ani polovicu maximálneho počtu bodov, čo podľa TIS naznačuje vlažný postoj vedenia mnohých miest k transparentnosti a otvorenosti voči občanom. Ako sa zdôrazňuje v hodnotení TIS, okrem zvýšenej miery dôvery by transparentnosť napríklad vo verejnom obstarávaní pomohla mestám šetriť peniaze. Elektronické aukcie od roku 2009 napríklad využilo čo i len v jednom prípade iba 41 zo sto skúmaných samospráv. Len 11 miest má na svojich webových stránkach zoznam zmlúv, ktoré uzavreli.
Z výsledkov tiež vyplýva, že v priemere transparentnejšie sú skôr väčšie mestá a skôr samosprávy, ktoré vedú nominanti Strany zelených, SDKÚ-DS či KDH, a v nadpriemere mestá zo Žilinského kraja. Naopak, horšie v otvorenosti sú na tom menšie samosprávy, tie vedené nominantmi ĽS-HZDS, KSS a ANO, a mestá z Košického a Trnavského kraja. Najmenej otvorenými sú Zlaté Moravce, Smižany a Krompachy.
Tieto výsledky vyplývajú z merania rozsahu protikorupčných opatrení ale aj kvality informácií, ktoré mestá poskytujú na svojich webstránkach a pri infožiadostiach. Hodnotených bolo 11 oblastí, medzi nimi poskytovanie informácií, podiel verejnosti na rozhodovaní a verejnom obstarávaní, personálna politika, prenájom bytov, udeľovanie grantov a dotácií a podobne. Ich súčasťou bolo i hodnotenie formálnych pravidiel, ako je zavedenie elektronických aukcií, zverejňovanie zoznamu zmlúv i faktúr na webových stránkach, uplatňovanie etického kódexu zamestnancov úradov či poskytnutie majetkového priznania starostu na požiadanie.