MARTIN. Máme za sebou neúrodný rok, obilie bolo biedne. Pšenica je vzácny artikel, podľa konateľa martinskej pekárne Hruška Miroslava Hrušku jej cena stúpla o sto percent, cena múky o päťdesiat. Napriek tomu chlieb a ďalšie pečivo drahšie nebude. „Konkurencia je vysoká, do konca roka s cenou hýbať nebudeme. Možno až po novom roku, ale neviem, v akej miere. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať," povedal Miroslav Hruška.
Mäso je oproti minulosti lacnejšie
Kritické to zatiaľ nie je ani v mäsopriemysle. Jana Parížeková z MäsoParížek uviedla, že v lete ceny mäsa stúpli o 5 až 7 percent, teraz sa stabilizovali. Hoci ceny kŕmnych surovín stúpli, hodnotu bravčoviny to neovplyvnilo. Oproti minulým rokom je bravčovina dokonca lacnejšia. „V súčasnosti sú ceny o tridsať percent nižšie ako pred piatimi rokmi. Bravčovina stála 6 eur, teraz ju možno kúpiť aj za 4 eurá," upresnila Jana Parížeková.
Za pomerne rovnakú cenu je stále možno kúpiť i biele kuracie mäso.
Vysokú cenu si drží hovädzina, ktorú v minulosti ovplyvnila choroba šialených kráv. „Spotreba klesla, po pár rokoch sa ponuka zvýšila, ale nebolo hovädzieho dobytka. Toto mäso je drahšie, ale jeho cena v súčasnosti nestúpala," vysvetlila.
Jana Parížeková nevie predpovedať, aká situácia nastane po novom roku. Jedno vie istotne: percento DPH navyše zákazník nepocíti.
Percento DPH do ceny nepremietnu
To isté tvrdí i predseda Coop Jednota v Turčianskych Tepliciach Ján Koza. „Jedno percento určite nebudeme premietať do ceny," prízvukuje.
Neúrodu podľa neho zákazník už pri nákupe tovaru cíti, pretože išli hore aj nákupné ceny poľnohospodárskej prvovýroby ako mäso, mlieko a víno, ktorého je tento rok tiež málo.
Plody začali dovážať z Maďarska
Doteraz nepoznanú situáciu zažívajú aj predajcovia ovocia a zeleniny na trhu. Kým doposiaľ predávali len plody slovenskej úrody, od leta všetci z veľkoskladov berú tvora dovážaný zo zahraničia. Predovšetkým z Maďarska dovážajú chren, papriku, cibuľu. Niektoré druhy zeleniny a ovocia sú zo slovenského trhu.
Obchodník Dragomír Dragnev z Martina povedal, že ovocie i zelenina šla mierne hore, odhaduje až 15 percent. Najviac zdraželi zemiaky a cesnak.