MARTIN. S novou šesťsedačkovou lanovkou funguje stredisko Martinské hole od roku 2008. Členovia Horskej záchrannej služby Veľká Fatra si pred každou sezónou nacvičujú zlaňovanie a vyslobodzovanie ľudí z lanovky.
Zatiaľ zachraňovať nemuseli
Nácvik by využili v prípade, že by sa porušila lanovka, alebo keby vypadol elektrický prúd či došlo k mechanickému poškodeniu lanovky. Situácií, kedy by záchranári museli vyslobodzovať ľudí z lanovky, je našťastie málo. Záchranári sa však pripravujú aj na takúto situáciu.
„Vzhľadom na to, že už v minulosti sme začali s modernizáciou strediska, situácií kedy treba dávať ľudí fyzicky dole z lanovky je málo. Existujú aj záložné zdroje elektrickej energie. Ale napriek tomu je to len technika, ktorá môže zlyhať," skonštatoval R. Šesták zo spoločnosti Pro SKI.
Musia dodržať bezpečnosť
Zachraňovanie je náročná záležitosť. „Čo sa týka metodiky zachraňovania, musí byť dodržaná najmä bezpečnosť. Preto to nacvičujeme v teréne, aby to človek dostal do rúk. Inak cvičíme aj v halách a telocvičniach," uviedol člen HZS Veľká Fatra Michal Rohoň. „Namáhavé je to v tom, že každý krok musí byť urobený 100-percentne," dodáva. Akcia trvala menej ako polhodinu.
„Nebezpečné je to vtedy, keď je vonku nárazový vietor a námraza. Hlavne je dôležitá bezpečnosť a istenie pri práci s tými ľuďmi, ktorí zlaňujú," povedal operátor lanovky na Martinských Holiach Marián Cisárik. Evakuovať ľudí z lanovky však záchranári ešte nemuseli.
Lyžiari, buďte opatrní
Stredisko už zasnežuje, na zimnú sezónu je už stopercentne pripravené.
„Ľudia by mali dbať na poriadnu lyžiarsku výstroj, nemali by zabúdať na prilbu. Umelý sneh je tvrdší ako prírodný, treba tomu prispôsobiť jazdu," vystríha ľudí pred začiatkom sezóny člen HZS Veľká Fatra Branislav Černák. „Ľudia robia chyby, zranenia budú, ale treba byť opatrnejší," dodáva.
Cvičenia sa zúčastnili štyria členovia horskej služby a sedem pracovníkov lyžiarskeho strediska.