TURČ. TEPLICE. Podnet podal podľa hovorkyne Ústavného súdu Anny Pančurovej jeden z neúspešných kandidátov na primátora 7. decembra. Podľa našich informácií to bol Jozef Turčány, ktorý nám to potvrdil so slovami: „Nech o tom rozhodnú kompetentní."
Argumentoval tým, že v dvoch volebných okrskoch vraj chýbalo dokopy okolo 205 obálok. Na veľkom počte hlasovacích lístkov do mestského zastupiteľstva bola vždy označená rovnaká troj-kombinácia kandidátov na poslancov zjavne tým istým perom a rovnakým spôsobom. Takto boli údajne označené aj hlasovacie lístky pre voľby primátora mesta. Rovnakým perom i spôsobom bol na viacerých lístkoch označený práve víťaz primátorských volieb.
Zápisnice z jednotlivých okrskov však podľa miestnej volebnej komisie neobsahujú žiadne výhrady voči priebehu hlasovania či spracovania volebných lístkov.
NA ŤAHU JE SÚD
Ústavný súd pridelí každú sťažnosť sudcovi spravodajcovi na zasadnutí pléna Ústavného súdu. Sudca pripraví pridelenú vec na prerokovanie v pléne. Konanie pred Ústavným súdom je v zásade dvojfázové. V prvej fáze plénum preskúma a rozhodne, či sú splnené zákonom stanovené podmienky na ďalšie konanie v merite veci. Podľa výsledku prerokovania môže byť sťažnosť prijatá na ďalšie konanie alebo odmietnutá.
Rozhodovanie o volebných sťažnostiach je typom konania pred Ústavným súdom, v rámci ktorého je potrebné uskutočniť organizačne a časovo pomerne náročné dokazovanie. Je spojené so skúmaním sporných skutkových tvrdení účastníkov konania, ktoré môžu byť rôznorodé a môžu sa týkať napríklad priebehu volebnej kampane, priebehu hlasovania, spracovania výsledkov volieb. Zisťovanie skutkového stavu si často vyžaduje vykonanie výsluchu väčšieho počtu svedkov či prepočítavanie volebných lístkov. Všetky úkony musí plénum Ústavného súdu vyhodnotiť a následne vo veci rozhodnúť do 90 dní odo dňa doručenia podnetu.
Autor: kov