RAKOVO. Problémy zamestnancov drevárskej firmy v Rakove ešte stále nemajú riešenie. Vrcholili už v auguste. Vo firme Goralwood pracovalo v tom čase vyše 40 zamestnancov, firma sa ale dostala do problémov a prestala zamestnancom vyplácať mzdy. Zástupcovia zamestnancov nás vtedy informovali, že majiteľ zvažuje dať firmu do konkurzu.
Polícia podozrenie zo zločinu odmietla
Po medializovaní problému väčšina ľudí z firmy odišla. Začiatkom septembra dokonca podali na svojho zamestnávateľa, ktorým mal byť Poliak Tomasz Wladyslaw Guzdek, hromadné trestné oznámenie. V čase policajného skúmania dlhovala firma na výplatách 137 571,62 eur viac ako osemdesiatim zamestnancom. Dlhy mala aj v Sociálnej poisťovni, ktorá si ho vymáhala od firmy exekučnou cestou, dlhy evidujú aj vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, Spoločnej zdravotnej poisťovni, Apolle, Dôvere i Unione.
Polícia však podozrenie zo zločinu nevyplatenia mzdy a odstupného zamietla. Subjektívna stránka trestného činu totiž nebola naplnená, teda nebol zistený úmysel. Škodu si však podľa nej môžu ľudia uplatniť v občiansko-právnom konaní alebo inom konaní pred súdom.
Na darčeky peňazí niet
Hoci je už zima, situácia sa pre bývalých zamestnancov od augusta nezmenila, ale zhoršila. „Mám dve dcéry, obe sú na materskej. Idú Vianoce, nemám za čo vnúčencom kúpiť ani drobnosť," zúfa si žena, ktorá žije s manželom a ich jediný príjem je necelých dvesto eur ako dávka v hmotnej núdzi.
„Je to strašné, nemáme z čoho žiť. Spoliehame sa len na tie peniaze z garančného poistenia," dodáva s plačom. Na tie však majú zamestnanci nárok iba ak súd vyhlási na firmu konkurz. Krajský súd v Žiline podľa našich informácií v minulom týždni neevidoval žiadny návrh na vyhlásenie konkurzu na rakovskú firmu.
Bez odozvy
Do firmy v Rakove sme zašli aj osobne, dostali sme sa však len po bránu. Firmu už zrejme vlastní iná spoločnosť. Na bráne sme našli ceduľu s nápisom firmy Tom & Tom so sídlom v Košiciach. Na zvonenie pri bráne nám nikto neodpovedal a keď sme viackrát telefonovali na kontaktné telefónne číslo firmy, ktoré sme našli na internete, zapol sa odkazovač. Nie je teda jasné, či nová firma prevzala na seba s kúpou budovy aj právnu zodpovednosť za dlhy predchádzajúceho majiteľa. Útechou pre ľudí teda môže byť jedine právne poradenstvo úradu práce a dúfať, že konateľ firmy sa stane platobne neschopný a firma pôjde do konkurzu.
KDE SA MOŽNO OBRÁTIŤ O POMOC
Zisťovali sme, kde môžu ľudia požiadať o pomoc. „V prípade, že občania - zamestnanci majú so svojím zamestnávateľom problém týkajúci sa porušovania jednotlivých ustanovení Zákonníka práce, je potrebné, aby osobne prišli na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine, III. poschodie, na č. dverí 409, kde môžu vysvetliť a presne objasniť, aké ťažkosti majú so svojím zamestnávateľom, resp. o aké konkrétne porušenie ich pracovnoprávnych práv ide. Právne poradenstvo v oblasti pracovnoprávnych vzťahov i v sociálnej oblasti, t.j. v oblastiach, ktoré sú v pôsobnosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine, poskytne bezplatne právnička úradu," informovala nás hovorkyňa UPSVaR v Martine Melánia Pintérová.
Poškodení tiež môžu kontaktovať Národný inšpektorát práce, náš región patrí pod pôsobnosť úradu v Žiline na Hlavnej ulici 2.
PO VYHLÁSENÍ KONKURZU
Ak súd vyhlási na firmu konkurz, zamestnanci môžu ako veritelia do 60 dní od vyhlásenia prihlásiť svoje pohľadávky voči zamestnávateľovi na súde, ktorý konkurz vyhlásil.
Účelom konkurzu je uspokojenie pohľadávok všetkých veriteľov pomerne. To znamená, že veritelia nemôžu očakávať, že od vysoko zadĺženého podniku dostanú peniaze v plnej výške. Nároky sa dajú uspokojiť len vtedy, ak ich je z čoho uspokojiť.
ZDROJ: ÚSTREDNÝ PORTÁL VEREJNEJ SPRÁVY