Vedecká inštitúcia, akou je Slovenská národná knižnica (SNK) v Martine, má ako jediná na Slovensku prístroj na analýzu papiera. Knižnica ho zakúpila v hodnote 128 250 eur z prostriedkov z ministerstva kultúry.
Ak chrániť, treba vedieť ako
Nemecký systém s názvom SurveNIR dokáže rýchlo a včas zistiť, v akom stave sa papier nachádza.
„Ak chceme historické dokumenty chrániť, musíme vedieť, ako ich chrániť. Slovenskej národnej knižnici záchrana historických dokumentov plynie zo zákona. Tento prístroj nám k tomu výrazne napomôže," povedal riaditeľ Odboru reštaurovania a konzervovania dokumentov SNK Vladimír Bukovský, ktorého pracovníci budú s prístrojom pracovať.
Kyslosť a pevnosť je dôležitá
Prístrojom budú merať predovšetkým dva základné parametre - kyslosť a pevnosť papiera. „Ak má papier nízku kyslosť, bude sa v budúcnosti rozpadať. Ak má nízku pevnosť, zníži sa jeho použiteľnosť a nebude dostupný pre bádateľov," vysvetlil Vladimír Bukovský.
Odborní pracovníci budú sledovať predovšetkým papier vyrobený po roku 1850 až po súčasnosť. Do polovice 19. storočia sa vyrábal papier z kvalitnej suroviny - handier, čo mu dodalo pevnosť a trvanlivosť. Neskôr ľan a konope, z ktorých sa látky vyrábali, nahradilo drevo. Tento papier, ktorý sa vyrábal až do osemdesiatych rokov 20. storočia, má už z výroby zvýšenú kyslosť, čo je pre papier veľmi deštruktívna vlastnosť.
Chýba ešte jeden prístroj
Doposiaľ reštaurátori v SNK zisťovali kyslosť papiera fyzikálno-chemickými metódami a pevnosť papiera prístrojom, ktorý meral hĺbku vpichu hrotu do papiera, čiže deštruktívne. Nový stroj merania výrazne zjednoduší a urýchli a merania budú nedeštruktívne. Chýba im však ešte jeden článok k dokonalosti - moderné a výkonné zariadenie na odstránenie kyslosti papiera v knižných dokumentoch, ktoré by nahradilo ručné technológie. Toto zariadenie by v budúcnosti mohlo byť súčasťou špecializovaného pracoviska - Integrovaného konzervačného centra, ktoré SNK plánuje zriadiť v bývalých kasárňach vo Vrútkach.