Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
BIBIANA CHCE POMÁHAŤ ĽUĎOM PREKONÁVAŤ BARIÉRY

Človek s hendikepom nie je len niekto, kto neustále niečo potrebuje

Bibiana Vaváková (37) sa narodila s rázštepom chrbtice a preto je na invalidnom vozíku. Napriek tomu, že ochorenie jej dodnes spôsobuje mnohé zdravotné problémy, žije aktívny život. Pracuje, študuje a ak jej to počasie a čas dovolí, ide si zašportovať.

Handbike - Bibiana zažila cez leto úžasný zážitok na špeciálnom bicykli pre hendikepovaných.Handbike - Bibiana zažila cez leto úžasný zážitok na špeciálnom bicykli pre hendikepovaných. (Zdroj: ARCHÍV BV)

Ste energická mladá žena, vaše ochorenie vás ale pripútalo na vozík. Ako to beriete?

- V prvom rade chcem zdôrazniť, že toto nie je choroba, ale postihnutie. Nie som a necítim sa byť chorá, možno len znevýhodnená tým, že sa kvôli môjmu hendikepu - vozíku nedostanem tam, kam sa dostane chodiaci človek. Napriek tomu všetkému sa snažím fungovať ako každý iný človek.

Každý človek sa denne zaoberá rôznymi problémami a komplikáciami v živote. Ako je to s vami, aké problémy komplikujú život vám?

- Mám podobné starosti ako každý človek, ale okrem toho musím dennodenne zápasiť s neprekonateľne vysokými obrubníkmi, v tomto čase neodhrnutým snehom, alebo pre mnohých tak banálnou vecou, ako je sneh napadaný na aute. Ako študentka vysokej školy sa stretávam počas víkendov s rôznymi bariérami v škole - učebňa je na treťom poschodí bez výťahu. Každý človek má hodnotu a svoju dôstojnosť. Aj napriek všetkým problémom, ktoré ani nemôžem všetky vymenovať, sa snažím pozitívne myslieť, pozerám sa dopredu a verím, že sa aj pre nás hendikepovaných raz vytvoria lepšie podmienky, ktoré nám uľahčia život v meste.

Skryť Vypnúť reklamu

Žijete sama, bez rodičov. Čo bolo pre vás motiváciou, aby ste sa osamostatnili?

- Mnohí ľudia sa ma pýtajú, čo ma k tomu viedlo. Nie sú to zlé rodinné vzťahy, ako by si niekto myslel. Mám užasnú rodinu, ktorá ma vždy podržala, aj keď som s ňou nie vždy mohla byť. Cítim, že sa na ňu môžem kedykoľvek spoľahnúť. Jednoducho bol taký čas, že postihnuté deti boli umiestňované v ústavoch. A možno práve takýto život v ústave ma posunul k presvedčeniu, že som chcela skúsiť fungovať samostatne. Podarilo sa. V súčasnosti bývam v bezbariérovej bytovke v martinských Košútoch v dvojizbovom byte.

Všeobecne platí, že hendikepovaní si ťažko hľadajú prácu. Ako to bolo vo vašom prípade?

- Áno, je to pravda. Zamestnávatelia neradi zamestnávajú invalidov v obave, že s tým budú mať problémy a viac úradovania. Ja som mala šťastie a zo strany môjho zamestnávateľa pána Petra Kuruca som sa stretla s ochotou zamestnať ma. A to aj napriek vtedajšej zložitej dobe. Vyhovel mi aj v tom, že môžem študovať popri zamestnaní na vysokej škole.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľa postihnutých ľudí je doma, hoci ich postihnutie nie je také obmedzujúce. Prečo ste aj vy nevolili túto ľahšiu možnosť?

- Pracujem ako informátorka a svoju prácu mám veľmi rada. Dúfam, že som prínosom pre firmu. Pýtate sa, prečo som neostala doma? Chcela som byť osožnejšia, chcela som pomôcť, chcela som ísť medzi ľudí. Možno aj kvôli ľuďom, ale hlavne kvôli sebe. Aby na jednej strane ľudia videli, že aj človek s hendikepom nie je len niekto, kto neustále niečo potrebuje, ale že je to aj človek, ktorý keď ma vytvorené vhodné podmienky, vie bez problémov samostatne existovať, starať sa o seba a byť užitočný iným. Na druhej strane je to aj pre pocit vlastnej sebarealizácie, komunikácii a kontaktu s ľuďmi, aby som „nezakrpatela" doma.

Skryť Vypnúť reklamu

To je veľmi pekné, ale musí to byť aj náročné. Kde čerpáte energiu?

- Energiu čerpám v rodine, ktorá je pre mňa všetkým. Dostávam ju aj zo vzťahov s priateľmi, zo športu, z malých radostí, ktoré sa mi mnohokrát veľmi nečakane podarí uchmatnúť.

Cítim, že ste človek, ktorý berie svoje postihnutie s nadhľadom. Dokážete si zo seba urobiť aj žart?

- To by bolo už veľmi zle, keby si človek nedokázal urobiť srandu sám zo seba, aj keď v mojom prípade je to o niečo ťažšie. Ono to je tak, že keď človek vidí, ako sa ľudia správajú, aké malichernosti dookola riešia, tak vtedy si poviem: Vďaka pánu bohu, že som postihnutá len na nohy a nie aj na hlavu. (smiech) Nuž, ale každý sme nejaký. Tým sa ale nechcela nikoho uraziť.

Kto vám pri bežných činnostiach pomáha?

- Bežné úkony zvládam sama, no pri náročnejších činnostiach mi pomáhajú asistentky Miška a Simonka, rodičia, súrodenci a priatelia. Aj keď si človek dokáže často pomôcť sám, som rada, že mám okolo seba práve týchto ľudí. Sú už neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Bez nich by to bolo oveľa zložitejšie.

Pri vašom postihnutí zrejme veľa využívate ruky. Chodievate aj do posilňovne?

- Človek si zvykne na námahu a tak ako zdravý človek pokladá za samozrejmosť to, že chodí, ja tým, že mám nohy také aké mám, používam na presun na invalidnom vozíku najmä ruky. Do posilňovne teraz chodím menej. Jednak je to spôsobené počasím a na druhej strane aj povinnosťami, ktoré mám či už v práci, doma alebo pri štúdiu popri zamestnaní. Dúfam, že sa to upraví a ja si nájdem lepší systém na zvládnutie viacerých povinností naraz.

Už ste spomenuli, že študujete na vysokej škole. Štúdium popri práci je náročné aj pre zdravého človeka, nie to pre hendikepovaného. Ako to zvládate? Čo od toho očakávate?

- Tempo a rytmus môjho života sa zmenili, nakoľko som prehodnotila svoje životné ciele aj životný štýl. Súčasťou tejto zmeny je využívanie môjho voľného času, ktorý pre mňa znamená možnosť ďalšieho rozvoja. Preto som sa rozhodla vzdelávať. Študujem prvý rok vysokú školu na Univerzite Komenského odbor Sociálna pedagogika a vychovávateľstvo v Bratislave. Zaoberám sa aj otázkou, čo bude, keď to skončím, ale to je ešte veľmi ďaleko. Možno raz budem pomáhať ľuďom prekonávať bariéry. Verím, že ma aj táto skúsenosť posunie dopredu.

Čo by ste chceli v budúcnosti robiť?

- Som zmierená so svojím fyzickým stavom, ale rozhodla som sa, že sa pokúsim prekonať svoje sociálne postihnutie. Myslím, že sa mi to darí a touto cestou by som rada inšpirovala aj ostatných hendikepovaných ľudí k aktívnemu spôsobu života. Chcela by som pomôcť aj k ovplyvneniu postojov spoločnosti k týmto ľuďom. Často stačí, aby sa na vlastné oči presvedčili o tom, čo dokáže telesne postihnutý človek. Ak sa tak stane, často sa aj ich postoje a názory začnú meniť.

Už sme mali možnosť vidieť aj v televízii, že vás pokúša ďalší koníček - handbike, teda trojkolesový bicykel pre hendikepovaných ľudí. Ako ste sa k nemu dostali?

- Tento úžasný „vynález" som mohla vyskúšať vďaka správnym ľudom z posilňovne. Veľké ďakujem patrí Mirovi Buľovskému, ktorý ma ako prvý do tohto športu zasvätil. Ukázal mi ako taký handbike vyzerá a ako funguje.

Aký to bol pocit, keď ste sedeli v sedadle handbiku? Nebáli ste sa?

- Môžem povedať, že je to úžasný pocit sedieť na niečom takom, dať do pohybu celý ten stroj a potom sa už len nechať unášať vetrom. Keď som to skúšala prvýkrát, mala som strach, nebudem zo seba robiť hrdinku. Ale postupne, ako som uháňala proti vetru, cítila som sa slobodná, voľná, šťastná... Mala som pocit, že už mi chýba len pocit vzlietnutia. Ďalšie veľké ďakujem patrí aj Peťovi Štefanidesovi za to, že bol ochotný požičať svoj handbike, aby som ho vyskúšala a nebál sa, že mu ho pokazím (smiech). Teraz som to trošku odľahčila a aj tu je vidieť, že pokiaľ človek stretne tých správnych ľudí, dá sa naozaj všetko. Je to super vec, pri ktorej človek zabudne na bežné starosti a vychutnáva si život, síce na kolesách, ale predsa z inej perspektívy. Tento špeciálny bicykel pre telesne handicapovaných aj napriek mnohým ťažkým osudom dá pocítiť, aký je život krásny a oplatí sa ho žiť.

Čo by bol pre vás najkrajší darček?

- Ťažká otázka. Beriem život taký, aký je. Všetko, čo sa deje, sa deje pre niečo. Budem sa opakovať, ale mám úžasnú rodinu, skvelých rodičov, sestry a preto som presvedčená, že niet krajšieho darčeka. Keď viete, že máte pri sebe niekoho, kto pri vás stojí nielen vtedy, keď vám je dobre, ale hlavne vtedy, keď nastanú problémy. A v tomto som ja mala šťastie. Možno budem teraz neskromná, ale potešilo by ma aj to, keby sa mi podarilo doštudovať, keby som našla uplatnenie v tom, čo práve študujem. Chcem pomáhať ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Teraz mám na mysli najmä duševnú a psychickú pomoc. Darčekov by sa našlo aj viac. Niektoré sny sa mi už splnili a verím, že niektoré sa možno raz splnia.

Čo by ste popriali ľuďom k blížiacim sa vianočným sviatkom?

- Chcela by som zaželať všetkým čitateľom novín krásne prežitie vianočných sviatkov v kruhu najmilších a do nového roku popriať len to najlepšie, aby bol budúci rok lepší, krajší... Ale hlavne im prajem, aby mali vždy dôvod na úsmev, lebo bez úsmevu, dobrej nálady a úžasných ľudí okolo seba je to ťažké...

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 230
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 882
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 857
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 917
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 477
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 312
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 936
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 643
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 490
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 326
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

II. TRIEDA: Boj o prvú štvorku má parádne grády

Za odohratými zápasmi jesennej časti obzrieme so zástupcami troch klubov druhej triedy - Ďanovej Kláštora a Hája. Trochu sme rozobrali aj témy týkajúce sa slovenskej reprezentácie.

Jozef Šavol opäť doviedol svoj tím na priebežné prvé miesto.

Matica slovenská priblíži deťom slovenské povesti a rozprávky

Videoprojekt „Z príbehu do príbehu”,je určený aj pre deti Slovákov žijúcich v zahraničí.

Ilustračné foto.

Tréner Mosnár: Proti Žiline musíme ísť na sto percent

V piatom zápase sezóny stratil Martin prvé body. Aktuálne našich najviac tlačí topánka na pozícii obrancov. V piatok na Turčanov čaká derby proti Žiline.

Spišská Nová Ves nám pripravila prvú prehru v sezóne.

Ocenili kroniku mesta Martin, je vzorom aj pre iné mestá

V kronike by mali byť podľa kronikárky mesta Martin Kataríny Tomášovej zaznamenané všetky významné momenty v živote mesta.

Kronilu mesta Martin vedie Katarína Tomášová.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Maľbu na trnavskom paneláku za tisíce eur autor prerobí, ľuďom sa nepáči

Mala vyžarovať pozitívnu energiu, ľudia zo sídliska ju však prijali veľmi rozpačito.

Pri nehode v centre Zvolena vyhasol ľudský život

Nehoda sa stala v blízkosti Zvolenského zámku.

Pátrajú po dvoch odsúdených mužoch

Obaja hľadaní pochádzajú z Hlohovca.

Už ste čítali?