Na mimoriadnom rokovaní sa poslanci vo štvrtok mali rozhodnúť, ako budú financovať neštátne školské a predškolské zariadenia. Rozhodovanie uľahčil parlament. Upravil zákon o ich financovaní.
MARTIN. Úprava zákona o financovaní škôl spôsobila, že na mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva nemuseli poslanci vôbec diskutovať. Podľa úpravy obce musia financovať neštátne školy podobne ako verejné. Cirkevné a súkromné školy budú dostávať na žiaka minimálne 88 percent z normatívu, kým doteraz takýto podiel dostávali len cirkevné školy. Úprava zákona vyriešila konflikt, do ktorého sa v situácii, keď každej zo škôl chýbajú prostriedky na mzdy a prevádzku, dostávalo mesto. Na jednej strane sa na radnicu vyvíjal tlak riaditeľov obecných škôl, aby financovalo predovšetkým „vlastné" zariadenia a na druhej strane tu existovala aj povinnosť podporiť neštátne školské zariadenia, ktorých počet v Martine neustále narastá.
„Mesto dostáva v podielových daniach vzhľadom na krízu menej financií, čo sa týka aj ich prerozdelenia školám. Kým pred dvoma rokmi školy dostávali na žiaka približne 70 eur, teraz to je 48 eur, a to aj napriek tomu, že náklady na prevádzku škôl neustále rastú," povedal po skončení rokovania poslancov martinský primátor Andrej Hrnčiar. „Len v minulom roku sme na prevádzku škôl z rozpočtu uvoľnili o 500 tisíc eur viac, ako sme dostali od štátu. Platí teda, že každý riaditeľ musí hľadať aj mimorozpočtové zdroje na chod škôl. Vývoj podielových daní budeme sledovať a ak sa ukáže, že mesto dostane od štátu viac financií, ako teraz predpokladáme, dôjde k ich prerozdeleniu - aj na školstvo," dodal.
V súvislosti so zákonnou úpravou schválili poslanci všeobecne záväzné nariadenie o financovaní škôl, novelizácia čaká toto VZN pravdepodobne v januári, kedy dôjde k úprave jeho časti ohľadom financovania centier voľného času.
Autor: vl