MARTIN. Daniel Diškanec pod hlavičkou občianskeho združenia Proces 3 pred ôsmimi rokmi na vlastnom pozemku vybudoval v Priekope pri Martine domov pre bezdomovcov. Núdzové ubytovanie tu našlo za tento čas 452 Martinčanov. V súčasnosti tu je asi polovica bezdomovcov žijúcich na území mesta Martin - 40 dospelých a 7 detí, ktorí by sa inak ponevierali po uliciach.
Diškanec mesto od nich odbremenil, čaká preto od neho pomoc. Martinský primátor Andrej Hrnčiar ju nezamieta.
Tisíce na dokumentáciu nemá
Verejný kemp existuje osem rokov. Keďže Diškanec ho začal budovať bez potrebných dokladov, získal od mesta Martin stavebné povolenie i povolenie na užívanie dočasnej stavby až v roku 2006. Termín povolenia však vyprší 28. marca tohto roku. Daniel Diškanec musí požiadať o nové, čo znamená, že musí celú administratívu absolvovať, vrátane spracovania novej projektovej dokumentácie, opäť, aby kemp zachránil. Vybavovanie nových projektov a súhlasných stanovísk dotknutých orgánov mu ale uberá na sile. Považuje to za zbytočnú administratívnu formalitu.
„Trvalo nám niekoľko rokov, kým sme pred rokmi túto dokumentáciu dali dokopy. Stálo nás to vtedy stotisíc. Odvtedy sa v kempe nič nezmenilo, na čo vybavovať tie isté dokumenty a kde na ne vziať peniaze?" pýta sa šéf kempu.
Mesto koná nad rámec zákona
Martinský primátor Andrej Hrnčiar tvrdí, že mesto Martin len dodržuje zákon. Na kempe mu záleží, od začiatku robí všetko preto, aby zrušený nebol.
„Zmenili sme urbanistickú štúdiu, pretože cez kemp bola plánovaná cestná komunikácia. Mesto Martin ako hlavný akcionár požiadalo Turčiansku vodárenskú spoločnosť o vybudovanie kanalizačnej prípojky, čo sa aj stalo. Konáme v tomto prípade nad rámec zákona," vysvetlil primátor.
Mesto Martin v dostatočnom predstihu upozornilo Daniela Diškanca aj na končiaci termín povolenia. Ponúklo mu i pomoc pri vybavovaní potrebných dokumentov. „Nemôžeme však za neho projekt vypracovať. Ten musí predložiť sám," upozornil primátor.
Projektu pomôže dotácia
Hovorca radnice Jozef Petráš uviedol, že ani problém s financiami nemusí byť problémom. „Daniel Diškanec môže požiadať mesto o dotáciu. Rovnako ako každý žiadateľ aj on však musí splniť všetky podmienky schválené mestským zastupiteľstvom," vysvetlil.
Daniel Diškanec si podľa neho môže požiadať aj o prerušenie povolenia, počas ktorého by projektovú dokumentáciu mohol odovzdať v termíne. Môže docieliť buď predĺženie dočasnej stavby alebo získať trvalé kolaudačné rozhodnutie. V druhom prípade by už Daniel Diškanec tieto administratívne úkony nemusel viac absolvovať.
Nepijú a pracujú
Ak Daniel Diškanec nepredloží potrebné dokumenty, mesto Martin bude musieť konať v zmysle zákona. V lepšom prípade to znamená sankcie, v tom horšom odstránenie stavby. To by na ulici pribudlo 47 bezdomovcov.
Obyvatelia kempu si takýto koniec nevedia ani predstaviť. Hoci tu museli prijať isté pravidlá: neholdovať alkoholu a pracovať. Domáci sa celoročne starajú o zvieratá, z ktorých majú úžitok, v lete pestujú pre seba zeleninu a ovocie. A tiež predávajú časopis, z ktorého platia prevádzku kempu. Zvyčajne tu žijú zdravotne a mentálne postihnutí ľudia, invalidi, dôchodcovia, ktorí nemajú možnosť sa zamestnať a zarobiť si na dôstojnejší život.
V kempe im je dobre
Invalidná dôchodkyňa Eva Ilovská je v kempe tri mesiace s 26-ročným mentálne postihnutým synom, ktorý trpí aj epilepsiou. Istý čas žila v ubytovni, má i rodinu, no z kempu odísť nechce. „Je nám tu dobre, prečo by sme odchádzali? Nič nám tu nechýba, máme tu pokoj," pochvaľovala si.
Dvadsaťšesťročná Dana Tomková tu pred dvomi rokmi našla útočisko pred priateľom, s ktorým mala problémy. Žije tu s malým štvorročným synom, s ktorým je na predĺženej materskej. V kempe býva aj jej otec s tromi deťmi. Po zrušení kempu by nemala kam ísť. „Bojím sa, že ostaneme na ulici," povedala mladá žena.