MARTIN. Neúspešní kandidáti na primátora mesta Martin Peter Vons a Zdenko Kozák v poslednom možnom termíne (8. decembra 2010) podali sťažnosť na Ústavný súd pre porušenie ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánu samosprávy.
Plénum Ústavného súdu pod vedením podpredsedu Milana Ľalíka rozhodnutím z 12. januára tohto roku sťažnosti prijalo na ďalšie konanie, pričom posudzovať sa budú spoločne.
Predmet sťažnosti
Uchádzači o martinskú primátorskú stoličku v sťažnosti vyjadrujú podozrenie z manipulovania volieb pri sčítavaní hlasov minimálne v troch okrskoch, v ktorých vraj neprebehla krížová kontrola. Ďalej poukazujú na porušenie volebného moratória, ktorého sa malo dopustiť viacero osôb.
Sťažnosť sa dotýka aj podozrenia z ovplyvňovania voličov tzv. kupovaním hlasov, resp. hrozbou násilia.
Kandidáti na primátora vyjadrili pochybnosti aj o vysokom percente volebnej účasti. Majú indície, že niektorí voliči sa na voľbách nezúčastnili, pričom ich účasť bola formálne zachytená v zápisnici. Zároveň však sťažovatelia priznávajú, že si to nevedia overiť, pretože mesto nie je povinné umožniť im nazrieť do volebných zoznamov.
Kozák: Nech sa nejasnosti vyjasnia
„Celé to nerobím preto, že som prehral. Skôr mi ide o to, aby sa niektoré nejasnosti, o ktorých sa hovorí, vyjasnili. Jediná možnosť, ako to dosiahnuť, bolo podanie sťažnosti na Ústavný súd," vysvetľoval motívy svojho konania Zdenko Kozák.
„Kampaň nebola čistá, negatívne sa dotkla aj mojej osoby. Zo športu som si zvykol i na tvrdé údery, nikdy však nemali podpásový charakter. Takému to americkému štýlu treba v budúcnosti zabrániť, pričom jednou z ciest ako to dosiahnuť, je poukázať na nekalé praktiky. Nech tí, ktorí sa o ne pokúšajú vedia, že sa im to nevyplatí," dodal pre náš týždenník Zdenko Kozák.
Vons: Ide o hľadanie pravdy
Podobne reagoval aj Peter Vons. „Nejde mi o nič iné, len o hľadanie pravdy. Ak sú podozrenia, že pri voľbách boli porušené niektoré ústavné princípy a zákony, tak ich treba prešetriť. K tomuto postupu ma vyzvali aj viacerí občania nášho mesta, dokonca i tí, ktorí ma podľa ich slov nevolili. Keď to zhrniem, tak v podstate mi záleží na tom, aby sa jasne a bez akýchkoľvek pochybností preukázalo, že voľby v Martine prebehli v súlade so zákonom. Ak sa nič nestalo, tak sa nikto nemusí ničoho obávať," myslí si Peter Vons.
Hrnčiar: Športovci nevedia prehrávať
„Prvé, čo mi v tejto súvislosti napadlo bolo, že športovci nevedia prehrávať. Zároveň to vnímam ako posledný pokus finančných a developerských skupín zvrátiť výsledok volieb v Martine," povedal šéf martinskej radnice, ktorý ďalej vyhlásil, že nevie, čo sa mohlo diať v jednotlivých okrskoch.
„Veď ja som v nich na rozdiel od mojich súperov nemal žiadne zastúpenie, nikoho som do nich nenominoval. Navyše, každá jedna zápisnica z okrskov bola členmi komisie podpísaná bez výhrad. Ťažko sa dá k tomu niečo iné dodať. Hádam len to, že v dnešnej dobe považujem za nemožné, aby sa s hlasmi voličov pri tak širokom zložení komisií, v ktorej každý kontroluje každého, dalo manipulovať. Neviem si predstaviť, že by sa napríklad členovia komisií za SaS na niečom takomto dokázali dohodnúť zo Smerom. Je to smiešna konštrukcia."
Počas volebného dňa i po skončení hlasovania sa na martinskú miestnu volebnú komisiu neobrátil nikto s podozreniami, ktoré by naznačovali manipuláciu s hlasmi voličov.
„Ľudia síce podali niekoľko podnetov, tie však podľa nich súviseli s porušením volebného moratória a zvážaním Rómov z Bambusiek do volebnej miestnosti," rozpamätával sa predseda komisie Marián Ličko. „Nič iné sme nezaznamenali," dodal.
Pojednávanie ešte nie je vytýčené
Termín pojednávania pred Ústavným súdom, ktorý sa bude zaoberať sťažnosťou Petra Vonsa a Zdenka Kozáka ešte nie je stanovený. „Zo zákona nám však vyplýva povinnosť rozhodnúť o volebnej sťažnosti do 90 dní od doručenia na Ústavný súd," informovala nás jeho hovorkyňa Anna Pančurová.
Primátorské voľby v Martine s 9883 hlasmi vyhral Andrej Hrnčiar pred Petrom Vonsom (3729 hlasov) a Zdenkom Kozákom (3499 hlasov).