MARTIN. Martinská mestská plaváreň je síce denne cez pracovný týždeň otvorená 13 hodín, pre verejnosť je sprístupnená len dve až tri hodiny v čiastkach poobede a podvečer. Cez víkend si ľudia mimo firiem môžu zaplávať päť až šesť hodín. Návštevníci sa vraj tlačia v bazéne, chceli by viac otváracích hodín.
Za hodinu v plaveckom bazéne si platia poobede 3 eurá, podvečer od 18. do 21. hodiny, keď funguje i sauna, o 50 centov naviac. V plavárňach okolitých miest sú ceny o polovicu nižšie.
Plaváreň by sa mala vraj vzchopiť
Na facebookovej martinskej stránke sa o mestskej plavárni rozprúdila živá diskusia. Prispievajúci poukázali na chladnú vodu, nefungujúce sprchy, prepchatú saunu i bazén, čo spôsobujú obmedzené otváracie hodiny pre verejnosť. Svojím názorom prispeli i ľudia z okolitých miest, v ktorých plaváreň pre verejnosť funguje stále.
„Martinská plaváreň má veľké nedostatky oproti iným plavárňam v iných mestách. Pozitívum som nenašla ani jedno," zhodnotila na sociálnej sieti Hanka Konštiaková. „Tá v Nových Zámkoch aj pekne vyzerá. Martinská plaváreň by sa mala vzchopiť!" odkazuje Ľubka Baricová.
Je tam hlava na hlave
Ozvala sa i matka malých detí, ktoré vedie k vodným športom. Chcela by s nimi navštevovať mestskú plaváreň pravidelne, no nedarí sa jej. „Otvorená je len pár hodín a to sa tam vtedy nedá ani hýbať. Je tam hlava na hlave," opisuje situáciu Martinčanka, ktorá nechce byť menovaná. „Za tie tri eurá to veru nestojí," dodala.
Ako milovníčka vodných športov, navštívila s deťmi už niekoľko bazénov na Slovensku i zahraničí. Cenami, otváracími hodinami a výzorom sa im tá martinská vraj nemôže rovnať.
Inde sú lepšie i služby
Aj na internete si prečítate, že v Trenčíne v mestskej plavárni zaplatíte len 1,40 eur, v ďalšom krajskom meste ako je Nitra 1,50 eur, v Žiline 1,60 eur. Lacnejšiu vstupenku do plaveckého bazéna zaplatíte i v aquaparku v Dolnom Kubíne. Hodinu a pol v ňom môžete plávať za 2 eurá. Drahšie vstupné platila mamička už len vo Viedni. Tu stojí lístok 3,70 eur.
„Máme jednoznačne najdrahšiu plaváreň na Slovensku," tvrdí Martinčanka a dala sa i do ďalšieho hodnotenia. „Spomínané plavárne v cenníku zahrnuli zľavy pre deti, rodinné vstupenky. V Martine existujú len permanentky alebo zľavy pre študentov. Voda i okolie v týchto plavárňach boli lepšie udržiavané, verejnosť využívala bazén zarovno s kurzami či firmami. Bazén bol vyčlenený dráhami pre každú skupinu zvlášť," vymenovala ďalšie rozdiely.
Mesto ju nedotuje, náklady vykrýva vstupenka
Prevádzkovateľ Slavomír Smik však upozorňuje, že martinskú plaváreň nie je možné porovnávať s ostatnými mestskými. Hoci krytá plaváreň patrí mestu, prevádzkuje ju súkromná firma – Sunny Martin, ktorá má v nájme i kúpalisko.
„V iných mestách sú ceny v plavárňach nižšie, pretože mestá ich dotujú. Martinská patri medzi asi päť plavární v kraji, ktorú mesto nefinancuje, a ktorá si vie zároveň na svoju prevádzku i sama zarobiť," vysvetlil prevádzkovateľ, podľa ktorého sa súčasná cena dva roky nemenila.
Priznáva, že detské zľavy naozaj v cenníku nie sú. „Mnoho detí chodí na plavecké kurzy, ktorým sme urobili tretinové až polovičné ceny. Vieme však urobiť zľavu pre rodiny s deťmi, hoci to nemáme zverejnené," povedal Slavomír Smik.
Sunny Martin sa snaží tiež viesť zákazníkom k tomu, aby skôr využívali permanentky. Vychádzajú lacnejšie.
Mesto Martin dalo v roku 1994 firme Sunny Martin mestskú plaváreň s kúpaliskom do dlhodobého prenájmu. Výšku ceny vstupného preto radnica neovplyvňuje, financuje len údržbu budovy, teda svojho majetku.
Pribudnú hodiny pre verejnosť
Otváracie hodiny sú podľa Slavomíra Smika pre verejnosť postačujúce. Odporučená naplnenosť 25 metrov dlhého a 15 metrov širokého plaveckého bazéna je 60 osôb, v skutočnosti ich je vo vode v priemere o desať menej. Kým v pracovné dni si tu môžu prísť zaplávať len na dve či tri hodiny, cez víkend je to viac - päť hodín v sobotu a šesť v nedeľu.
Dvadsaťpäť metrov dlhý bazén sa podľa neho nedá deliť. „To si môžu dovoliť plavárne, ktoré majú dvakrát tak dlhý bazén ako my," povedal a dodal, že zo strany firiem či škôl ani nebola požiadavka na zaplatenie polovice bazénu. Policajtom s vojakmi, ktorí sú najčastejšími návštevníkmi, vraj delené bazény predpisy ani nedovoľujú.
Od januára však firma Sunny Martin vyšla verejnosti v ústrety. Počas týždňa našla pre ňu hodinu navyše, od marca pribudnú ďalšie tri.