MARTIN. Oficiálne ide o obchod so suvenírmi a darčekovými predmetmi. Reálne tu však chodia mladí kupovať aromatické bylinky, prášky a pilulky, ktoré obsahujú psychotropné látky. Užijú ich buď prehltnutím alebo vyfajčením. Do tela tak dostávajú jedy, ktoré môžu aj zabíjať. Obchodník sa obhajuje tým, že suveníry nie sú určené na konzumáciu.
Nové drogy na trhu
Podľa odborníkov z Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť ide o nový druh drogy. Látky, ktoré obsahuje, syntetický kanabionoid a mefedron, však ešte nie sú našimi zákonmi uznané ako drogy.
Nenachádzajú sa na zozname omamných a psychotropných látok, návrh na ich zaradenie do neho je momentálne v legislatívnom konaní. Látky už zakázali v 13 krajinách v Európe. U nás by mohli byť zakázané najskôr do leta.
Mesto chce obmedziť činnosť obchodu
Podľa našich informácií samosprávy v slovenských mestách obmedzujú otváracie hodiny v týchto obchodoch, predajne už nie sú otvorené do noci ako na začiatku vzniku siete.
V hlavnom meste chce kraj v súčinnosti s políciou zakázať dve prevádzky. Podobnému kroku je naklonená aj martinská radnica. Primátor mesta Andrej Hrnčiar sa k situácii vyjadril len krátko, zastihli sme ho v zahraničí.
„Určite využijeme všetky dostupné prostriedky na to, aby sme činnosť týchto obchodov obmedzili. Budeme spolupracovať aj s inými samosprávami, v ktorých riešia podobnú situáciu," uviedol Andrej Hrnčiar.
Video z jednej z bratislavských predajní
Neprekáža im, že nemajú povolenie
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Martine zatiaľ nový obchod nepovolil. Informovala nás o tom jeho riaditeľka Tatiana Červeňová.
„Máme žiadosť o povolenie takejto prevádzky v Martine. Keďže však nebola prítomná zodpovedná osoba, predvolali sme ju. Boli sme však odkázaní na advokátsku kanceláriu. Stretnutie máme dohodnuté na 15. februára. Oficiálne sme teda ešte žiadnu kontrolu v predajni nerobili," informovala nás.
Podľa pokynov Úradu verejného zdravotníctva by však hygienici mali tieto obchody posudzovať prísnejšie. Predajcovi to zjavne neprekáža, v Martine predáva aj bez povolenia.
Berú to
Do Crazy shopu sme sa vybrali v jedno popoludnie aj my. Natrafili sme akurát na trojicu mladíkov, ktorí z neho vychádzali. Jeden z nich sa nehanbil a podelil sa s nami o svoje skúsenosti.
„Do predajne chodievam tak dva – trikrát do týždňa, keď sa nedá zohnať mariška. Je to o niečo lacnejšie. Väčšinou si kupujem Jamajské zlato. Keď to vyfajčím, mám také zvláštne stavy opojenia ešte hodinu," zhodnotil bez ostychu. Zle mu vraj nebýva, zatiaľ nemal ani raz zlú skúsenosť. Naraz vyfajčil najviac štvrť gramu prášku. Obchod navštevujú aj jeho kamaráti vo veku 16 až 20 rokov.
Lekári však varujú, látky sú nebezpečné. Mefedron je stimulačná droga, ktorá je svojimi účinkami podobá kokaínu, extáze alebo iným amfetamínom. V Európe na následky užitia mefedronu zahynulo už štyridsať ľudí.
Výroba nie je nákladná a vynáša
Podľa odborníkov vie drogu vyrobiť aj študent strednej školy. Pričom na výrobu potrebuje len priemerné znalosti chémie a aparatúru do tisíc eur. Gram účinnej látky sa vraj dá vyrobiť za menej ako euro a predáva sa za sto až tisíc eur. Pre SME to potvrdil dekan Farmaceutickej fakulty UK Ján Kyselovič.
Odborníci však varujú, že zákazom problém predávania pseudodrog neskončí. Na trhu už čaká nová generácia drog, ktorých zákaz potrvá rovnako dlho. Odborníci musia pri každej látke dokázať, že spôsobuje závislosť a stačí aj malá zmena v chemickej štruktúre molekuly a už ide o novú látku, ktorá nie je zakázaná.