Detský domov Necpaly úspešne spolupracuje s profesionálnymi rodinami

Detský domov (DeD) Necpaly pri Martine dosahuje dobré výsledky s umiestňovaním detí do náhradnej starostlivosti v profesionálnych rodinách.

Informovala o tom riaditeľka domova Janka Žilinská.

NECPALY. V súčasnosti DeD spolupracuje so 14 profesionálnymi rodinami z celého Žilinského kraja a zabezpečujú výchovu 28 deťom, ktorým súd nariadil ústavnú starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Necpalský detský domov je v tomto smere, podľa Jany Žilinskej, aj priekopníkom na Slovensku a tiež overovateľom zákona, ktorý umožňuje výchovu detí v náhradných rodinách. Už v roku 1997 umiestnili v jednej profesionálnej rodine prvé dve deti, čím sa začala transformácia domova v spolupráci s Ministerstvom práce sociálnych vecí a rodiny SR. V roku 1999 to už bolo 30 detí, o ktoré sa starali, alebo ešte starajú profesionálne rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Život v ucelenej rodine má dobrý vplyv na mladého človeka, poznamenáva riaditeľka Žilinská, "pretože je, takpovediac, členom novej rodiny, získava skúsenosti a vzory pre budúci život, vďaka čomu sa bude môcť v dospelosti lepšie zaradiť do spoločnosti". Stráca aj pocit odlišnosti od detí, ktoré vyrastajú v rodinách a tak aj ich dospievanie je prirodzenejšie, hovorí Žilinská. Profesionálna rodina je súčasťou detského domova, profesionálni rodičia sú jeho zamestnancami. Nejde teda o adopciu alebo pestúnsku starostlivosť. Pracovníci DeD sa s profesionálnymi rodičmi pravidelne stretávajú, mávajú spoločné porady, na ktorých si vymieňajú skúsenosti, pritom odborníci z domova pomáhajú riešiť aj individuálne problémy, ktoré narastajú s vekom dieťaťa, konštatovala riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší význam profesionálnej rodiny vedúca výchovy Mária Harmaniaková vidí v tom, že dieťa z detského domova žije neraz spoločne aj s vlastnými deťmi profesionálnych rodičov. Je teda oň postarané rovnakou mierou, a to 24 hodín denne. Táto forma náhradnej starostlivosti sa najviac približuje rodinnej výchove. Je to vidieť napríklad na lepších výsledkoch v škole, nižšej chorobnosti, ale aj napĺňaní individuálnych potrieb dieťaťa. Pritom úlohou náhradných rodičov, je tiež čo najviac spolupracovať aj s biologickou rodinou zverených detí, aby ich zverenci nestrácali svoje rodinné korene, dodala Harmaniaková. Vyše 50-členný kolektív domova si váži trojnásobné ocenenie ministerstva, za výsledky v umiestňovaní detí z detského domova do rodiny.

Detský domov Necpaly oslávil v minulom roku 45. výročie založenia. Za to obdobie sa v ňom vystriedalo okolo 500 detí. Zo začiatku mali k dispozícii dva približne tristoročné kaštiele, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou. Jeden z nich v rámci reštitúcií odovzdali pôvodným majiteľom, a aj preto sa v roku 1990 začalo s výstavbou novej modernej budovy DeD. Presťahovali sa do nej však až v roku 2002. Druhý kaštieľ, ktorý spravujú, sa im niekoľko rokov nedarí predať, hoci na jeho údržbu vynakladajú nemálo finančných prostriedkov, povedala riaditeľka Žilinská.

SkryťVypnúť reklamu

V zariadení DeD žije 41 detí. Aj tu hľadajú formy, ako čo najlepšie pripraviť deti do života. Sú rozdelené do piatich samostatných skupín, po osem až desať detí. Z toho v jednej skupine sú mentálne menej spôsobilé deti a v ďalšej dievčatá s narušeným správaním. Každá skupina má svojho vedúceho alebo vedúcu a počas dňa sa pri nich nepretržite striedajú piati vychovávatelia. Skupina je relatívne samostatná aj hospodársky. Žije v samostatných častiach budovy a o svoje priestory sa sami starajú, upratujú si a učia sa tiež variť. "Niektoré dievčatá sú už hotové kuchárky, dokážu samé navariť aj kompletný obed," povedala riaditeľka. Pripomenula, že z väčšiny bývalých chovancov majú radosť. Niektorí vyštudovali stredné i vysoké školy, sú podnikatelia, založili si vlastné rodiny. V priestoroch domova zriadili ubytovanie pre mladých dospelých klientov, študentov alebo mamičky s deťmi, ktoré nemajú kde bývať. Môžu ich využívať do 25 roku svojho života.

Sme v obrazoch

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 126
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 797
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 855
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 230
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 059
  7. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 042
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 031
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Martin Hrnčár naposledy pôsobil prvoligovom českom tíme HC Frýdek-Místek.

Nováčika prvej ligy povedie tréner s extraligovou minulosťou.


Nové ihrisko je plné noviniek.


1
Ľubomír Žila pri Socháňovej fotografii dievčaťa z Rakova.

Vypátral, že obec mala byť zaplavená.


Už ste čítali?