Informovala o tom riaditeľka domova Janka Žilinská.
NECPALY. V súčasnosti DeD spolupracuje so 14 profesionálnymi rodinami z celého Žilinského kraja a zabezpečujú výchovu 28 deťom, ktorým súd nariadil ústavnú starostlivosť.
Necpalský detský domov je v tomto smere, podľa Jany Žilinskej, aj priekopníkom na Slovensku a tiež overovateľom zákona, ktorý umožňuje výchovu detí v náhradných rodinách. Už v roku 1997 umiestnili v jednej profesionálnej rodine prvé dve deti, čím sa začala transformácia domova v spolupráci s Ministerstvom práce sociálnych vecí a rodiny SR. V roku 1999 to už bolo 30 detí, o ktoré sa starali, alebo ešte starajú profesionálne rodiny.
Život v ucelenej rodine má dobrý vplyv na mladého človeka, poznamenáva riaditeľka Žilinská, "pretože je, takpovediac, členom novej rodiny, získava skúsenosti a vzory pre budúci život, vďaka čomu sa bude môcť v dospelosti lepšie zaradiť do spoločnosti". Stráca aj pocit odlišnosti od detí, ktoré vyrastajú v rodinách a tak aj ich dospievanie je prirodzenejšie, hovorí Žilinská. Profesionálna rodina je súčasťou detského domova, profesionálni rodičia sú jeho zamestnancami. Nejde teda o adopciu alebo pestúnsku starostlivosť. Pracovníci DeD sa s profesionálnymi rodičmi pravidelne stretávajú, mávajú spoločné porady, na ktorých si vymieňajú skúsenosti, pritom odborníci z domova pomáhajú riešiť aj individuálne problémy, ktoré narastajú s vekom dieťaťa, konštatovala riaditeľka.
Najväčší význam profesionálnej rodiny vedúca výchovy Mária Harmaniaková vidí v tom, že dieťa z detského domova žije neraz spoločne aj s vlastnými deťmi profesionálnych rodičov. Je teda oň postarané rovnakou mierou, a to 24 hodín denne. Táto forma náhradnej starostlivosti sa najviac približuje rodinnej výchove. Je to vidieť napríklad na lepších výsledkoch v škole, nižšej chorobnosti, ale aj napĺňaní individuálnych potrieb dieťaťa. Pritom úlohou náhradných rodičov, je tiež čo najviac spolupracovať aj s biologickou rodinou zverených detí, aby ich zverenci nestrácali svoje rodinné korene, dodala Harmaniaková. Vyše 50-členný kolektív domova si váži trojnásobné ocenenie ministerstva, za výsledky v umiestňovaní detí z detského domova do rodiny.
Detský domov Necpaly oslávil v minulom roku 45. výročie založenia. Za to obdobie sa v ňom vystriedalo okolo 500 detí. Zo začiatku mali k dispozícii dva približne tristoročné kaštiele, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou. Jeden z nich v rámci reštitúcií odovzdali pôvodným majiteľom, a aj preto sa v roku 1990 začalo s výstavbou novej modernej budovy DeD. Presťahovali sa do nej však až v roku 2002. Druhý kaštieľ, ktorý spravujú, sa im niekoľko rokov nedarí predať, hoci na jeho údržbu vynakladajú nemálo finančných prostriedkov, povedala riaditeľka Žilinská.
V zariadení DeD žije 41 detí. Aj tu hľadajú formy, ako čo najlepšie pripraviť deti do života. Sú rozdelené do piatich samostatných skupín, po osem až desať detí. Z toho v jednej skupine sú mentálne menej spôsobilé deti a v ďalšej dievčatá s narušeným správaním. Každá skupina má svojho vedúceho alebo vedúcu a počas dňa sa pri nich nepretržite striedajú piati vychovávatelia. Skupina je relatívne samostatná aj hospodársky. Žije v samostatných častiach budovy a o svoje priestory sa sami starajú, upratujú si a učia sa tiež variť. "Niektoré dievčatá sú už hotové kuchárky, dokážu samé navariť aj kompletný obed," povedala riaditeľka. Pripomenula, že z väčšiny bývalých chovancov majú radosť. Niektorí vyštudovali stredné i vysoké školy, sú podnikatelia, založili si vlastné rodiny. V priestoroch domova zriadili ubytovanie pre mladých dospelých klientov, študentov alebo mamičky s deťmi, ktoré nemajú kde bývať. Môžu ich využívať do 25 roku svojho života.