MARTIN. Najväčší výrobca stoličiek v krajine, Tatra nábytkáreň Martin, zastavil výrobu. Potvrdil nám predseda predstavenstva Miroslav Zakopal. „Výrobu sme zastavili k 1. septembru 2010," upresnil.
K tomuto dňu dal Tatra nábytkáreň výpoveď aj posledným 62 zamestnancom. Miroslav Zakopal sa širšie po dohode s právnikom k situácii vyjadrovať nechcel.
Súčasnosť i budúcnosť je nejasná
Predstavenstvo sa vraj rozhoduje, aký osud postihne budovu, keďže majú vysoké náklady na jej prevádzku. V súčasnosti funguje už len predajňa, v ktorej firma Tatra chairs vypredáva posledné zásoby stoličiek zo skladu. V Tatra chairs podľa obchodného registra figurujú tie isté osoby ako vo firme PB Power trade, ktorá má v Tatra nábytku prenajaté priestory, a figurovali v minulosti i v Tatra nábytkárni. PB Power trade je žilinský dodávateľ elektrickej energie a podľa našich informácií má byť veriteľom Tatra nábytkárne. Keď voláte na ich telefónne číslo, ktoré majú uvedené na webovej stránke, prihlásia sa ako Tatra nábytkáreň.
Vzťahy medzi týmito subjektami, aktuálna situácia fabriky a budúcnosť výrobcu stoličiek s dlhoročnou tradíciou je nejasná. Miroslav Zakopal sa vyjadrovať odmietol, vedenie Power trade sa nám nedarilo v minulom týždni zastihnúť na telefónnom čísle a ani v martinskom sídle.
Čo bude s ľuďmi?
Z kusých informácii od bývalých pracovníkov, ktoré ale nie sú oficiálne, vieme, že Tatra nábytkáreň má problémy aj s vyplatením výplat z posledných mesiacov fungovania a s vyplatením odstupného. Keď sa obrátili na vedenie, dostali nejasné odpovede. „Nevedeli nám povedať, ako a čo sa bude diať, ani kedy doplatia dlhy. Podľa ich prísľubu však očakávame peniaze v blízkom období," povedal nám jeden z bývalých zamestnancov, ktorý nechce byť menovaný.
Zničili ju dlhy a pokles dopytu
Časopis Trend poskytol informácie bývalých členov vedenia, ktorí nechceli byť menovaní, že za pádom martinskej výroby stoličiek bol krízový pokles dopytu po jej produktoch, no aj dlhodobo sa kopiace dlhy a chýbajúce investície do výrobných technológií.
Časopis sa tiež zmienil o zahraničných vlastníkoch. Podľa Trendu podnik v rokoch 2001 až 2008 ovládla skupina viacerých holandských podnikateľov, ktorých pred krízou nahradili opäť slovenskí vlastníci. Zachrániť „stoličkovú" sa im však nepodarilo.