Emily, čo ťa motivovalo k rozhodnutiu prísť na Slovensko?
- Už od začiatku strednej školy som túžila ísť na zahraničnú misiu. Ani vo sne mi nenapadlo, že nakoniec zakotvím vo východnej Európe. O Biblickej škole a Evanjelickej základnej škole som sa dozvedela u nás v kostole. Moje rozhodnutie prísť na Slovensko bolo od toho momentu jasné.
Ako sa zmenil tvoj život po príchode na Slovensko?
- Pobyt na Slovensku ma v mnohom zmenil. Dnes som omnoho uvoľnenejšia a sebavedomejšia. V mnohom som sa stala kreatívnejšou. Z Martina mám dojem, že „čokoľvek si vymyslíš, všetko sa dá." Tento tvorivý duch je prítomný všade v Biblickej škole a je nákazlivý (smiech). Najťažšou vecou bolo naučiť sa pružnosti a prispôsobiť sa miestnym zvyklostiam. Slováci sú v mnohom uvoľnenejší, čo vnímam pozitívne, no ťažko sa mi na to zvykalo.
Si tu už druhý rok, ako si si zvykla na slovenských žiakov?
- Na začiatku som vyžadovala príliš veľa aj od seba aj od svojich žiakov. Zdravé vyučovacie prostredie sa ale nedá vybudovať za jeden deň. Chvíľu to potrvá. Preto je pre mňa veľkou výzvou byť učiteľom v cudzej krajine.
Aký je tvoj najkrajší zážitok zo Slovenska?
- Najkrajšie zážitky som zažila v komunite ľudí z Biblickej a Evanjelickej základnej školy. Na začiatku bolo ťažké nájsť si svoje miesto a nových priateľov a tiež spôsob ako využiť príležitosti, ktoré sa mi otvárajú. Teraz som to už všetko našla a som obklopená ľuďmi, ktorí ma povzbudzujú a majú pre mňa pochopenie. Je to, akoby som tu mala svoju druhú rodinu.
Michal Valča, riaditeľ Biblickej školy v Martine
Americkí dobrovoľníci prinášajú do našej komunity na Biblickej škole a Evanjelickej základnej škole oveľa viac ako len príležitosť zdokonaliť si angličtinu. Ide o rozmer ľudskosti, ktorý sa prejavuje dobrosrdečnosťou a ochotou pomôcť. Robia to veľmi obetavo. Jeden rok strávený na Slovensku ich stojí viac ako 10.000 USD na osobu! Tieto peniaze si musia sami na seba pozháňať spravidla ešte pred svojím príchodom. Okrem toho obetujú vzácny čas, ktorý by mohli stráviť so svojimi rodinami a priateľmi doma. Namiesto toho prichádzajú do Martina a stávajú sa súčasťou našej komunity, so všetkým čo takýto život prináša. Ich službu si ľudia začínajú vo väčšom všímať a oceňujú ju. Rodičia vidia, že pre ich deti nie je angličtina nepríjemným strašiakom. Aj samotní učitelia dostávajú príležitosť zdokonaľovať sa systémom konverzácií jeden na jedného.
Autor: Dušan Haško