MARTIN. Zuzana Hartlová (23) sa zoznámila s Josém (42) v Španielsku. Dcéru Susane porodila v martinskej nemocnici, dieťa dostalo slovenské občianstvo. Po partnerských nezhodách Zuzana svojho priateľa opustila a odišla na Slovensko. Keď sa odmietla vrátiť, vyhrážal sa jej, že jej spraví zo života peklo. A stalo sa.
Dieťa žilo dlhšie v Španielsku
Matku jeho dieťaťa obvinil z únosu, preto sa Zuzana obrátila na súd. Martinský okresný súd jej malú Susanu nezveril do úplného zverenia, ale len do predbežnej starostlivosti. Jej priateľ bol však na Slovensku úspešnejší – bratislavský okresný súd rozhodol v jeho prospech. Dieťa si môže vziať.
Súd vyhodnotil prípad ako medzinárodný únos, pretože Zuzana mala dcéru odniesť zo Španielska bez súhlasu Susaninho otca. Podľa medzinárodného dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí patrí dieťa do krajiny, v ktorej prežilo väčšinu svojho života. Malá Susana žila v Španielsku o 132 dní dlhšie ako na Slovensku.
Sudkyňa ignorovala dôkazy
Zuzana Hartlová tento fakt nepovažuje za dostatočný, je sklamaná. „Boli porušené moje práva matky. Podľa deklarácie práv dieťaťa predsa nesmie byť dieťa odlúčené od svojej matky," bráni sa.
Sudkyňa na bratislavskom súde podľa nej nebrala do úvahy argumenty a dôkazy, ktoré mohli hrať skôr v jej prospech.
„V Španielsku sa mi vyhrážal, vytváral na mňa psychický a sexuálny nátlak. Dokonca mi vzal pas, takže posledné tri mesiace som nemohla odísť, sfalšoval doklady a bez môjho vedomia nám obom vybavil trvalý pobyt v Španielsku. Dieťa je na mňa veľmi naviazané, starala som sa oň v Španielsku iba ja, lebo priateľ bol stále v práci. O dieťa sa nikdy nezaujímal, dcéru nebol pozrieť ani na Slovensku, keď sa tu zdržiaval. Neplatí na ňu ani výživné, podala som naň už trestné oznámenie a je stíhaný. Na súde dokonca povedal, že sa o ňu bude starať opatrovateľka," vymenovala Zuzana Hartlová, podľa ktorej súdy nerozhodli v najlepší prospech jej dieťaťa.
Je to pomsta, nie láska
Správnosť rozhodnutia okresného súdu potvrdil i krajský. Zuzana hľadá pomoc na každej strane, všetci sú však bezbranní, hoci stoja na jej strane. Medzinárodné normy sú prísne... Aj slovenský zástupca vo Výbore OSN pre práva dieťaťa Peter Guráň si myslí, že prípad bol vyriešený jednostranne.
„Veľmi sa bojím, že o dcérku prídem. Prosím, pomôžte mi o ňu bojovať," s týmito slovami sa obrátila i na nás. Do Španielska sa môže vrátiť spolu s dieťaťom, avšak s priateľom už po tom všetkom nedokáže žiť. „Z jeho strany to nie je láska k maličkej, ale pomsta, aby mi ublížil," myslí si mladá Martinčanka.
Matka malej Susane chce o svoju dcéru bojovať na Najvyššom súde alebo súde v Haagu. Spolieha sa na Haagsky dohovor, na ktorý poukazuje i Peter Guráň. V časti B hovorí o tom, že dieťa nemusí byť vrátené do krajiny obvyklého pobytu, ak by mu to malo spôsobiť psychickú ujmu.
„A to je viac ako isté, pretože malá Susana je od narodenia denne so mnou a bezo mňa ani nezaspí. A keď nie som pri nej, vždy veľmi plače," argumentuje Zuzana Hartlová.
Autor: M. Dírerová