MARTIN, DUBOVÉ, KOŠŤANY. Príučku v podobe minuloročných povodní dostali viaceré turčianske obce. Mnohé slabú pripravenosť na prírodnú katastrofu odôvodňovali nedostatočnou informovanosťou zhora. Ministerstvo vnútra možno aj preto vydalo pokyn pre vytvorenie nového informačného systému civilnej ochrany a prostredníctvom obvodných úradov ho zaslalo obciam.
Presné pravidlá pre každého
Predmetom nového informačného systému je ohlasovanie povodní a odovzdávanie meteorologických a hydrologických výstrah. Primátori miest a obcí v martinskom a turčianskoteplickom okrese sa s ním oboznámili koncom januára. Martinský obvodný úrad ho pre obce vydal aj v metodickej príručke. Zo systému vyplývajú konkrétne povinnosti pre každého starostu. Bežného obyvateľa by mal starosta obce informovať pomocou rozhlasu alebo iného oznamovacieho systému. Vo väčšine obcí plní túto funkciu rozhlas, používajú aj systém esemesiek.
Starostovia musia sledovať mobily
Aktuálne je už systém funkčný, starostovia dostávajú v týchto dňoch veľa sms správ. „Funguje to tak, že pokiaľ SHMÚ vyhlási výstrahu, starostovia dostávajú túto informáciu prostredníctvom sms správy od Integrovaného záchranného systému v Žiline, ale aj od Obvodného úradu v Martine. V prípade, že ide o druhý a tretí stupeň výstrahy mimo pracovného času, vyrozumieva ich aj zamestnanec obvodného úradu, ktorý má pohotovosť, telefonicky. Starostovi vzniká povinnosť informovať obyvateľov, pokiaľ je vyhlásený tretí stupeň výstrahy," vysvetlil mechanizmus vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia martinského Obvodného úradu Miroslav Kovalčík.
Spoliehajú sa najmä na rozhlas
„Máme rozhlas aj sirénu, len aby bola elektrina. Z minuloročnej skúsenosti vieme, že ak tá vypadne, nefunguje ani rozhlas," povedal starosta Dubového Ľubomír Lettrich. Obci by pomohol záložný zdroj energie, peniaze naň však v obecnom rozpočte nie sú.
V Košťanoch nad Turcom majú tiež rozhlas aj sirénu. „Nemáme skúsenosť, že by nám vypadla elektrina počas povodní. Ale ak by k tomu došlo, máme aj databázu obyvateľov, s ktorými sa dokážeme spojiť aj prostredníctvom mobilnej siete," uviedla starostka Koštian Anna Hlinková. Podobný systém funguje aj v Dolnom Kalníku, kde majú aj rozhlas aj esemeskový systém.
„Rozhlas máme spoločný s Dražkovcami. Je pozostatkom z čias, keď sme ešte boli spojení s nimi. Takže, keď by vyhlásili povodeň v Dražkovciach, počuli by sme to aj u nás a určite by povodeň zasiahla aj nás," uviedla starostka Dolného Kalníku Jana Vavřinková.
V Martine posielajú sms správy
V mestách Turčianske Teplice a Vrútky využívajú na informovanie obyvateľstva rozhlas, sirénu i webovú stránku obce. V Martine v prípade ohrozenia obyvateľov informujú prostredníctvom sirén, reláciami vysielanými mestskou políciou prostredníctvom reproduktorov na autách, televíziou Turiec a prostredníctvom internetovej stránky.
„Mesto Martin poskytlo novú službu pre občanov a to SMS infokanál. Ide o jednoduché riešenie, ako zaistiť zverejňovanie dôležitých informácií na zaregistrované čísla mobilných telefónov. Je to použiteľné pri krízovej komunikácii v prípade povodní či snehových kalamít," uviedol hovorca mesta Martin Jozef Petráš.
Všetky náklady súvisiace s posielaním informačných SMS hradí mesto. Občan zaplatí v súvislosti s touto službou len odoslanie jednej SMS-ky pri prihlásení do systému, prípadne druhej pri odhlásení podľa cenníka svojho mobilného operátora.
AKO TO FUNGUJE
Postupnosť odovzdávania hydrologických a meteorologických výstrah: SHMÚ – MV SR - ObÚ Žilina (IZS) – ObÚ Martin – Obec – obyvatelia obce
HLÁSNA POVODŇOVÁ SLUŽBA
Obec – ObÚ Martin (ObÚ ŽP Martin) – ObÚ Žilina (KÚ ŽP Žilina) – MV SR (MŽP SR) (platí aj opačným smerom)
ZDROJ: OÚ Martin, oddelenie CO a krízového riadenia