Strach zamestnancov vrútockej stanice o svoje miesta bol oprávnený. Železnice Slovenskej republiky už rozdali prvé výpovede, ďalšie pošlú budúci štvrtok. Celkovo sa prepúšťanie dotkne asi dvadsiatky zamestnancov.
VRÚTKY. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) už prepúšťajú napriek tomu, že premiérka ho zastavila. Včera si po výpoveď prišli do práce traja ľudia na postoch tranzitérov, ktorí evidujú vlaky na tratiach. V budúci štvrtok by mali prísť na rad aj posunovači. ŽSR zdôvodňujú prepúšťanie zrušením objednávok výkonov technickej kancelárie a posunovačov spoločnosťami Cargo Slovakia a ZSSK Slovensko ku dňu 4. apríla. ŽSR sú vraj v tomto závislé od objednávok zo strany oboch spoločností. Akcia však podľa hovorkyne ŽSR Martiny Pavlíkovej nesúvisí s pripravovanou reštrukturalizáciou ŽSR.
Zatiaľ traja bez práce, bude ich viac
Prepúšťanie sa vo Vrútkach zatiaľ dotklo piatich zamestnancov na pozícii tranzitér. „Podľa predbežných pohovorov končia pracovný pomer traja a dvom bola daná ponuka zmeny zaradenia na pozíciu dozorca výhybiek," informovala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Ďalšími, ktorých prepustia v budúci štvrtok, by mali byť posunovači. „Z piatich zamestnancov na pozícii vedúci posunu bude štyrom poskytnuté pracovné miesto v inej typovej pozícii, resp. v inej železničnej stanici a jeden odchádza do predčasného dôchodku. Zostávajúcich 11 posunovačov je v štádiu riešenia, avšak s minimálnymi možnosťami na poskytnutie iného pracovného miesta, týmto reálne hrozí výpoveď," uzavrela Pavlíková.
Železničiari: Kto zamestná päťdesiatnikov?
Ľudia, ktorí na vrútockej stanici pracovali od mladosti, si teraz nevedia predstaviť život bez práce. „Do predčasného dôchodku mám päť rokov, kde pôjdem? Kto ma zamestná? Na ulici budem. Neviem si predstaviť za tých 37 rokov, čo tu robím, že teraz budem bez práce. Mám syna, ktorému platím. Bude to ťažké," povedal päťdesiatsedemročný Jozef Samec z Vrútok, ktorý výpoveď dostane pravdepodobne v budúcom týždni. Miroslav Herák je tiež posunovač a pochybuje, že si nájde prácu. „Na železnice prijímajú nových zamestnancov a svojich starých zamestnancov, ktorí tu robili tridsať – štyridsať rokov, prepúšťajú. Ja mám 50 rokov, prácu si v našom regióne pri našej vysokej nezamestnanosti ťažko nájdem," uzatvára skepticky M. Herák.
Dnes sa vo vrútockej stanici hľadali riešenia. Zamestnanci versus odbory. Prepúšťanie však už nezastavia. FOTO: AUTORKA
Výpoveď už má v ruke
Adamcová Gabriela pracovala na pozícii tranzitéra viac ako 37 rokov, teraz má v rukách výpoveď. „Ponúkli mi náhradnú funkciu dozorkyne výhybiek v Dvoroch nad Žitavou, v Šuranoch, v Novom meste nad Váhom...Ale to ponúkli len preto, aby niečo ponúkli. Kto by to zobral, veď ja mám rodinu tu," rozpráva skormútene G. Adamcová. „Brali ma však ako nového zamestnanca, nie ako starého zamestnanca, takže bolo potrebné urobiť psychotesty a ja som cez ne neprešla," dodáva. Od 1. marca je teda bez práce.
Právne kroky až po zoficiálnení
Igor Ivasuk, predseda Odborového združenia železničiarov, považuje prienik informácií o prepúšťaní od prednostu vrútockej stanice Petra Lisoňa k zamestnancom za protizákonný. „Oznámil pracovníkom na výrobnej porade predminulý týždeň, že budú prepustení a bude sa prepúšťať. Zamestnávateľ však oficiálne materiály k prepúšťaniu neposlal," uviedol I. Ivasuk, podľa ktorého bude možné podniknúť právne kroky až keď bude prepúšťanie oficiálne. To by sa malo stať 3. marca.
Podľa našich informácií malo byť včera hromadné prepúšťanie aj v ďalšej železničnej spoločnosti, v Cargu. O miesta malo prísť na celom Slovensku 260 ľudí.
Vyjadrenie premiérky Ivety Radičovej k tejto téme sa nám počas dnešného dňa nepodarilo získať.