MARTIN. Kým vládna koalícia sa s opozíciou háda, kto z nich môže za drahšie potraviny, tak ľudia ich musia kupovať.
Štatistický rad SR (ŠÚ SR) zistil, že v januári 2011 ceny potravín s decembrom 2010 vzrástli o 2,6 percenta. Ovplyvnil to rast cien ovocia o 5,8 %, zeleniny (vrátane zemiakov) o 5 %, olejov a tukov o 4,6 %, mlieka, syrov a vajec o 2,6 %, chleba a obilnín o 2,5 %, cukru, džemu, medu, sirupov, čokolády a cukroviniek o 2,2 %, rýb o 2,1 % a mäsa o 0,6 %.
Medziročný nárast je ešte dramatickejší, ceny potravín a nealkoholických nápojov za dvanásť mesiacov vzrástli podľa ŠÚ SR o 6,1%.
Aj my sme nakupovali
Vlastný prieskum sme si prostredníctvom jedného obchodného reťazca, ktorý si ale želal ostať v anonymite, urobili aj my. Do pomyselného košíka sme si naložili minerálku, kávu, vianočku, niťovky, olej, vajcia, múku, kurča, chlieb, zemiaky, bravčové stehno, spišské párky, maslo a mlieko. Vlani v januári by ste za takýto nákup zaplatili 20,75 eur, v minulom mesiaci už 23,01 eur. Keď to podčiarkneme a sčítame, tak je to o 2,26 eur viac.
Jesť sa musí
„Vyššie ceny sa nedali nevšimnúť, hneď som ich zaregistrovala. Keďže som samoživiteľka a mám tri deti, tak sa veru mám čo obracať. Nadšená z toho nie som, ale čo mám robiť. Jesť sa musí," povzdychla si Karin Barancová z Vrútok, ktorá vydá na potraviny mesačne 300 eur a to sa vraj musí poriadne uskromniť.
„Takmer všetky peniaze minieme na jedlo a bývanie. Neviem, čo je to dovolenka, v divadle a v kine som už nebola ani nepamätám. Skôr sa snažím ťahať dlhšie šichty, len aby som zarobila. Bojím sa, že bude ešte horšie, všade sa o tom hovorí. Neviem, kde sa dá ešte ušetriť, veľa priestoru už nemám," povedala matka troch detí Karin Brancová.
Už sa nedá nič ušetriť
Aj dôchodkyňu Zuzanu Menichovú z Martina trápi, že v potravinách nechá viac peňazí.
„Nie je to dobré. Kedysi som si niečo aj ušetrila, v súčasnosti miniem všetko, čo mám. Drahšie sú rožky, chlebík, cestoviny, trošku zdraželo mäso a určite aj zelenina. Ešteže sme si na jeseň zadovážili zemiaky, lebo tie sú dnes veľmi drahé. Snažím sa sledovať aj akcie. Tak ako podstatná časť ľudí, aj ja hľadám, kde a čo sa dá lacnejšie kúpiť," priznala Zuzana Menichová, ktorá sa posťažovala aj na hádajúcich politikov.
„Nedá sa to počúvať, ale im to neprekáža, majú totiž iné príjmy ako my. Bolo by na čase, aby sa situáciou začali vážne zaoberať. Neviem, či rozdávanie múky a cestovín je najlepší nápad, ľudia by skôr viac „koruniek" potrebovali. Najmä rodiny s deťmi. Veď nielen potraviny sú drahé," odkazuje politikom Zuzana Menichová.
Niečo prinesie aj záhradka
Pani Viera Petrášová z Bystričky, ktorú sme akurát vyrušili pri nakladaní potravín do tašiek, nám povedala, že ešte nedávno dala za bežný nakúp 20 euro, teraz je to minimálne o dve eurá viac.
„Záleží na tom, čo práve nakupujem. Nedá sa nič robiť, hádam nepôjdeme do ulíc ako je to inde vo svete. Sme s mužom dvaja, takže to ešte z dôchodkov zvládame. Horšie sú na tom tí, ktorí majú menšie príjmy a obmedzené možnosti. Nezávidím ich. Ja si trochu pomôžem aj pestovaním cibule, cesnaku, paradajok. Nie je to veľa, ale aj takto sa dá ušetriť," myslí si Viera Petrášová.
Povodne, slabá úroda, vládny balíček...
Ekonomickí analytici tvrdia, že za rast cien môžu predovšetkým povodne, slabá úroda a následný rast komodít na svetovom trhu. Menší vplyv má vraj reštrikčný balíček vlády, vrátane zvýšenia DPH z 19 na 20%. Prognóza vývoja cien nie je najlepšia, potraviny by do novej úrody klesať nemali, skôr naopak.
Chlieb môže byť aj drahší
Napríklad stopercentný nárast cien pšenice sa na cenách chleba, múky a ďalších pekárenských výrobkov zásadne ešte v obchodoch nepremietol.
„Reťazce majú s dodávateľmi uzavreté dlhodobé zmluvy, preto držia ceny na približne rovnakej úrovni. Keď sa však zmluvy skončia, nie je vylúčené, že nové už budú zohľadňovať vývoj na trhu. O aký nárast však pôjde, to si netrúfam odhadnúť," povedal nám konateľ martinskej pekárne Hruška Miroslav Hruška.