MARTIN. Povinnosť vyčistiť komín má podľa vyhlášky ministerstva vnútra fyzická aj právnická osoba. Ľudia však na to zabúdajú. Pritom vyčistenie jedného komína stojí od 10 eur, čo je v porovnaní s možnou škodou zanedbateľná suma.
Z viac ako 50 percent spôsobili požiar sadze v komíne
Hasiči ale varujú, pretože práve vykurovacie obdobie je spojené s častejšími požiarmi. V Martinskom okrese zasahovali vlani pri dvanástich požiaroch, celková škoda bola vyčíslená na 20 780 eur. Z toho štyri požiare boli spôsobené vyhorením sadzí. V Turčianskoteplickom okrese boli sadze na príčine siedmich z deviatich prípadov požiarov. Škody ale neboli veľké, celkovo ich vyčíslili na 70 eur. V tomto roku evidujú hasiči v Martinskom okrese zatiaľ len jeden výjazd k požiaru.
Záleží aj od starostov
Kominár Ján Tichý pôsobí v Turci krátko, predtým pôsobil v Žiline. Ľahostajnosť ľudí voči čisteniu komínov podľa neho súvisí s tým, že ľudia boli zvyknutí na to, že kominári kedysi chodili po dedinách.
„Kominári sa už neprechádzajú po dedinách len tak. Ľudia by si mali svojho kominára nájsť a to buď cez svoj obecný úrad alebo cez internet. Certifikovaní kominári sú registrovaní v Komore kominárov Slovenska a sú rozdelení podľa okresu," vysvetlil Ján Tichý.
„Záleží aj od starostov obcí ako sa k servisu pre občanov postavia. Posledne som bol napríklad v Rudne, kde ma zavolal starosta a kto chcel, tak si dal vyčistiť komín a má pokoj. Určite je lepšie, ak ma takto zavolajú do obce a vyčistím pri jednej návšteve viacero komínov, ako mám prísť k jednej rodine a cestovať za ňou možno 20 kilometrov," uviedol kominár.
Hrozí aj udusenie
Povinnosť čistiť komín dodržiava najmä stredná generácia. „Mladšia a stredná generácia chápe svoju povinnosť a stará sa o to, aby mali čisté komíny. Starší ľudia si zase poradia sami a čistia si ich svojpomocne," hovorí o praktických skúsenostiach kominár.
„Treba ale upozorniť, že zanedbanie tejto povinnosti nehrozí len požiarom, ale aj udusením. Najmä starší ľudia naložia na noc do pece tuhé palivo a stiahnu teplotu, čiže oheň tlie. Vtedy steká decht, dochádza k zlému spaľovaniu a uvoľňovaniu oxidu uhoľnatého do ovzdušia, ktorý nevidieť ani necítiť. V kombinácii so zaneseným komínom je to nebezpečné, pretože môže dôjsť k uduseniu ľudí v dome," vystríha J. Tichý.
Naposledy bol medializovaný príbeh zlého spaľovania pri kúrení pred rokom, kde sa na evanjelickej fare v Sučanoch priotrávilo plynom deväť detí. Všetky však boli prevezené do nemocnice a neboli ohrozené na životoch.
AKO ČASTO TREBA ČISTIŤ KOMÍN
Komín sa musí počas prevádzky čistiť a kontrolovať, ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW raz za 4 mesiace v prípade pripojených spotrebičov na tuhé palivá alebo spotrebičov na kvapalné palivá. Ak ide o komín bez vložky alebo ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá, čistenie treba urobiť raz za šesť mesiacov. Ak ide o komín s vložkou alebo ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá, čistiť treba raz za dvanásť mesiacov.
Ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW povinnosť vyčistiť komín majú domácnosti raz za dva mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá. Ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá stačí ich v takomto prípade čistiť raz za šesť mesiacov.
Povinnosť spraviť revíziu komínu má aj majiteľ novopostaveného domu alebo aj po postavení kozubu.
ZDROJ: VYHLÁŠKA MV 401/2007
Autor: J. Kovalčíková