SKLENÉ, MOŠOVCE, TURANY, VRÚTKY. Fašiangovanie je obľúbenou tradíciou najmä na dedinách. V turčianskych obciach sú ich organizátormi hasiči, športovci alebo školy. Vo Vrútkach zábavu pre deti zorganizovala nezisková organizácia. Všetci poňali veselenie po svojom, kreativita im však nechýbala.
Do masiek sa prezliekli rodičia i deti
Na Sklenom spojili fašiangy a karneval dokopy a na tanečnom parkete sa stretli v maskách deti i ich rodičia. Fašiangový karneval na Sklenom usporiadala komunita Jána Krstiteľa, ktorá pripravila pre deti a ich rodičov pestrý program. Deti sa zapojili do rôznych kreatívnych hier a súťaží, tancovali dokonca so šašom Jašom a jeho bratrancom šašom Plačkom na koncerte vtákov ohnivákov. Deti aj dospelí si pochutnali sa výbornom guláši, horúcej čokoláde a rôznych sladkých maškrtách.
V Mošovciach viedli princezné
Každé dievčatko sa túži stať princeznou. Niektoré si to v čase karnevalov i splnia. Aj v mošovskej škôlke si najviac dievčat položilo na hlavu práve korunku. Niektorým deťom mamičky dopriali byť zas vílou alebo motýľom. Chlapci boli vojakmi, deduškami večerníčkami, spidermanmi... Bol medzi nimi i poľovník, ktorý priniesol na obrázku jeleňa, ktorého vraj skolil.
Turianske deti viedla Marfuška
Viac ako 52 detí sa v turianskej materskej škole na Krížnej ulici stretlo v rôznorodých maskách. Niektoré si po ne zašli do požičovne, niektoré vyrobili ruky ich mamičiek.
Riaditeľka Jana Sobeková povedala, že každý rok sa pravidelne medzi deťmi objavujú batmani a spidermani, najčastejšie chcú deti byť rôznymi zvieratkami a dievčatká princeznami. Tento rok sa v tejto skupinke objavila aj nová zaujímavá maska – podomácky vyrobené hodiny.
Do karnevalového kostýmu sa každý rok oblieka i samotná riaditeľka Jana Sobeková. Tentoraz medzi deťmi tancovala ako Marfuška z ruskej rozprávky Mrázik.
Zlatým klincom turianskeho škôlkárskeho karnevalu, ktorý má za sebou asi pätnásťročnú tradíciu, býva veľká karnevalová torta, z ktorej sa ujde každému.
Deti z tancovačky v maskách odchádzajú tiež so sladkými odmenami, desať najzaujímavejších masiek dostáva aj čosi navyše.
Fašiangový sprievod s diskotékou
Vrútočania fašiangovali v areáli Základnej umeleckej školy. Masky zdravili ľudí na uliciach, pre ktorých bol takýto pochod niečím novým. Vyše 60 detí prešlo dvoma okruhmi po Vrútkach a následne sa presunuli do kultúrnej sály Kriváň, kde pre ne bola pripravená diskotéka. Všetci účastníci sa radovali nielen z teplého prostredia, pretože pri pochode riadne vymrzli, ale aj z krásne pripravenej výzdoby a občerstvenia. Nechýbali tradičné fašiangové šišky a čajík. Deti zabavil aj šašo, ktorý ich zapájal do divadelného predstavenia. Jeho hlavnou myšlienkou bolo napraviť zlého kráľa tak, aby konal dobro. Šašove vystúpenie bolo plné vtipných scénok.
Víťazmi o najlepšiu masku sa stali dvojičky v jednom kostýme, dievčatko v šašovskom kostýme, ktorý jej ušila šikovná mamina a na prvom mieste sa umiestnila čarodejnica, ktorá si kostým pripravila sama.
Fašiangový sprievod vo Vrútkach pripravili Odbor kultúry Vrútky spoločne so spoločnosťou Gama.
Vo Valči tancovali aj „profíci"
Škôlkári z Valče mali maškarný ples v novootvorených priestoroch obecného úradu. Predtanečníci z klubu Pegafan im predviedli ukážku spoločenských tancov a postarali sa o krásny umelecký zážitok veľkým i malým. Potom už na deti v kostýmoch čakali súťaže, hudba, tanec a hodnotné ceny, ktorými do tomboly prispeli rodičia a sponzori.
Sprievod s koníkmi ako sa patrí
Fašiangový sprievod s koňmi zorganizovali miestni dobrovoľní hasiči a členovia dobrovoľnej protipožiarnej ochrany aj v Žabokrekoch. Tohtoročnej obecnej akcie sa zúčastnilo oproti minulému roku omnoho viac detí a mládeže. Najviac bolo mladých vo veku od 15 do 22 rokov. O to bola zábava milšia, pochvaľovali si najmä starší obyvatelia. Zábava a koledy z úst mladých sa im veľmi páčili. Fašiangovanie v obci pokračovalo aj minulý týždeň fašiangovou zábavou.
V Lipovci sa veselili indiáni
Netradičné fašiangy si pripravili na Lipovci. Karneval tu organizujú každoročne, vždy však na inú tému. Tohtoročný sa niesol v duchu indiánskych tradícií. Už pri vstupe zaujala výzdoba. Návštevníci sa razom ocitli v indiánskom kmeni – vigvam, kde nechýbalo ohnisko či totemy. Karneval, samozrejme, otvorili Vinnetou a Nšoči prijatím „bledej tváre" a vyfajčením fajky mieru. Zábava sa mohla začať. O hudbu sa staral Jozef Muráň, no nebolo to len o tanci. Animátorky Alexandra Kováčiková a Dana Jakubíková v prestrojení za Vinnetoua a Nšoči si pripravili pre deti rôzne súťaže ako napríklad streľbu šípom, hod na cieľ, jedenie kukurice a iné. Vtipná bola súťaž rodinných družstiev v imitovaní dojenia kráv.
Karnevalové masky boli kreatívne, usporiadatelia si cenia aj to, že i niekoľkí rodičia prišli s deťmi v karnevalových kostýmoch. Účasť bola vysoká a cestu do Lipovca si našli aj deti s rodičmi z okolitých obcí. Deti dostali okrem občerstvenia i účastnícku sladkú medailu.
Prípravu karnevalu mal na starosti miestny obecný úrad, MOSČK A SZZP.
Fašiangovo si posedeli
Tradíciu dodržiavajú aj členovia Slovenského zväzu zdravotne postihnutých ZO č. 2. Martin – Sever. Koncom februára sa stretli v priestoroch zasadačky OSBD na fašiangovom posedení. Program bol obohatený vystúpením detí zo súkromnej materskej školy Ďatelinka v Martine. Program pripravili riaditeľka Helena Burdová a učiteľ Igor Hraško. Predviesť sa prišli aj tanečníci zo skupiny Martico New Age Martin – Ľadoveň. Po kultúrnom programe bolo aj bohaté občerstvenie s dobrou hudbou, pri ktorej sa členovia zväzu dobre zabávali a nakoniec bola ešte aj veľká tombola.
Výnimočné vyučovanie na Jahodníckej
V Základnej škole na Jahodníckej ulici v Martine mali žiaci prvého stupňa výnimočné vyučovanie v karnevalových maskách. Od rána bolo cítiť radosť a napätie z neobyčajného zážitku. Počas prestávok bolo na chodbách rušnejšie ako v iných dňoch, pretože deti sa prezentovali v netradičnom oblečení - rozprávkové bytosti, zvieratká a iné. Niektoré boli kúpené alebo požičané, ale mnohé boli vytvorené šikovnými rukami mamičiek, starých mám či samotných detí.
Pred maskou „utečenca z väzenia" mali rešpekt aj tí najsmelší. Počas vyučovacích hodín disciplinovane pracovali s vyučujúcimi. Keď prišla tá očakávaná chvíľa, za zvukov výbornej hudby sa uskutočnil pochod všetkých masiek. Vyučovanie sa zmenilo na zábavu s tancom.
Nechýbali vynikajúce voňavé šišky, na ktorých si všetci pochutili. Koniec karnevalu sa rýchlo blížil. Detí z neho odchádzali so želaním, aby sa o rok znova takto netradične učili a dobre sa zabavili.
Z HISTÓRIE TRADÍCIE
Fašiangy sú obdobím od Troch kráľov až do polnoci pred škaredou – Popolcovou stredou. Potom nasleduje 40-dňový pôst (zavedený až koncom 4. st. kresťanskou cirkvou) až do Veľkého piatku. Je to prechodné obdobie medzi zimou a jarou.
Vo fašiangovom období bolo na hospodárstve relatívne menej práce. Počas fašiangov sa organizovali zabíjačky, zábavy a tiež sa robievalo veľa svadieb. Ľudia sa obliekali do masiek, ktoré okrem zábavnej funkcie mali aj ochranný význam a mali chrániť proti pôsobeniu negatívnych síl, zabezpečiť úrodný rok a plodnosť hospodárskych zvierat. Posledné tri dni boli najveselšie a zábavy vyvrcholili v utorok poslednou muzikou pred Popolcovou stredou. Fašiang končil pochovávaním basy. Pri tomto symbolickom pohrebe miestni občania v prestrojení za farára, organistu, kostolníka uskutočnili obrad, pri ktorom bolo veľa plaču, smiechu a zábavy všetkých prítomných.
Autor: kov, mk, pd, hd, mb, vk, mk