MARTIN. Knihobežník je hravý projekt martinského internetového kníhkupectva Martinus, vďaka ktorému je v obehu viac ako šesťsto kníh. Ani nie za pol roka sa doň zapojilo 1 300 knihobežníkov, ktorí vymysleli knihám viac ako 3 tisíc nových príbehov a nechali ich cestovať ďalej.
Zoznam kníh i ich miesto, kde sú ukryté, sú na webovej stránke.
Evita sa dostala nad oblaky
Projekt fungoval v minulom roku 135 dní. Knihy z Knihobežníka precestovali viac ako 151 tisíc kilometrov, takže akoby štyrikrát obleteli zemeguľu. Počas týchto dní zanechali Knihobežníci knihy na 2 254 miestach. Až do výšky 2 225 metrov nad morom posunuli čitatelia knihu od Evity Urbaníkovej Všetko alebo nič.
U registrovaných 1 300 knihobežníkov bolo 51 z Martina, čo je po Bratislave a Košiciach tretí najvyšší počet.
Začal to Orwel
Knihobežník odštartoval 19. augusta minulého roka Orwelov román 1984, ktorý bol položený na zastávke električky v Bratislave.
Projekt pomohli rozbehnúť okrem martinského internetového kníhkupectva aj štyri slovenské vydavateľstvá, ku ktorým sa pridali časom ďalšie štyri. Viac ako šesťsto kníh do projektu Knihobežníci pridali vydavateľstvá, s viac ako päťdesiatimi prispeli samotní autori.
Slušne šialený projekt
Medzi knihobežníkmi je zaregistrovaných i trinásť autorov zo Slovenska i sveta.
Jeden z autorov je aj Martinčan Pavel Hirax Baričák s románmi Raz aj v pekle vyjde slnko, Nauč ma umierať a ďalšími a dvoma zbierkami básní. „Tento projekt je slušne šialený, preto som sa doň zapojil. Podporujem čítanie, a tým pádom i hĺbku duše. A nie je za tým biznis, ale hra," vymenoval dôvody martinský autor, pre ktoré projekt podporil šiestimi knihami. Ako povedal, osobne knihy nehľadá, pretože ich má pri posteli niekoľko rozčítaných.
Ukryli ju pod rušeň
K martinským knihobežníkom patrí i Ivana. Cesta k prvej knihe bola veselá. „Po prvú knihu som poslala manžela do Priekopy, pretože pre mňa to bolo ďaleko. Našiel ju pod rušňom. Ľudia sa naňho podozrievavo pozerali... V ten deň som mala narodeniny a tej knihe som sa potešila viac ako kytici od manžela," zasmiala sa čitateľka Ivana.
Martinčanka Sari našla svoju knihu až na tretíkrát, hoci okolo nej často chodila. Projekt Knihobežník víta, vidí v ňom najmä záchranu mladej generácie. „Možno prinúti čítať i mladšiu generáciu. Núti tiež čítať knihu, po ktorej by som v knižnici ani v kníhkupectve nesiahla. Páči sa mi posúvať knihy do Knihobežníka, pretože ľudia majú doma i také, ku ktorým sa po prečítaní viackrát nevrátia."
Ako sa stať knihobežníkom?
Zaregistrujte sa na webovej stránke rovnakého názvu ako projekt. Cez mapu nájdete knihy rozmiestnené po svete. Pozor, sú veľmi dobre ukryté. Knihy sú označené červenou samolepkou. Po nájdení ich treba prihlásiť na stránke cez jej ID kód, prečítať ju, napísať jej životný príbeh do internetového denníka ako ho vidíte vy, podpísať sa na zadnú stranu ako kedysi v škole a poslať ďalej do sveta na netradičné miesto, kde ju nájde ďalší informovaný knihobežník.
Autor: Mária Ftáčiková