Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Účet za sezónu: Zabudnite na bronz, Martin sa ocitol na kraji prepadliska

V extralige začalo minulý týždeň play off. Prebieha bez martinskej účasti. MHC Mountfield, keďže sa mu nepodarilo dostať medzi osem najlepších, má už sezónu za sebou. Tá sa po vlaňajšom zisku bronzových medailí nemôže hodnotiť ináč ako neúspešná.

Záver s Ladislavom Spišiakom. Martinčania pod jeho vedením zo siedmich stretnutí získali	11 bodov.Záver s Ladislavom Spišiakom. Martinčania pod jeho vedením zo siedmich stretnutí získali 11 bodov. (Zdroj: JARO PODHORSKÝ)

Martin vstúpil do novej sezóny ako MHC Mountfield. Klub z Turca získal pred novou extraligovou sezónou top partnera, ktorý mal finančne vykryť približne pätnásť percent z rozpočtu klubu. Ročne to malo byť podľa našich informácií približne 200 tisíc eur.

Nový názov sa však nestretol s pochopením radikálnejšej časti fanúšikovskej obce. Prekážalo jej, že z názvu klubu bolo prvýkrát v jeho histórii vymazané mesto Martin. Dnes sa však aj názvy predávajú, takže problém bol skôr vyvolaný umelo a pri vôli počúvať, sa dal vysvetliť a pochopiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Žiaľ, aj takáto navonok maličkosť bola akýmsi začiatkom ochladenia vzťahov medzi klubom a niektorými fanúšikmi, pričom veľkú búrku nevôle spôsobilo aj zvýšené vstupné. Keď sa k tomu potom pridali kolísavé výkony mužstva, tak nálada v hľadisku sa z elektrizujúcej, ktorá privolávala zimomriavky na tele vlani, postupne menila na komornú až chladnú. Ľudia sa z hľadiska postupne vytrácali a štadión občas zíval prázdnotou. Do nemilosti časti tribún, najmä radikálnejšie naladených, sa postupne dostal aj Marek Uram. Či oprávnene alebo nie, nevieme s úplnou istotou potvrdiť alebo vyvrátiť. Chcelo by to viac informácií. Navyše, ľudia po odchode Lukáša Říhu stratili šoumena, ktorý by ich „prebudil" k životu. Lukáš bol, je a bude rebel, no pre atmosféru na štadióne urobil veľmi veľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Plná súpiska, veľa improvizácie

Neuveriteľných 35 hráčov nastúpilo v tejto sezóne za MHC Mountfield. Postupne sa na ľade vystriedalo päť brankárov, jedenásť obrancov a devätnásť útočníkov. Tieto čísla prezrádzajú, že v tíme vlaňajšieho obhajcu bronzových medailí sa veľa hľadalo, skúšalo, improvizovalo, v závere ročníka i plátalo.

Niektorí hráči sa nestačili v Martine ani ohriať a už boli preč. Svedčí to o nevydarenej prestupovej politike, ktorá sa v konečnom dôsledku podpísala pod konečné deviate miesto. Chýbala jej nielen koncepčnosť a premyslenosť, ale aj trpezlivosť.

Trénerom sa nepodarilo zostaviť najmä silný druhý útok, ktorý by konkuroval prvému. Avizované opory sa nestali oporami, nepotiahli ostatných. Naopak, samé mali problémy. Sklamaním bolo pôsobenie Faitha, pričom vedenie klubu a ani tréneri nemali šťastnú ruku pri Mokrejšovi, Štrachovi, Ratajovi. Ničím výnimočným neoslnil Danko, viac sa čakalo aj od Gálika. Škoda je možno mladého Mikulu, ten by sa v závere ročníka zišiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Pénzeš vydržal iba 19 zápasov

Po odchode charizmatického trénera Dušana Gregora do Trenčína mal na jeho prácu nadviazať Július Pénzeš. Chvíľu sa zdalo, že by to mohlo byť fajn, veď Martinčania pod jeho vedením vyhrali prvé štyri kolá. Žiaľ, potom to z ich výkonmi išlo z kopca. Mužstvo herne kolísalo, nedokázalo si nájsť svoju tvár. Ak niekedy zabralo, tak druhýkrát to nezopakovalo. Niekedy akoby hralo bez systému, navyše veľa inkasovalo.

Vedenie klubu stratilo trpezlivosť 22. októbra a po domácej prehre so Zvolenom Júliusa Pénzeša po vzájomnej dohode odvolalo. Špekulovalo sa, že za jeho predčasným odchodom boli aj niektorí hráči, vraj najmä tí lepšie platení.(?)

Pénzešova bilancia bola nepriaznivá. Martinčania počas jeho „pontifikátu" v 19 zápasoch 8-krát vyhrali (raz po predĺžení) a 11-krát prehrali (dvakrát po nájazdoch). Pénzeš so svojimi zverencami získal so skóre 51:71 priemerných 25 bodov.

Husárovi zlomil väz slabý január

Kormidelníka z Trenčína vystriedal tréner juniorky Jaroslav Husár. Najprv to malo byť dočasne - na dva týždne, potom do konca sezóny. Mladý kouč viedol tím v 31 zápasoch s bilanciou 11 výhier a 20 prehier (z toho 4 po nájazdoch a raz po predĺžení). Martinčania v nich strelili 79 gólov a 87 dostali, pričom si na svoje konto pripísali 38 bodov. Husárovi sa spočiatku podarilo vyriešiť problémy v defenzíve, zlepšil sa aj herný prejav mužstva. Hralo agresívnejšie, zodpovednejšie. Stále však malo problémy s koncovkou, efektivita streľby nebola práve najvyššia. Zlom nastal po novom roku. V januári, keď išlo v základnej časti do tuhého, sa Mountfieldu pod Husárovým koučovaním podarilo získať iba 6 z 27 bodov. Vrcholom krízy bola prehra s dvadsiatkou v pomere 3:2. Vedenie klubu si potom ešte počkalo na zápasy s Popradom a Trenčínom. Keďže dopadli neúspešne, musel sa Jaroslav Husár porúčať. Snahu a pracovitosť mu nemožno uprieť, prílišnú naviazanosť na starších hráčov však áno. Nie vždy nám bolo jasné, či koučuje Husár alebo z pozície hrajúceho asistenta Uram.

Spišiak mal málo času

Zachrániť play off pre Martin mal navrátilec Ladislav Spišiak. Začalo sa to dobre. Turčania vyhrali ťažký duel proti Skalici, cenný bod získali pod Urpínom. Prišiel však 31. január, deň, keď sa uzatvárali prestupy. Napriek proklamáciám šéfstvo klubu pustilo žilou. Zo svojich služieb uvoľnilo dvoch najproduktívnejších hráčov tímu – Jaroslava Jabrockého a Mareka Urama. Prakticky tak rezignovalo na účasť Martinčanov v play off. Zo športovej stránky ťažko pochopiteľný krok, z ekonomickej však nevyhnutný. Oslabený tím, ktorého ešte postihli zranenia i choroby, síce bojoval, ale v osmičke sa nakoniec neudržal. Ladislav Spišiak v 7 stretnutiach 3-krát bodoval naplno, 2 razy prehral po nájazdoch a 2-krát v riadnom hracom čase. Staronový tréner získal s mužstvom 11 bodov so skóre 23:24. Ak by prišiel skôr, mal by viac času, mohla byť jeho záchranná misia úspešná.

Keby bolo keby

Poznáte to, keby bolo keby, boli by sme v nebi. Čo sa týka martinských hokejistov, aspoň v play off. Miestenku zaručujúcu účasť v prvej osmičke sme držali v rukách od 1. po 51. kolo. Potom Nitra 13. februára povinne vyhrala s dvadsiatkou a padli sme pod čiaru. Do elitnej spoločnosti sme sa mohli vrátiť práve po zápase s Nitrou, no ten sme nezvládli.

Postup sme si však mohli vybojovať podstatne skôr. Keby sme z ôsmich nájazdových rozuzlení všetky neprehrali, keby sme minimálne nepokazili domáce zápasy s Nitrou (0:2, 3:4 SN), keby sme na jej ľade v 35. kole udržali jednogólové vedenie, keby sme dvakrát zbytočne nevybuchli s poslednou Žilinou (doma 1:2, vonku 3:2 po predĺžení, pričom 65 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času sme ešte viedli), keby sme nevybuchli s dvadsiatkou, keby sme zúročili trojgólové vedenie nad Slovanom, keby...

Dalo by sa ešte veľa hľadať, tých zápasov, ktoré sme si pokazili, bolo viac.

Súdržnosť tímu

Do šatne bežný človek nevidí, nevie, čo sa v nej odohráva. Vonku neprenikli žiadne informácie, ktoré by hokejovú verejnosť mali znepokojiť. A ak aj niečo bolo, tak to ostalo v kabíne. Hráči to chlapsky držali pod zámkom. Až po zápase s Nitrou kapitán Michal Beran pre médiá niečo naznačil. Mužstvo, ale nielen ono, vraj nebolo také súdržné ako vlani. Čo je zas pochopiteľné, lebo v minulom ročníku malo podstatne menej problémov. Krízové situácie vždy odhaľujú charaktery. Nie každý dokáže problémy riešiť v pokoji a s chladnou hlavou. V globále však vzťahy fungovali. Najmä v závere ročníka bolo na chalanoch vidieť, že veľmi chcú, len nie vždy to ide tak, akosi predstavujete. Aj o tom je šport

Nenaplnený rozpočet a čo ďalej?

Nočnou morou tohtoročnej sezóny bol pre funkcionárov klubu nenaplnený rozpočet. MHC síce získal strategického partnera, ten však zďaleka nepokryl všetky náklady spojené s fungovaním spoločnosti. Ak hráči dlhodobo nedostávajú to, čo mali sľúbené, tak ťažko od nich očakávať stopercentnú koncentráciu na zápasy. Chcenie im zrejme nechýbalo, no myseľ neoklamete.

Kríza je k športu nemilosrdná, nemá ani k nemu zľutovanie. Nepraje mu, ničí ho. Peňazí je málo, nikto ich len tak z ruky nepustí. Klub potreboval pomoc, no v potrebnej miere sa jej nedočkal. Potrebuje ju však aj po sezóne. Ak má ďalej fungovať, musí si plniť záväzky.

Či chceme alebo nie, martinský hokej je na križovatke. Buď prežije alebo zahynie. Druhá možnosť by bola pre najpopulárnejší šport v Turci katastrofou. Zbúrať sa dá všetko rýchlo, no postaviť niečo nové, trvá roky.

INVENTÚRA ROČNÍKA 2010/2011

Konečná bilancia: 9. miesto - 57 21 1 9 26 153:182 74

Tabuľka doma: 7. miesto - 28 13 1 5 9 86:81 46

Tabuľka vonku: 9. miesto - 29 8 0 4 17 67:101 28

Najviac získaných bodov: Trenčín, Žilina – 12

Najmenej získaných bodov: Košice – 1, Poprad – 2, Nitra – 3

Úspešnosť streľby: 8. miesto – 8,49%

Využitie presiloviek: 9. miesto – 13,76%

Využite presiloviek o dvoch hráčoch: 9. miesto - 21,42%

Úspešnosť v oslabeniach: 8. miesto – 82,69%

Úspešnosť v oslabeniach o dvoch hráčov: 8. miesto - 50%

Trestné minúty: 769

Najproduktívnejší hráči

1. Jaroslav Jabrocký 47 (27+20)

2. Michal Beran 39 (13+26)

3. Marek Uram 39 (10+29)

4. Jaroslav Markovič 30 (12+18)

5. Andrej Themár 26 (14+12)

Brankári - Michal Dzubina - 2190:17 odchytaných min, 2,96 priemer obdržaných gólov, 90,55% úspešnosť zásahov. Karol Križan - 675:12 odchytaných min, 2,75 priemer inkasovaných gólov, 90,85% úspešnosť zásahov. Marek Šimko - 397:49 odchytaných minút, 4,07 priemer obdržaných gólov, 87,61% úspešnosť zásahov.

ZDROJ: SZĽHZáver s Ladislavom Spišiakom

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 2. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. Mecom ide na zelenú
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 8. Marrákeš je červená perla Maroka
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 10. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 1. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 2. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 3. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 6. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 9. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 10. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 795
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 5 035
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 802
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 3 694
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 455
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 3 181
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 723
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 522
 9. Mecom ide na zelenú 2 113
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 1 266

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a zážitky (1.)
 2. Róbert Lešš: Ruža za cenu kávy na Farskej
 3. Jaroslav Polaček: Už len krôčik od dokončenia ďalšej dominanty Košíc
 4. Lea Linerová: Keď vás umlčí demokracia
 5. Rudolfa Vallová: Nezakrývajme si ďalej svoje oči
 6. Věra Tepličková: Čo dôležité sme sa dnes v jednej z diskusných relácií dozvedeli?
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy
 8. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 129
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 333
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 6 117
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 888
 5. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 169
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 491
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 488
 8. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 3 466
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Počas víkendov a sviatkov sa po Martinskými hoľami parkuje ťažko.

Kedysi ste pod Martinskými hoľami zaparkovali bez väčších problémov. Teraz je parkovisko pri starej lanovke na Stráňach preplnené najmä počas víkendov a sviatkov.


8 h
Zimná príprava je aj o nepopulárnych behoch.

Diviaky a Žabokreky odohrajú po osem prípravných stretnutí, v Belej si ich naplánovali šesť. Tréningy už štvrtoligisti rozbehli na plné obrátky.


11 h
Horskí záchranári previezli vyčerpaného turistu do späť do Sučian

Turisti podceňujú zimu na horách.


15 h
Prednosta K.Zeleňak predstavuje robotický systém ministrovi Lengvarskému a generálnemu riaditeľovi UNM D. Krkoškovi.

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) má ako jediná na Slovensku na rádiologickej klinike inovatívne robotické rameno za 700 tisíc eur.


22. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zotavovanie zo zranení trvalo dlho.


22. jan

Ľubomíra Klepáčová zomrela v noci z piatka na sobotu.


22. jan

Šesťčlennú rodinu Milana Jurkyho uživí dvadsať kráv, sto sliepok a dvadsať hektárov pôdy. Podľa neho štát nepodporuje domácich farmárov v dostatočnej miere a pritom dokážu ponúknuť produkty, o ktoré je medzi ľuďmi veľký záujem.


18 h

Pri ďalšom úspešnom záťahu žilinskí colníci na Kysuciach odhalili marihuanu.


22. jan

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a zážitky (1.)
 2. Róbert Lešš: Ruža za cenu kávy na Farskej
 3. Jaroslav Polaček: Už len krôčik od dokončenia ďalšej dominanty Košíc
 4. Lea Linerová: Keď vás umlčí demokracia
 5. Rudolfa Vallová: Nezakrývajme si ďalej svoje oči
 6. Věra Tepličková: Čo dôležité sme sa dnes v jednej z diskusných relácií dozvedeli?
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy
 8. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 129
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 333
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 6 117
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 888
 5. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 169
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 491
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 488
 8. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 3 466
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)

Už ste čítali?