Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

B. Horecký: Pomáhajú mi najmä skúsenosti so žiakmi - fľakáčmi

Bruno Horecký, pedagóg, karikaturista, poslanec.Bruno Horecký, pedagóg, karikaturista, poslanec. (Zdroj: ARCHÍV BH)

B. Horecký: Pomáhajú mi najmä skúsenosti so žiakmi - fľakáčmi

Karikaturista, šéfredaktor detského časopisu Fľak, znovuzvolený poslanec MsZ, no predovšetkým pedagóg. Jeho karikatúry pozná celé Slovensko, no najviac oslovuje práve najmenších. Bruno Horecký.

Ste šéfredaktorom detského časopisu Fľak. Kedy ste prišli na nápad založiť detský časopis?

- Najprv sa narodil Jožko Fľak – super žiak. Tento komiksový strip vychádzal od roku 1992 v prílohe Pravdy vyše 8 rokov. Spolu išlo o približne 400 príbehov. Medzitým vznikol v ZŠ na Mudroňovej ulici v Martine školský časopis Fľak. V roku 1998 som sa stretol s bývalým spolužiakom - výtvarníkom Vilom Mruškovičom a rozhodli sme sa, že Fľak bude vychádzať celoslovensky. Odvtedy vyšlo 140 čísel „coolového mesačníka pre /zá/školákov.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo treba, aby časopis pre deti vznikol a prežil?

- Predovšetkým chuť, myšlienku, odvahu, pracovitosť, vedomosti, zručnosť, ale aj peniaze...

Spolupracujete aj s detskými psychológmi? Čo myslíte, sú ich rady užitočné?

- Na problémy čitateľov odpovedá vo Fľaku psychologička Filoména Chuderová. Jej rady užitočné sú. Mne pomáhajú najmä pedagogické vedomosti a skúsenosti, hlavne tie so žiakmi-fľákačmi.

Na čom ste vyrastali vy? Čo vám chýba v dnešných časopisoch z toho, čo v nich mali deti v minulosti?

- V mojom detstve boli na Slovensku vzácnosťou komiksové časopisy, takže som si ich kupoval v zahraničí. Keďže ma bavil najmä kreslený humor, vyrastal som na Roháči (niekdajší humoristický týždenník – pozn. autorky) a komiksoch Rýchle šípy, Štvorlístok... Mrzí ma, že dnes sa opäť kdesi vyparil slovenský komiks pre deti a preto sa snažím vyplniť túto medzeru

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú hlavné marketingové ťahy detských časopisov?

- U nás, ale najmä v zahraničí dávajú do časopisov rôzne prílohy, hračky a pod. Je to finančne náročné a takúto marketingovú stratégiu pre detských čitateľov zaznávam. Najdôležitejší je podľa mňa obsah časopisu a vzájomná komunikácia so čitateľmi a prispievateľmi.

Ako prispôsobujete časopis deťom 21. storočia? Neuvažovali ste nad jeho on-line podobou?

- Reagujeme na listy, e-maily a žiadosti čitateľov a podľa toho zostavujeme časopis. Čitatelia nás posúvajú ďalej, ideme teda s dobou. Zaraďujeme rubriky zo sveta techniky, počítačov, filmu, hudby, športu... Všetko je to popretkávané humorom, súťažami, testami, hlavolamami, komiksami, ale aj krátkymi literárnymi útvarmi - príbehmi, veršíkmi, hádankami a pod. Fľak má aj svoju webstránku a uvažujeme aj o ďalších on-line aktivitách pre našich fanúšikov.

SkryťVypnúť reklamu

Ústredná postavička časopisu Jožko Fľak, je záškolák. Nebojíte sa, že to deti bude inšpirovať opačne ako chcete?

- Jožko Fľak má práveže školu veľmi rád, lebo tam zažije denne veľa zábavy! Spomínam si, pred troma rokmi som nakreslil titulku, kde JF kaká na svoje vysvedčenie. Titulku rozobrali takmer všetkých celoslovenských médiách. Niektorí pedagógovia nepochopili, že mnohí žiaci sú stresovaní známkami v škole. Ale podľa mňa sú v živote oveľa dôležitejšie veci ako známky na vysvedčení, ktoré treba v pravej chvíli tiež brať aj s nadhľadom a humorom.

Zapájajú sa deti stále aktívne do tvorby časopisu? Nedospel medzitým Jožko Fľak? - Od začiatku vydávania sú spolutvorcami Fľaka aj jeho čitatelia. Príspevky nám posielajú najmä deti vo veku od 8 do 14 rokov, ale dostávame aj listy od ich rodičov, starých rodičov pedagógov, ktorí sú radi, že deti čítajú, píšu, premýšľajú, kreslia, posielajú príspevky, fotografie, zapájajú sa do súťaží... Fľak nikdy nevyrastie, vždy je medzi žiakmi, ktorí drú lavice základnej školy.

Ste pedagógom, poslancom i šéfredaktorom. Ako sa dajú naraz skĺbiť tieto pozície?

- Všetko sa dá, keď sa chce a je chuť. Všetky tieto tri posty mám rád a zároveň sú mojimi koníčkami aj preto ich zatiaľ dokážem navzájom skĺbiť.

Kreslíte karikatúry do časopisu Muscle&Fitness. Ako ste na tom so športom vy?

- Karikatúry a komiksy som kreslil do rôzne zameraných časopisov. Šport bol u mňa vždy na popredných miestach. Od malička som bol vedený k športu - futbal, plávanie, volejbal... Dnes si aspoň dvakrát týždenne zacvičím, zahrám si s partičkou volejbal, s rodinou pravidelne lyžujeme a v lete podnikáme cyklotúry po Turci. Šport je teda môj veľký relax. Ale kreslil som aj do Playboya a Tabu...

Kde okrem vtipov beriete inšpiráciu pre svoje karikatúry?

- V škole, na ulici, doma, v parlamente, v novinách, televízii, knihách...

A váš postoj k politickým karikatúram?

- Politickej satire som sa venoval hlavne na začiatku svojej tvorby - od novembrovej revolúcie 1989. Denne som glosoval našu politickú scénu vyše desať rokov, dnes som z nej trochu unavený, ale zabávam sa na nej stále. Doma mám niekoľko stoviek - tisícok kresieb na túto tému a mnohé z nich môžem použiť aj teraz a sú stále aktuálne... V politicko-satirickom temperovaní ma udržuje v súčasnosti aforista Julo Ondrej, s ktorým sme spoločne vytvorili už 5 knižiek písaných a kreslených aforizmov. Ale v súčasnosti ma kresebne vyťažuje Fľak a Mladý záchranár - teda kreslím hlavne pre detského čitateľa.

Ste predsedom komisie kultúry, školstva a vzdelávania mestského zastupiteľstva. Ako vnímate súčasnú kultúru? Na aké kultúrne projekty sa môžu Martinčania tešiť?

- Kultúra je zrkadlom spoločnosti, ale aj tradícií. V Martine máme šťastie, že je tu hlboko zakorenená a Martinčania si môžu stále vyberať z množstva akcií rôznych kultúrnych inštitúcií a združení. Kvôli nedostatku miesta a šetreniu papiera spomeniem len niektoré, ktorých organizátorom je Centrum kultúry Martin. V spolupráci s mestom chystá aj tento rok Veľkonočné trhy, Deň Európy, Bambiriádu, Mesto deťom, Dni mesta, Memorandum 150, Martinské kultúrne leto, Scénickú žatvu, Martinský jarmok, Dni sv. Martina - hody, Vianočné trhy... Okrem toho tu budú aj tradičné medzinárodné akcie divadla, galérie, národnej knižnice či Matice slovenskej. Veľmi kvalitné predstavenia robia aj v BarMuseum.

Napriek tomu, že ste úspešný karikaturista či poslanec, zostali ste verný svojej profesii – pedagóg. Nemali ste chuť opustiť školstvo?

- Obávam sa, že by mi atmosféra školy chýbala a že by som stratil inšpirácie pre časopis. Zatiaľ mám dosť energie na plnenie všetkých svojich verejných a súkromných povinností, takže je všetko v poriadku. Uvidíme, čo prinesie blízka budúcnosť.

Opakovane ste bol zvolený za poslanca. Čo považujete za svoje najväčší úspechy na tomto poste?

- Za dvanásť rokov verejnej služby Martinčanom sa mi podarilo zrealizovať viacero akcií a investičných zámerov. Potešilo ma, že som bol na začiatku myšlienky martinského skejtparku v parlamente mladých a s mladými skejtistami a nakoniec sa to podarilo. Som hrdý aj na vybudovanie detského ihriska na Prednádraží, výstavbu nových parkovacích miest a chodníkov v mestskej časti Stred, pomoc školám a školským zariadeniam, úpravu zelene... Táto práca ma tiež napĺňa a veľmi ma potešilo, že si to všimli aj obyvatelia mestskej časti Martin - Stred, ktorí mi dali už druhýkrát za sebou najviac hlasov v komunálnych voľbách. To bola pre mňa veľká odmena, ale aj záväzok.

Spolupracujete na projekte Mladý záchranár, ktorý sa zaoberá výchovou školákov z hľadiska ich bezpečnosti. Ako ste sa dostali k tomuto projektu?

- Asi pred piatimi rokmi som začal spolupracovať s národným koordinátorom pre prevenciu úrazovosti detí a mládeže Samom Hruškovicom. Je to záchranár telom i dušou! Najprv som kreslil ilustrácie pre záchranársky portál, neskôr som ilustroval dve knižky Mladého záchranára. Spolupráca v tejto oblasti sa rozvinula aj s mestom Martin vďaka primátorovi Andrejovi Hrnčiarovi, ktorý podporil projekt a odvtedy vyšlo v Martine päť čísel časopisu Mladý záchranár, ktorý dostal každý žiak a pedagóg martinskej ZŠ zdarma. Najdôležitejšie na tom všetkom je, že martinskí žiaci postupne dostávajú odbornú literatúru a netradične sa učia bezpečnosti v doprave, v domácnosti, v skejtparku, na železnici, poznajú riziká vody, ohňa, búrky, ľadu, vedia, ako volať prvú pomoc, atď. V ZŠ na Mudroňovej ulici sme nainštalovali stálu expozíciu 30 panelov Mladého záchranára. Do škôl sa pomaly tlačí predmet Mladý záchranár, ktorý sa u nás už učí ako prierezový v rámci ostatných predmetov. Bolo by dobré, keby bol schválený ako povinný. Motto Mladého záchranára je výstižné: Päťky z matematiky si opravím vždy, ale pri záchrane ľudského života mám len jeden pokus!

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 1. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 2. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 3. Agrokomplex 2022
 4. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 5. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 6. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 8. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 35 286
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 23 608
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 370
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 336
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 4 378
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 120
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 3 847
 8. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 185

Blogy SME

 1. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 2. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 3. Martin Greguš: Aký je vývoj skutočných realizačných cien nehnuteľnosti podľa katastra? Hypotéky a úvery na bývanie. VEĽKÉ POROVNANIE. Kto a koľko ich poskytol?
 4. Jozef Sitko: Tajomstvo môjho dlhého veku (3.)
 5. Štefan Vidlár: Nevidzíte, šašci?
 6. Ján Šeďo: Odstavené elektrolyzéry v Slovalcu - omyl štátu, nemalo sa to stať.
 7. Helena Michlíková: Disciplína ? O nej tu nemôže byť ani reči
 8. Miriam Studeničová: Výstraha veriacim i ateistom! Druhé prikázanie
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 618
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 377
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 6 893
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 076
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 884
 6. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 772
 7. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 681
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 665
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Turčianske Teplice sa chcú v čo najkratšom čase vrátiť do prvej triedy.

V druhej triede bude tak ako v predchádzajúcom ročníku štartovať sedem tímov a rovnaký je aj hrací model. Vo vlaňajšej sezóne sa z postupu tešili až dva celky Kláštor a Ďanová, pričom z prvej triedy vypadli Turčianske Teplice.


16 h
Premiéra filmovej novinky bude už 18. augusta.

Scenár horúcej letnej komédie je založený na skutočných udalostiach.


23 h
Novinky z MY regióny.

Máme pre vás dve veľmi žiadané novinky, ktoré aktuálne spúšťame na regionálnych weboch MY.


16. aug
Piaty ročník filmového festivalu Hory a mesto Martin sa opäť konal v Amfiku.

Niektorí návštevníci si užívali atmosféru až do rána.


17. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Mladý Sihelňan mal novú motorku len tri dni.


17. aug

Páchateľa zadržali niekoľko hodín po čine.


14 h

Viac ako osem hodín bojoval Dolnokubínčan na trati v Estónsku.


17. aug

Blogy SME

 1. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 2. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 3. Martin Greguš: Aký je vývoj skutočných realizačných cien nehnuteľnosti podľa katastra? Hypotéky a úvery na bývanie. VEĽKÉ POROVNANIE. Kto a koľko ich poskytol?
 4. Jozef Sitko: Tajomstvo môjho dlhého veku (3.)
 5. Štefan Vidlár: Nevidzíte, šašci?
 6. Ján Šeďo: Odstavené elektrolyzéry v Slovalcu - omyl štátu, nemalo sa to stať.
 7. Helena Michlíková: Disciplína ? O nej tu nemôže byť ani reči
 8. Miriam Studeničová: Výstraha veriacim i ateistom! Druhé prikázanie
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 618
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 377
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 6 893
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 076
 5. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 884
 6. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 772
 7. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 681
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 665
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?