MARTIN. „Nie je podstatné, aké máte známky. Problém sa dá vyriešiť, stačí myslieť. Použite všetky vedomosti. Z iných predmetov, zo života,“ hovorí v martinskom Slovenskom národnom múzeu etnologička Helena Zahradníková druhákom z Gymnázia V. P. Tótha v Martine.
Dejepisárka na dôchodku Judita Poliačiková a etnologička z martinského múzea preniesli dejepis zo škôl do múzea. Projekt Bádanie v múzeu posúva predstavy o vyučovaní dejepisu. Od študentov sa očakáva samostatné myslenie a hľadanie odpovedí na základné otázky, prečo a čo z toho vyplýva.
Projekt sa môže stať súčasťou vyučovania histórie na stredných školách. Ministerstvo školstva rozhoduje, či ho odporučí všetkým školám.
Prednáša aj žiak Projekt Bádanie v múzeu
Študenti si vypočujú v škole prednášku o téme, s učiteľom vyberú problém a hľadajú príčiny a jeho dôsledky. V skupinách s odlišnými názormi, hľadajú argumenty a obhajujú svoje tézy a vyvracajú argumenty druhej skupiny. Sami bádajú, analyzujú, diskutujú, formulujú názory.
Skupiny študentov sa rozpŕchnu po múzeu s rôznymi témami a riešenie hľadajú v expozíciách múzea.
„Je tu všetko, čo potrebujú na riešenie. Informácie musia len nájsť, analyzovať a na základe toho riešiť problém,“ hovorí Zahradníková.
Najdôležitejšie nie je nemecké osídľovanie našich území, ale odpoveď, prečo k nemu došlo. „Západná Európa bola preľudnená. Remeselníkov bolo veľa na malom priestore. Hľadali územie s nižšou konkurenciou,“ ozýva sa Dominik.
Mladík si zapolemizoval s dobovými historikmi, čím šokoval aj učiteľky. V dobovom citáte objavil chybu. „Neboli to Tatári, ktorí vpadli do kráľovstva, ako píše. Boli to Mongoli, ale vtedajší kronikári kočovníkov dali do jednej skupiny a nazvali ich Tatári. Pravdepodobne tak došlo k zámene,“ hovorí Dominik a pokračuje opisom dobového obrázka.
„Na bielom koni je Belo IV. a za ním sú Mongoli. Obzerá sa a má vystrašený pohľad,“ dodáva rok bitky a meno chána.
Inšpirácia z Viedne Študentov riešenie historických problémov priamo v múzeu baví. Sú uvoľnení, sedia na vyvýšenom pódiu a úspešným riešeniam tlieskajú. Popri historických témach sa dozvedeli aj o význame latinčiny v stredoveku, o vzájomnom ovplyvňovaní sa národov, jazykov či kultúr.
„Určite je to lepšie ako v škole,“ konštatujú gymnazistky a projekt oceňuje aj ich učiteľka Eva Šimová. Judita Poliačiková učila takmer 40 rokov dejepis na martinskom gymnáziu.
Po skúsenostiach v škole, v Debatnom klube, modelovom Európskom parlamente a návšteve vo viedenskom múzeu, kde videla študentské bádanie v praxi, vypracovala s etnologičkou Zahradníkovou projekt.
Pred takmer tromi rokmi ho ponúkla múzeu a odvtedy funguje.