Gymnáziu vo Vrútkach bolo minulý rok udelené meno J. C. Hronského. Aj preto študenti oslávili výročie jeho narodenia (23. 2. 1896) výnimočným spôsobom. Strávili tri dni v Dome J. C. Hronského, aby na vlastnej koži zažili vyučovanie v praxi.
História na dotyk a pre každého
„Je to lepšie, ako sedieť v lavici a počúvať výklad", nechala sa počuť študentka Dominika Garbová. „Mohli sme sa spýtať na všetko, čo nás zaujímalo. Je zvláštne vidieť osobné veci autora a stráviť chvíľu v dome, v ktorom žil," povedala maturantka Paťa Kozejová.
Študentom sa venoval pracovník Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej Milan Gonda a Vlasta Bellová, riaditeľka archívu Matice slovenskej. Vo vstupnej hale študentom porozprávala o dramatických udalostiach v živote Cígerovcov. Milan Gonda predstavil jednotlivé expozície a spoločne so študentmi rozobrali Hronského vrcholné literárne dielo román Jozef Mak, ktorý je jednou z maturitných tém vrútockého gymnázia.
Nezabúdajú na integrovaných žiakov
Viac ako osem rokov pracuje škola s integrovanými žiakmi s rôznymi poruchami učenia. Už ju dokonca absolvoval i autistický študent, ktorý dnes patrí medzi najlepších poslucháčov Žilinskej univerzity.
„Tieto deti sa stretávajú na školách s nepochopením. Väčšinou však ide o študentov s nadpriemerným IQ. Treba sa im len o niečo viac venovať a zvoliť iné metódy práce. Všetci žiaci, i integrovaní, sa názorným spôsobom naučia oveľa viac, ako pri sedení v lavici", tvrdí profesorka Zlatka Krátka a pokračuje. „Praktické vyučovanie patrí medzi najobľúbenejšie metódy, žiak si siahne na študijnú látku a takúto hodinu si pamätá dlhé roky. Pre integrovaných žiakov je táto forma práce ideálna. Sme radi, že Cígerov dom má dvere otvorené pre každého. My budeme jeho návštevníkmi každý rok."
Ako vo filme pre pamätníkov
Všetky priestory domu prešli nedávno rozsiahlou rekonštrukciou. Stavba sa zjednotila, no zároveň si zachovala svoj pôvodný výzor. Pri prehliadke sa návštevník ocitne vo vkusnej hale, aké dnes už vidno len vo filmoch pre pamätníkov. Môže nahliadnuť do spisovateľovej pracovne s oknom do záhrady a zacítiť vôňu jedálne a kuchyne. Do týchto priestorov je vkusne vsadená Hronského expozícia s vystavenými výtlačkami jeho kníh. Neopakovateľnú atmosféru dotvárajú vynikajúce dobové fotografie rozmiestnené po stenách domu i po jednotlivých paneloch a osobné veci spisovateľa.
Zrkadlová kocka
„Budova patrila dlhé roky mestu Martin. Potešilo nás, keď ju mesto Matici slovenskej prenajalo na najbližších dvadsať rokov. Podarilo sa získať finančné prostriedky na jeho rekonštrukciu a vynaložená námaha nebola zbytočná." prezradil Milan Gonda.
Novým moderným prvkom, ktorý sa v iných múzeách nevidí je zrkadlová kocka. Nahradila klasické dvere a vytvorila prechod medzi jedálňou a pracovňou. V nej sa dá na veľkej obrazovke pozerať televízne spracovanie Budkáčika a Dubkáčika z dielne Slovenskej televízie zo 60-tych rokov, alebo hrať bábkové divadlo pre najmenších návštevníkov múzea.
Autor: Katarína Cikraiová