MARTIN. Povinnosť zverejňovať zmluvy, faktúry a objednávky na internete majú samosprávy od januára tohto roku. Prieskum TIS sa týkal stovky najväčších slovenských miest a ôsmich samosprávnych krajov. Najlepšími sú Stará Turá a Nitriansky VÚC. Z komentára TIS vyplýva, že samosprávy síce povinné údaje uverejňujú, ale z pohľadu užívateľa málo prakticky, čím sa zmysel zverejňovania ako nástroja kontroly samosprávy neplní v plnom rozsahu. Ukazuje sa, že hľadanie konkrétnych zmlúv sťažujú chýbajúce a neúplné tabuľkové prehľady, viac ako polovica miest a krajov nezverejňuje v zozname hodnotu uzatvorených kontraktov, tretina zase informáciu, s kým a kedy boli zmluvy uzatvorené.
K víťaznej pozícii je ďaleko
Mesto Martin má na víťaza – Starú Turú, ktorá získala 92 bodov, stratu 34,5 boda, získalo 57,5 boda, čo je nad priemerom Slovenska (46,2 boda). Získalo tak 34. priečku. TIS zopakuje prieskum o tri mesiace, dovtedy majú samosprávy šancu napraviť nedostatky. Podľa autorov prieskumu Mateja Kuriana a Gabriela Šípoša to nie je vôbec zložité, len treba zjednodušiť jazyk svojich stránok a namiesto termínu: povinne zverejňované údaje ich označiť jasne ako zmluvy, ďalej zverejňovať informácie v triediteľných tabuľkách s rozpoznateľnými znakmi a umožniť občanom jednoducho sledovať nové pridané zmluvy.
O tabuľkových prehľadoch možno iba snívať
Keďže do výberu sa z turčianskych miest a obcí okrem Martina nedostala žiadna iná, pozreli sme sa na webové stránky niektorých z nich. V Turčianskych Tepliciach nájdete odkaz na zmluvy, faktúry a objednávky v pravom stĺpci a jednoduchým rozklikaním sa dostanete na ich chronologicky zostavený zoznam a do ich obsahu. Podobne je to vo Vrútkach, no s tým rozdielom, že odkaz na zmluvy, objednávky a faktúry je na výraznom mieste v pravom hornom rohu stránky. Zoznamy jednotlivých položiek sú chronologicky usporiadané, ich plné znenie je uložené v pdf formáte, čo neumožňuje prácu s textom. V oboch mestách môžu obyvatelia len snívať o tabuľkových prehľadoch a rýchlom porovnávaní vzájomných údajov v zmluvách, objednávkach a faktúrach. Dostanú sa k nim, ale chce to čas i kumšt, pričom podľa TIS je žiadúce, aby údaje neboli ukladané v obrázkových formátoch, ale tak, aby sa dali ľahko prehľadávať bežným programom.
Povinnosť si splnili, ale...
Na sučianskej webovej stránke sú napríklad len zoznamy zmlúv, na prvý pohľad nie je jasné, s akým obsahom, a návštevník, ak má o text niektorej záujem, musí si ich pootvárať všetky. Na stránke nie je výrazné označenie hľadaných údajov, sú v sekcii: Dokumenty. V Turanoch sa tiež jednoduchým klikaním návštevníci dostanú k hľadaným údajom, hoci stránka na nich nenavádza ihneď, ale pod heslom: Obecný úrad. Z mošovskej obecnej stránky, ale aj zo stránok niekoľkých ďalších obcí sa dá dedukovať len to, že obecné úrady evidujú niekoľko zmlúv, ale v tomto roku neuzavreli žiadnu objednávku či nevystavili žiadnu faktúru. A rovnako ako aj vo Valči či v Kláštore pod Znievom alebo v Hornej Štubni a v ďalších obciach majú odkaz na tento druh občianskej kontroly uverejnený menej výrazným spôsobom, nie v čele webovej stránky.
Autor: V.Legerská