Európske kultúrne dedičstvo – to sú aj skanzeny. Ten v Martine dostal šindľovú krytinu aj za peniaze z Nórska. Dnes projekt slávnostne uzavrú.
MARTIN. V Múzeu slovenskej dediny v martinských Jahodníckych hájoch, ktoré je najväčšou národopisnou expozíciu v prírode na Slovensku, je takmer 150 objektov ľudovej architektúry. Tie do jeho areálu pribudli najmä v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia.
Ide prevažne o drevené stavby kryté šindľom. Ich priebežná údržba je v živom skanzene finančne náročná. A práve šindle, ktoré majú spravidla životnosť dvadsať-tridsať rokov, predstavujú veľkú finančnú záťaž pre rozpočet Slovenského národného múzea v Martine, ktorého je skanzen organickou súčasťou a jednou z najnavštevovanejších expozícií. Múzeum ich výmenu riešilo osobitným projektom, na ktorý získali peniaze z Európskej únie, Nórska a z rozpočtu Slovenskej republiky. Dnes ho v areáli skanzenu slávnostne uzavrú.
Počas troch rokov v skanzene, ktorý sa buduje ako celoslovenská expozícia tradičného ľudového staviteľstva, pribudla nová strešná krytina na 25 objektoch ľudovej architektúry. Zároveň v nich vymenili poškodené krovy a drevo ošetrovali proti drevokaznému hmyzu, plesniam a hubám. Pre viaceré z týchto objektov predstavoval projekt nielen zhodnotenie, ale aj záchranu pre širšie využitie v činnosti múzea. Grant má hodnotu 400 446 eur, tri štvrtiny z tohto objemu sú peniaze z Únie a Nórska. Spojenie Martina a Nórskeho kráľovstva nie je náhodné. V Martine na Jesseniovej lekárskej fakulte UK študuje početná skupina Nórov, ktorí si spravidla svoje štátne sviatky spolu s veľvyslancami tejto severoeurópskej krajiny pripomínajú v prostredí martinského skanzenu.
Múzeum slovenskej dediny v Martine sa začalo budovať v roku 1967. Predstavuje model spôsobu života a bývania na dedine v 19. a prvej polovici 20 storočia. Na rozlohe 15,5 hektára ucelene ukazuje ľudovú architektúru regiónov Orava, Kysuce, Podjavorníky, Liptov a Turiec. Je otvorený celoročne a pozrie si ho okolo 40 tisíc návštevníkov.
Nové strechy a prípravu šindľa si prišla do martinského skanzenu pozrieť osobne aj veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva Trine Skymoen.
Autor: V.Legerská