aní poslancov.
MARTIN. Diskusia sa rozprúdila potom, čo Milan Malík predstavil poslancom nový dodatok k zásadám odmeňovania volených orgánov mesta a odmeňovania za občianske obrady a slávnosti. Keďže novelizovaním zákona o obecnom zriadení a doplnením niektorých iných zákonov v minulom roku sa zmenili niektoré ustanovenia, bolo ich treba zosúladiť s doterajšou praxou úradu a kompetenciami zastupiteľstva.
Novinky v zásadách odmeňovania
Novinkou nového znenia zásad odmeňovania je najmä zrušenie článku o odmeňovaní primátora, hlavného kontrolóra, zapisovateľov a sekretárov jednotlivých komisií a úprava odmeňovania poslancov za občianske obrady. V nových zásadách je zohľadnený aj fakt, že Martin má dvoch viceprimátorov. Zákon o obecnom zriadení to pripúšťa v prípade, že mesto má viac ako 20 tisíc obyvateľov. Druhému viceprimátorovi v meste navrhujú priznať plat do výšky 60 percent z platu primátora.
Sukup: Podľa mňa je to luxus
„Chápem, že ide o kompetenciu primátora a on musí najlepšie vedieť, ako je vyťažený prvý viceprimátor, no mne sa zdá, že ide o luxus, ktorý nie je v súlade s tým, že máme šetriť. O tom, že Martin má druhého viceprimátora, som sa dozvedel napriek tomu, že chceme byť transparentné mesto, z médií a nie oficiálne. Sú aj väčšie mestá, ktoré nemajú dvoch viceprimátorov," povedal v rozprave poslanec Martin Sukup (SaS, SDKÚ-DS, OKS). Tento názor podporil aj poslanci Stanislav Thomka (SaS, SDKÚ-DS, OKS) a Jozef Bernát (SaS, SDKÚ-DS, OKS), ktorý uviedol, že ak mesto nemá na zameranie pergol na Ľadovni, nemalo by mať ani na nového viceprimátora.
Lilge: Časti platu sa vzdám
Alexander Lilge povedal, že vzdáva 20 percent navrhovaného platu. Žiada, aby sa ušetrené peniaze kumulovali na osobitnom účte a po porade s primátorom ich raz ročne rozdelia medzi sociálne slabé rodiny.
Hrnčiar: V kríze je práce viac
Primátor Andrej Hrnčiar poslancom pripomenul, že ak druhému viceprimátorovi neschvália navrhovaný šesťdesiatpercentný plat, bude mu patriť 80 percent. „Druhý viceprimátor bol vo vedení mesta potrebný už v závere minulého volebného obdobia," obhajoval svoju kompetenciu zriadiť tento pracovný post na úrade primátor.
„Krízová situácia – to je iná pracovná záťaž, prácu treba ju rozdeliť tak, aby fungoval úrad i mesto. Navrhovaných 40 percent je len niečo viac, ako je mesačná odmena poslanca, ktorý okrem rokovania mestského zastupiteľstva pracuje v rade, výbore mestskej časti či komisiách, a pritom v prípade viceprimátora je to práca na plný úväzok. Mzdový fond mesta sa nezvýši. Na môj návrh došlo aj k zníženiu môjho platu, úrad pracuje bez jedného pracovníka, ktorého sme prepustili, šetriť budeme aj na tom, že A. Lilge nebude dostávať odmenu za poslaneckú činnosť."
Potvrdil, že ide o politickú nomináciu
Martinský primátor, ktorý kandidoval ako nezávislý, potvrdil aj to, že ide o politickú nomináciu. „Všeobecne sa o mne vie, že inklinujem k pravici, no Smer-SD ma podporil vo voľbách. Pozícia druhého viceprimátora je profesionálnym a logickým rozhodnutím po analýze komunálnej politickej situácie," povedal.
Koľko za občianske obrady
O článku tri, ktorý sa zaoberá zásadami odmeňovania zástupcu primátora, poslanci hlasovali osobitne. Podporili ho 22 hlasmi, traja poslanci boli proti, piati sa zdržali hlasovania. O celom uznesení o dodatku k zásadám odmeňovania poslanci hlasovali v pomere 24 za, dvaja proti a dvaja sa zdržali hlasovania.
Podľa tohto uznesenia poslanci za občianske obrady a slávnosti dostanú v prípade sobášiacich dostanú 10 eur/obrad, ak budú hlavnými rečníkmi na pohrebe tak 34 eur/obrad. V prípade, ak bude viac obradov za deň, tak za každý ďalší im patrí odmena vo výške 17 eur a pri iných občianskych slávnostiach, ako sú vítanie detí do života, jubilanti a podobne, je odmena 7 eur.
Autor: V.Legerská