ŠÚTOVO. Šútovčan Milan Frkáň si myslí, že v miestnom urbári má viac podielov ako mu oficiálne priznávajú. Nepozdávajú sa mu ani rozhodnutia predstavenstva a údajne mu nedovolili nahliadnuť ani do niektorých dokumentov. Preto sa rozhodol obrátiť na právnika. Predseda Urbáru pozemkového spoločenstva (UPS) Ľubomír Maďari naopak tvrdí, že s ním komunikoval, no on jeho argumenty nechce počúvať. Predstaviteľ pozemkového spoločenstva zaangažovanie právnika do problému víta. Konfrontácie sa nebojí, naopak sa teší, že veci sa konečne vysvetlia.
Predseda hľadal výhovorky
Podielnici v šútovskom urbári sú zapísaní na troch listoch vlastníctva pod číslami 646, 839, 875. Urbárnik si myslí, že v spoločenstve má 26 podielov a nie 13, ako mu tvrdia.
„Na liste číslo 646 mám 13 podielov a na liste číslo 839 tiež 13 podielov. Chcel som si overiť, ako to naozaj je, no predseda urbáru Šútova Ľubomír Maďari mi napriek mojej výzve nechcel ukázať urbársku knihu. Len sa stále vykrúcal a hľadal výhovorky," hovorí Milan Frkáň.
Po viacerých pokusoch o získanie informácií svoj boj vzdal a obrátil sa na právnika. Je presvedčený, že len takouto cestou sa môže domôcť spravodlivosti.
Nedá si veci vysvetliť
Urbár v Šútove bol založený ešte v roku 1938 a tvorí 1 164 podielov.
„Sťažovateľ si myslí, že keď má na každom z troch listov vlastníctva 13 podielov, jednoducho si ich sčíta a dostane súčet. Lenže spolupodielové vlastníctvo takýmto spôsobom nefunguje. Tri listy vlastníctva sa musia vnímať ako celok," vysvetľuje Maďari, ktorý je predsedom spoločenstva od minulého roku.
Milanovi Frkáňovi sa snažil situáciu vysvetliť aj bývalý dlhoročný predseda Ľubomír Balko, ktorý stal aj pri obnove šútovského urbáru po jeho navrátení od štátnych lesov. „Nechcel pochopiť najmä to, že tzv. výžiny a bývalé pasienkové spoločenstvo nemajú vplyv na výšku podielov v urbári," dodáva Balko.
Spor rozsekne až právnik
To, že neukázal podielnikovi dokumenty, ktoré si vyžiadal, súčasný predseda rázne odmieta.
„Všetko, čo mám k dispozícii, som mu ukázal. On stále rozprával o nejakej knihe, no niečo také neexistuje. Mám riadny delimitačný zoznam všetkých tlačív celého urbáru a ani tam nič také nenájdete," ukazuje nám ho ako dôkaz svojho tvrdenia.
Šéf pozemkového spoločenstva je rád, že do celej veci bol zaangažovaný právnik.
„Konečne sa všetko vyjasní. Jeho právny zástupca nás už navštívil a poskytli sme mu všetko, čo od nás žiadal."
Robia si čo chcú
Milanovi Frkáňovi sa nepozdávajú ani niektoré rozhodnutia členov predstavenstva. Často si vraj robia čo chcú.
„Urbárnici si odhlasovali, že niektoré pasienky a lúky sa nebudú kosiť. Priživujú sa totiž na nás súkromné firmy. Dostávajú za kosenie dotácie a pekne na tom zarábajú. Napriek nesúhlasu väčšiny sa kosilo," neskrýva rozhorčenie Frkáň.
Predseda spoločenstva ale tvrdí, že všetko je inak.
„O svoj majetok sa musíme starať, inak nám hrozia podľa zákona sankcie. Nie je pravda, že napriek nesúhlasu väčšiny sa lúky v okolí dediny kosili. Väčšina, asi 90 percent obyvateľov Šútova, dala svoje lúky do prenájmu firmám, ktorá podnikajú v oblasti poľnohospodárstva. Stanovy umožňujú podpísať predstavenstvu UPS zmluvy o prenájme urbárskych pozemkov na 5 rokov. Preto bola uzavretá zmluva s jednou zo spomínanou firiem, ktorá túto činnosť vykonáva a za prenájom nám platí do spoločnej pokladne UPS," vysvetľuje Maďari.