Vo veľkej skratke môžeme dej románu zhrnúť do pár viet: Jakubovi Krajčovičovi sa rozpadá manželstvo a vzťahy, ktoré tvorili jeho život doteraz. K tomu všetkému ho nehoda pripúta na invalidný vozík. Napriek tomu sa všetko obráti na dobré. Vďačí za to sile vlastnej myšlienky, viery vo vlastné sily, ktoré prekonajú jeho vážny zdravotný problém. Posolstvo dobra sa rozhodne šíriť ďalej. Podľa neho len náš vlastný postoj robí zo života bremeno a nič nie je krajšie ako vlastné šťastie. Lebo iný lepší dar ako vlastné šťastie svetu dať nemôžeme.
V porovnaní s predchádzajúcimi prózami - Raz aj v pekle vyjde slnko, Kým nás láska nerozdelí a Sekundu pred zbláznením (Všetko je ako je) – je najnovší Baričákov román viac o viere. Takej viere, ktorá dokáže preraziť cestu aj tam, kde sa ukazuje ako kompletne zarúbaná. Nie viere zosobnenej Bohom či oltármi alebo peniazmi, ale viere v seba. V to, čo v človeku drieme a čo dokáže v hraničných situáciách, ak je myseľ a duša človeka pripravená, použiť na všetko. Kapitoly sú kratšie, údernejšie, čitateľ dostáva na malej ploche množstvo impulzov na rozmýšľanie. Podľa autora je myšlienka to, čo robí náš život. „Človek dokáže všetko, hocijakú šialenosť. Stačí sa ustáliť, pozitívne myslieť, želať si a veriť, že to, čo si prajeme, príde," tvrdí a ako povedal v jednom z rozhovorov pre MY Turčianske noviny, treba len počkať na pravú chvíľu, človeku vesmír donesie to, čo doniesť má.
Ak sa do románu začítate a dôjdete za magickú šesťdesiatu stranu, tú autor považuje za kľúčovú, lebo až potom sa dostáva k rozvíjaniu jadra svojho posolstva, dopracujete sa k stránkam, ktoré budete čítať na jeden dúšok. Z batôžka utrpenia, pochybností a bahna, v ktorom sa Jakub nachádza, začína klíčiť čistejšie žitie. K týmto stránkam sa možno časom opäť vrátite. Nielenže oceníte briskný jazyk, témy odpozorované zo života a okomentované spôsobom charakterizujúcim „špinavých básnikov", ku ktorým sa Hirax hlási a ktorý je mu vlastný. Spoznáte postavy a postavičky s ich problémami a problémikmi (budú vám známe, lebo sa vyskytujú všade naokolo) a okrem toho, že sa dobre pobavíte, zostane vo vás pocit, že autor cez Jakuba argumentuje správne. Že sa síce dá s ním polemizovať, hádať sa, podsúvať mu iné príklady, iné skúsenosti, svoje postoje alebo postoje iných, no jedno sa téme románu uprieť nedá. Učí nás rozmýšľať o sebe, hodnotiť svoje postoje a ich dopady na iných, učí nás argumentovať a poznávať svoje možnosti, lebo tie sú podľa Hiraxa nedozierne. Len ich treba vedieť v sebe nájsť a využiť ich pre vlastné šťastie i šťastie ľudí, ktorí nás obklopujú. Tie možnosti z nás urobia dobrého človeka. Na rázcestí, na ktorom mnohokrát stojíme, je dobré oprieť sa práve o posolstvo takýchto kníh.
Baričákov najnovší román je taký, aká je celá jeho spisovateľská produkcia – bezprostredná, živá, kontroverzná, posúvajúca život a náš svet inde, kde sme boli doposiaľ. Treba si niečo iné od knihy priať?
Pavel Hirax Baričák
Narodil sa v roku 1971. Vyštudoval Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline. Šesť rokov pracoval v regionálnom martinskom rádiu Rebeca, istý čas aj ako technický riaditeľ. Hrá na gitaru v troch hudobných skupinách – Editor, Lunatic Gods a Nothing. Založil vlastné hudobné vydavateľstvá Hirax Records a Hrom Records, v ktorých vydáva CD kapiel, venujúcich sa menšinovým žánrom. Okrem množstva regionálnych koncertov organizoval v Martine festival Underground fest, ktorý podporoval hlavne kapely z podzemia. Je autorom štyroch románov, dvoch a dvoch básnických zbierok, ktoré vydal vo svojom vlastnom vydavateľstve HladoHlas. Jeho záľubou je cestovanie po svete. Žije v Martine.
Autor: V.Legerská