VRÚTKY. „Po tom, ako som ich vyzval, aby mi povedali adresu a meno firmy, mi nepovedali nič. Ďalej som sa pýtal na zloženie podušky, ktorú nám ponúkali. Nedali nám však žiadne informácie," sťažuje si Peter Gašparovič, ktorý sa mal s danou spoločnosťou telefonicky dohodnúť na tom, že ak príde, dostane darček v podobe podušky. Druhá strana mu to vraj sľúbila. Prišiel, no dostal len zľavu na podušku tak ako ostatní účastníci akcie.
Najskôr „nevedela", potom si spomenula
Firmu, ktorá akciu organizovala, sme oslovili aj my. Alena Dráhovská, ako sa žena v telefóne predstavila, najskôr zaprela, že organizovali akciu vo Vrútkach. Po tom, ako sme špecifikovali našu otázku ako novinársku a konfrontovali sme ju s informáciami od P. Gašparoviča, sa zrazu rozhovorila.
„O tom niečo viem," rozviazal sa jej jazyk. „Pán Gašparovič veľmi nadával panej, ktorá akciu viedla," povedala na svoju obranu. Na otázku, či naozaj nedali zákazníkovi údaje o firme, však neodpovedala. Neodpovedala ani na to, či pánovi sľúbili podušku cez telefón.
Pán Gašparovič zavolal aj mestskú políciu na miesto akcie, tá však nemá kompetencie riešiť takéto prípady. Skúmala len povolenie na organizovanie akcie v sále Kriváň a to bolo v poriadku. Zakročiť v tomto prípade mohla štátna polícia, ktorá vraj výjazd na miesto uskutočnila, tiež však nezistila žiadne porušenie zákona.
Musia predložiť hoci aj živnostenský list
Faktom však ostáva, že podomový predaj, pod ktorý podobné predajné akcie spadajú, musí podľa zákona spĺňať určité kritériá. Medzi ne patrí aj povinnosť organizátora ukázať spotrebiteľovi, ak si to vyžiada, totožnosť, trvalý pobyt a živnostenské oprávnenie. Takisto musí poskytnúť informácie o predávanom tovare. Ďalej musí písomne informovať spotrebiteľa o tom, kde a akým spôsobom môže reklamovať chyby tovaru. Pokiaľ došlo zo strany predávajúceho k porušeniu týchto povinností, spotrebiteľ sa môže obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá jeho podnet prešetrí a v prípade zistenia nedostatkov uloží kontrolovanému subjektu pokutu.
Prípad spred troch rokov
Naposledy sme o podobnom prípade písali v júli 2008, kedy sa podobnej akcie zúčastnil Jozef Vojt z Turčianskych Teplíc. Tomu však firma spôsobila omnoho väčšie problémy. Podpísal s ňou aj zmluvu a vzal si úver na hrnce. Všetko pod nátlakom, ako tvrdil. Keďže má Parkinsonovu chorobu, nedokázal predajcovi oponovať. Na rok sa tak zaviazal platiť takmer 60 eur mesačne. Keďže neplatil, hrozila mu exekúcia dôchodku. Či podal podnet na Slovenskú obchodnú inšpekciu a či sa mu nechcený tovar podarilo napokon vrátiť, sa nám však do uzávierky nepodarilo zistiť.
Majú jeho číslo, nikde ho však nedával
Záhadou sú pre Petra Gašparoviča aj početné telefonáty od rôznych spoločností, ktoré mu ponúkajú buď tovar alebo robia prieskum názorov. Spomínaná firma, ktorá predajnú akciu uskutočnila, získala Vrútočanove číslo prostredníctvom Call centra, ktoré malo mať sídlo v Partizánskom. Po našom prieskume sme však zistili, že v tomto meste už funguje len informačné centrum pre mladých, ktoré akcie podobného druhu nesprostredkúva.
Na zamyslenie ostáva, či firma rozpráva podobné polopravdy aj pri prezentácii svojich výrobkov. Etická úroveň podnikania však nespadá do kontrolnej činnosti ani obchodnej inšpekcie ani inej inštitúcie. Je len na samotných ľuďoch, aký názor si z ponúknutých informácií utvoria. Na pomoc si môžu pohľadať aj internetové stránky Združenia slovenských spotrebiteľov alebo Asociácie spotrebiteľov.