Vláda s mestami nepočíta, teplárne chce predať celé

Vláda sa chystá predať stopercentný balík akcií v šiestich teplárenských spoločnostiach, vrátane martinskej. Je to vraj najvýhodnejšie.

Tepláreň by do roka od spustenia procesu privatizácie mala zmeniť majiteľa.Tepláreň by do roka od spustenia procesu privatizácie mala zmeniť majiteľa. (Zdroj: ROMAN KOPKA)

MARTIN, BRATISLAVA. Vláda Ivety Radičovej sa stotožnila s návrhom Fondu národného majetku (FNM), ktorý považuje predaj 100-percentného podielu vo všetkých šiestich teplárenských spoločnostiach za najvýhodnejší. V praxi to znamená, že štát na mestá neprevedie ani len percento akcií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrnčiar: Podiel mesta v teplárňach by mal logiku

„Chápem, že vláda sa snaží do štátneho rozpočtu získať z predaja teplárni čo najviac peňazí, ale treba si uvedomiť, že ďalšia budúcnosť teplárne závisí aj od spolupráce s mestom. My sme doteraz presadzovali centrálne zásobovanie teplom, ale ak nebudeme mať možnosť kontrolovať, čo sa v teplárni deje, resp. nebudeme sa môcť podieľať na tvorbe ceny tepla, tak nevylučujem aj iné možnosti vykurovania ako cez centrálne zásobovanie," povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf martinskej radnice problematiku privatizácie teplárni otvoril aj minulý utorok na zasadnutí Rady Združenia miest a obcí Slovenska, na ktorom sa zúčastnila aj premiérka Iveta Radičová.

„Zdôrazňoval som, že stopercentným odberateľom tepla z teplárne sú domácnosti a firmy pôsobiace v našom meste. Preto považujeme za logické, aby mesto malo v teplárni hoci aj minimálny podiel. Pani premiérka mala pre naše argumenty pochopenie a dala nám prísľub, že na vláde túto otázku znovu otvorí," informoval Andrej Hrnčiar.

Janiš: Štát by mal predať stopercentný balík

Jediný poslanec NR SR z Martina – Stanislav Janiš si naopak myslí, že štát by mal predať v teplárňach celý stopercentný balík.

„Mestá dostali v minulosti od štátu výmenníkové stanice a sekundárne rozvody a mnohé z nich už predali alebo vytvorili spoločné podniky so súkromným kapitálom, pretože nemali dostatok peňazí na ich modernizáciu. Čudujem sa mestám, že keď nenašli peniaze na modernizáciu svojho majetku doteraz, kde ich chcú v súčasnej dobe nájsť na teplárne," uviedol ešte začiatkom marca pre agentúru SITA predseda parlamentného výboru pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu Stanislav Janiš.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníčka FNM: Predajom sa dosiahne viac cieľov

Predaj teplárenských spoločností by sa mal uskutočniť formou verejnej súťaže s medzinárodnou účasťou. Vstup súkromných investorov do teplárenských spoločností podľa FNM umožní okrem maximálneho výnosu z predaja dosiahnuť aj ďalšie dôležité ciele.

„Ide predovšetkým o udržanie čo najvyššieho podielu centralizovaného zásobovania teplom ako energeticky a ekologicky najefektívnejšieho spôsobu dodávok tepla," myslí si predsedníčka výkonného výboru FNM Anna Bubeníková. Podľa nej súkromný investor zabezpečí aj reštrukturalizáciu teplární, zvýšenie efektívnosti hospodárenia a financovania, optimalizovanie nákladov a zavedenie moderných spôsobov riadenia.

„Privatizácia teplárenských spoločností pomôže splniť aj ciele Európskej únie, v rámci ktorých sa Slovenská republika zaviazala zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie do roku 2020," dodala ešte Anna Bubeníková.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia je striktne proti

Smer – sociálna demokracia nesúhlasí s privatizáciou teplárni a do Národnej rady SR ešte 25. februára predložil návrh zákona, ktorý by teplárne ponechal vo vlastníctve FNM.

„Všetci dobre vedia, že slovenské teplárne sú zdravé - konkurencieschopné podniky, ktoré sú schopné dodávať teplo do slovenských domácností. Napríklad do modernizácie martinskej teplárne boli štátom investované obrovské peniaze. Dnes je tam moderný kotol, ktorý dokáže spracovať drevotriesku. Táto tepláreň nemusí vôbec využívať uhlie v čase od marca do jesene, čo šetrí nielen životné prostredie, ale pozitívne vplýva aj na cenu tepla," nechal sa počuť expremiér Rober Fico, ktorý považuje privatizáciu teplárni za volebný podvod. „Pred voľbami tvrdili jedno, teraz robia druhé," povedal na margo súčasnej vlády.

Do roka novy majiteľ

Fond národného majetku už má spracovaný aj postup privatizácie teplárenských spoločností. Pre zabezpečenie efektívneho procesu predaja využije služby kvalifikovaného poradcu. Jeho výber sa uskutoční podľa pravidiel verejného obstarávania.

„Fond národného majetku následne zabezpečí vykonanie hĺbkového auditu vo všetkých teplárňach, pri ktorých sa rozhodne o prevode majetkovej účasti, posúdi a schváli sa stratégia predaja. Na základe schválenej stratégie uskutočníme ďalší postup predaja," upresňuje Anna Bubeníková.

Fond národného majetku oslovil aj zastúpenie SR v Bruseli a požiadal o spoluprácu pri zabezpečení medzinárodného dohľadu pri procese predaja. Odporúčania a stanoviská relevantných inštitúcií Európskej komisie sa premietnu do materiálov predkladaných vláde a budú zohľadnené pri samotnom procese predaja.
Podľa predbežného časového harmonogramu by mal byť privatizačný poradca vybraný v júli a výberové konanie by malo byť vyhlásené v novembri tohto roka. Predkladanie konečných ponúk zo strany investorov sa očakáva v marci budúceho roka. Komplexné ukončenie procesu privatizácie teplárenských spoločností sa predpokladá do jedného roka od jeho začatia.

Koľko vláda utŕži?

Trhová cena teplárenských spoločností sa odhaduje na 160 – 200 miliónov eur. Výnos z predaja šiestich najväčších teplárenských spoločností použije vláda na krytie schodku spôsobeného zavedením druhého dôchodkového piliera, alebo na oddlžovanie slovenského zdravotníctva.

„Výnos chceme použiť veľmi rozumne. Teda tam, kde nechceme zaťažovať občanov splácaním existujúcich dlhov, ale chceme tieto zdroje využiť na ozdravenie a vykrytie dlhov v dôležitých sektoroch. Diskutovali sme o tom, bude o tom diskutovať ešte koaličná rada," uviedla pre agentúru SITA Iveta Radičová.

Časový harmonogram predaja teplárne

Júl 2011

Výber poradcu

August – september 2011

Hĺbkový audit

Október 2011

Návrh a schválenie privatizačnej stratégie, príprava pravidiel výberového konania, miestností údajov

November 2011

Vyhlásenie výberového konania

December 2011 – február 2012

Hĺbkový audit investorov, príprava návrhov zmlúv, príprava ponúk

Marec 2012

Predkladanie konečných ponúk

ZDROJ: Analýza alternatívnych možností privatizácie jednotlivých teplárenských spoločností a návrh postupu ich privatizácie

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 366
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 514
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 298
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 351
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 949
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 504
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Branislav Kováčik z Martina.

Husle Branislava Kováčika poznajú vo svete.


Monika Maruňáková 1

Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR

Už ste čítali?