Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

J. Topercer: Diaľnica môže ísť do tunela, príroda nie

Ekológ Ján Topercer z Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici má argumenty, ako v problémovom úseku Turany – Hubová postaviť diaľnicu a minimalizovať dopady na prírodu. Jeho receptom stále zostáva Korbeľka. Tunel je podľa neho nielen ekologick

Ján Topercer, odborník na ekológiu z Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici.Ján Topercer, odborník na ekológiu z Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Blatnici. (Zdroj: JANA KOVALČÍKOVÁ)

ejší, ale aj ľudskejší a lacnejší.

Čo hovoríte na názor, že výstavbu diaľnice D1 brzdia vďaka svojmu postoju k úseku Turany - Hubová prírodovedci a environmentálne mimovládne organizácie?

- Už v polovici 80. rokov minulého storočia, keď sa začali prvé posudzovania diaľnice, vychádzal z analýz ako najprijateľnejší tunel Korbeľka. Aj v záverečnom stanovisku rezortu životného prostredia z 12. novembra 2002 sa dočítame, že environmentálne i socioekonomicky najprijateľnejšie riešenie D1 v úseku Turany - Hubová je variant s tunelom Korbeľka. Teda nielen pre prírodu, ale i pre miestnych obyvateľov. V polovici roku 2005, ešte počas úradovania druhej Dzurindovej vlády, však Ministerstvo dopravy vybralo inú trasu, ktorú začal rozpracovávať a presadzovať Ficov kabinet. Tá by okrem mnohých iných prírodných hodnôt európskeho významu zlikvidovala unikátnu rezerváciu Rojkovské rašelinisko, ktoré má 17 000 rokov a bolo tu už v časoch mamutov. V stávke je príliš veľa a keďže existuje alternatívne riešenie, nemôžeme pred tým zatvárať oči a hodiť to celé za hlavu.

SkryťVypnúť reklamu

Vy tvrdíte, že máme prírodný unikát, ktorý nám závidí celý svet a my ho zničíme cestou, ktorá sa však dá postaviť tak, aby rašelinisko zostalo nedotknuté?

- Áno, zjednodušene sa to dá takto povedať.

Keby enviromentalisti v čase, keď sa začalo uvažovať o zmene trasy, argumentovali ako dnes, mohli predsa problémom predísť?

- Slovensko v roku 2004 vstúpilo do Európskej únie. To prinieslo aj povinnosť primerane posúdiť vplyvy výstavby diaľnice na územia sústavy Natura 2000. V novembri 2007 narýchlo vznikla štúdia, ktorá slúžila ako podklad na ďalšie konania úradov. Žiaľ, bola spracovaná veľmi povrchne po vecnej i metodickej stránke, s minimálnym prieskumom dotknutého územia a chybnými údajmi. Údaje a stanoviská správ národných parkov a ani naše neprešli cez úroveň ústredia Štátnej ochrany prírody SR. Tam boli prepísané a ďalej sa dostali v podobe, aká vyhovovala politickej požiadavke.

SkryťVypnúť reklamu

Viete spomínané tvrdenia podložiť?

- Napríklad tá rýchla štúdia vôbec neuvádza dôležité biotopy a druhy, ktoré žijú na dotknutom území. Zamlčali dokonca prioritné biotopy európskeho významu, cez ktoré sa smie stavať len v prípade bezprostredného ohrozenia zdravia a života ľudí. Podcenili aj veľa významných vplyvov a naopak precenili možnosti na ich zmiernenie. V našich expertízach z toho obdobia všetko nájdete.

Dosť sa v súvislosti s výstavbou cestnej siete diskutuje o veľkých šelmách ako medveď, rys, vlk, medzi ktorými je už v súčasnosti malý tok génov. Čo s ich populáciami spraví diaľnica vedúca cez náš región?

- Reálne hrozí, že dovŕši postupnú izoláciu fatranských populácií šeliem. Tie časom stratia životaschopnosť, pretože prestane migrácia a premiešavanie génov. Už teraz majú problém prechádzať cez cestu a železnicu. Ak sa im do cesty ešte postaví diaľnica oplotená elektrickým plotom, úplne ich to izoluje. V súčasnosti šelmy migrujú koridorom širokým 7 až 8 kilometrov. Podľa projektu sa im koridor zúži na pár mostov a 37 metrov ekoduktu. Navyše ten má stáť mimo migračnej trasy na mieste, kde nebol zistený pohyb šeliem. Bránia mu dva kameňolomy, sídlo i oporné múry, takže medveď by musel vedieť lietať, aby sa z ekoduktu dostal ďalej. Aj toto je dôkaz, ako neodborne sa projekt pripravoval.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším problémom, ktorý sa už nejaký čas vynára, sú invázne rastliny...

- Tie sa v dotknutom území šíria najmä pri zemných prácach a s rôznymi navážkami a skládkami na stavenisku. Ide o cudziu „nevychovanú" a konkurenčne zdatnú burinu, ktorá ešte nemá v novom prostredí prirodzených konkurentov. Preto sa zvykne rýchlo šíriť. Nielen do chránených území, ale aj do záhrad a na polia. Toto celosvetové nebezpečenstvo bolo v projekte tiež hrubo podcenené.

Ak sa postaví preferovaný variant diaľnice v Kraľovanoch, z nej odbočí rýchlostná cesta na Oravu. Bude tento úsek z environmentálneho hľadiska bezproblémový?

- Vzhľadom na charakter územia v úzkej doline Oravy je už dnes jasné, že by sme sa dostali do rovnako zložitej situácie, aká je medzi Turanmi a Hubovou. Tento variant je našťastie nepriechodný.

Mnohé z problémov môže podľa vás vyriešiť tunel Korbeľka. Ten nemá žiadne chyby?

- Nič nie je bezproblémové, no vplyvy jeho výstavby na životné prostredie by boli neporovnateľne menšie. Nezasahujú také cenné územie, týkali by sa len niekoľkých lokalít a jedného vodného zdroja. V novej štúdii firmy Tarosi Bratislava, podloženej jej praktickými skúsenosťami z Rakúska a Nemecka, autori tvrdia, že preferovaný úžinový variant B2 s menšími tunelmi Rojkov a Havran bude stáť 748 miliónov eur(dĺžka tunelov spolu 4 708 m). Severný tunelový variant B1 s tunelmi Korbeľka a Havran (dĺžka tunelov spolu 8 749 m) by stál podľa zvolenej metódy razenia od 606 miliónov do 726 miliónov eur. Rozdiel v prospech tunelového variantu B1 je zhruba 142 až 22 miliónov eur. Objektívne však treba dodať, že ešte chýba podrobnejší hydrogeologický prieskum, ktorý niečo stojí a určitý čas trvá.

Jedným z dôvodov, ktorý často zaznieval na obhajobu súčasnej trasy, je existencia výdatného prameňa, ktorý by tunel Korbeľka ohrozoval. Aký máte protiargument?

- Na trase preferovaného variantu sú tiež dva tunely a dva pramene. Jeden je priamo v trase a druhý v jej tesnej blízkosti. Tunel Korbeľka by viedol približne 350 metrov od prameňa. Ten je síce výdatnejší, no odstup dostatočný a vápenec tam nie je podľa doterajších prieskumov taký rozpukaný ako pri Rojkove. Pre ilustráciu: železničný tunel Čremošné vedie pár desiatok metrov od porovnateľne výdatného zdroja vody, aký je pri Korbeľke. Stavali ho pred 80 rokmi, v ťažšom teréne, s použitím vtedajších technológií a vedeli to zvládnuť.

Aj bežný laik vidí, že zásahy do chránených oblastí boli na úseku Turany – Hubová veľké. Neplačeme teraz už len nad rozliatym mliekom?

- Ešte stále je možná prirodzená obnova dotknutého územia vrátane väčšiny najcennejších biotopov. Paradoxne sú aj malé časti, kde síce v dlhodobejšom horizonte, ale reálne, existuje aj možnosť zlepšenia oproti pôvodnému stavu.

Súčasní ministri Figeľ a Nagy Korbeľku už tiež zavrhli a presadzujú pred Európskou komisiou povrchový variant s dvomi menšími tunelmi. Máte už konkrétnu informáciu, čo sa im podarilo dohodnúť a čo na ich postoj hovoríte?

- Pokiaľ viem, minister Nagy by dal prednosť Korbeľke. Ministerstvo dopravy od leta 2010 neprinieslo žiadne nové argumenty okrem návrhov typu - zvýšme ploty pri diaľnici. Pochybujem, že takýmto spôsobom rozptýli pretrvávajúce pochybnosti a vážne výhrady Európskej komisie k projektu. Diaľnica môže ísť do tunela, unikátna príroda na styku štyroch území Natura 2000 však nie. Máme v rukách kus rodinného striebra európskej prírody, nestraťme ho.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 1. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 4. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 5. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 831
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 261
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 6 596
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 324
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 554
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 738
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 493
 8. Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími 2 015

Blogy SME

 1. Petronela Čellárová: Vitajte v mojom svete
 2. Michaela Jónová: Zatiaľ beží čas
 3. Rastislav Puchala: Bábuška a čierny kocúr
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu
 5. Liga za duševné zdravie SR, n.o.: Ako sa zo smútku, depresie a úzkosti stal online trend
 6. Štefan Vidlár: Politický hnus a zvratky
 7. Erik Kriššák: O diskrétnosti istej dámy
 8. Vladimir Skala: Z učiteľov kriminálnici: Rok po regulačnej búrke v Číne.
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 100 673
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 26 717
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 647
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 7 544
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 368
 6. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 235
 7. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 186
 8. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 2 819
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Poznáme výhercov veľkej záhradkárskej súťaže.


1 h

Voda je všade okolo nás a je našou neoddeliteľnou súčasťou.


2 h
Belá aj Žabokreky prehrali, cez víkend ich čaká turčianske El Clásico.

Žabokreky odohrali nešťastné stretnutie v Bobrove, keď dostali červenú kartu a zahodili penaltu. Diviaky gólom v nadstavenom čase rozhodli o svojom víťazstve v Zubrohlave.


5 h
Turistka Katarína si dokáže užiť túry aj pri škaredom počasí.

Najväčším cestovateľským snom pre Katarínu Cisárikovú je Nový Zéland a Srí Lanka.


7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na konkurz do Markízy ju dotlačili rodičia.


2. aug

Takmer 90 km dlhá cyklotrasa vedie horským prostredím s výhľadmi na Kráľovu hoľu.


19 h

Neexistuje zlý pes, iba nezodpovedný majiteľ.


6. aug

Vieme, (minimálne) koľko státisícov FC Nitra dlhuje bývalým hráčom.


7. aug

Blogy SME

 1. Petronela Čellárová: Vitajte v mojom svete
 2. Michaela Jónová: Zatiaľ beží čas
 3. Rastislav Puchala: Bábuška a čierny kocúr
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu
 5. Liga za duševné zdravie SR, n.o.: Ako sa zo smútku, depresie a úzkosti stal online trend
 6. Štefan Vidlár: Politický hnus a zvratky
 7. Erik Kriššák: O diskrétnosti istej dámy
 8. Vladimir Skala: Z učiteľov kriminálnici: Rok po regulačnej búrke v Číne.
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 100 673
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 26 717
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 647
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 7 544
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 368
 6. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 235
 7. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 186
 8. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 2 819
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914

Už ste čítali?