MARTIN, TURČ. TEPLICE. V niektorých mestách si ľudia pri jarnom upratovaní bytu musia dávať naozaj veľký pozor. Prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia dokáže mesto uložiť pokutu napríklad aj za to, že prášite z okna deku alebo hádžete ohorky cigariet z balkóna. Potrebný je v takom prípade dôkaz. Radnice v Turci však podobné priestupky vo všeobecne záväzných nariadeniach o odpadoch nemajú zahrnuté.
Pokuty až do 6 638 eur
V Martine platí VZN o odpadoch, podľa ktorého je napríklad zakázané vytvárať skládky tam, kde nie je vytvorené zberné miesto. Patrí sem aj zneškodňovanie odpadu napríklad spaľovaním. Za priestupky môže mesto uložiť pokutu do výšky 165 eur, pre podnikateľa je pokuta vyššia, až do 6 638 eur. V Tepliciach majú prijaté VZN o verejnom poriadku, sankcie za priestupky sa môžu vyšplhať až do výšky 33 eur.
Pokiaľ ide o situáciu, kedy si ľudia robia napriek a úmyselne znečisťujú druhému susedovi napríklad balkón ohorkami či prachom, situáciu môže nespokojný obyvateľ riešiť podnetom na mestský úrad. Problém sa bude riešiť podľa občianskeho zákonníka.
V Turci bolo najviac požiarov v kraji
Na dedinách je najčastejším problémom počas jarného upratovania vypaľovanie suchej trávy. Podľa zákona o ochrane pred požiarmi je vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov zakázané. Pokuty za takéto vypaľovanie trávy sa pohybujú pre fyzickú osobu až do 331 eur. Podnikatelia zaplatia viac, až do 16 596 eur.
Od 9. februára do 6. marca zasahovali hasiči v Martinskom okrese pri horiacej tráve celkovo 28-krát, čo bolo najviac z celého Žilinského kraja. V Turčianskoteplickom okrese to bolo šesť prípadov.
Chcú predchádzať porušovaniu zákona
Prípady vypaľovania suchej trávy mali aj v Turanoch. „Je to sezónna záležitosť, najviac ľudia pália na jar a na jeseň. Je to taká tradícia. Boli, samozrejme, za to uložené pokuty. Horšie však je, ak ide o vypaľovanie na miestach, kde sa požiar môže rozšíriť. Vtedy vždy zasahuje hasičský zbor," uviedol starosta Turian Miroslav Blahušiak, ktorý uvažuje, že v obci zabezpečí sekačku na drevný odpad pre obyvateľov Turian a predíde jeho nepovolenému spaľovaniu.
Drevný odpad, ktorý sme si pripravili do kôpky na záhrade, môžeme spaľovať, ale mali by sme mať na to súhlas od OR Hasičského a záchranného zboru. Lepšou a beztrestnou variantou je však zneškodňovanie tohto zeleného odpadu napr. kompostovaním. Ostatné odpady ako plasty, papier či sklo sa môže zneškodňovať iba v zariadeniach ako sú napríklad separačné linky, riadené skládky odpadov, spaľovne odpadu a pod.