MARTIN. Pripravilo ju České centrum v Bratislave a do Martina ju na slávnostné otvorenie priviezla jeho riaditeľka Jana Burianová. Prítomným hosťom na vernisáži priblížila sympatický projekt osobnosti českej histórie a kultúry. Myšlienka ako predstaviť prostredníctvom detí a ich osobitého prístupu k téme našla svoju praktickú realizáciu. A to napriek tomu, že patrí obyčajne do zorného poľa dospelých.
Žiaci jednej pražskej súkromnej školy sa inšpirovali pôvodným televíznym programom Najväčší z Čechov a urobili tak svojím osobitým spôsobom. Očami detí tak vznikol podobný projekt Veľký Čech, ibaže v detskej podobe, detským pohľadom. Vybrané osobnosti histórie aj súčasnosti spracovali nadané deti svojím bezprostredným, nezaťaženým pohľadom. Zásluhou ich talentu sa české osobnosti objavili v originálnej výtvarnej aj literárnej podobe. Dievčatá a chlapci vo veku od 7 do 11 rokov kreslili „svoje" české postavy celkom štýlovo – priamo na Čechovom moste, ktorý sa klenie ponad Vltavu. V martinskom múzeu českej kultúry sú umelecké výtvory detí z Prahy umiestnené v neveľkej výstavnej sieni na dvadsiatich paneloch. Zaujímavým spôsobom dokumentujú vzťah k vlastnej národnej histórii a približujú ho ozvláštneným detským pohľadom.
Okrem výtvarnej podoby pripojili deti k českým osobnostiam aj charakteristickú myšlienku. V ich stvárnení tak figuruje „otec vlasti" Karol IV. ako neopakovateľný panovník, pre Martina a Terezu (11 r.) je to zasa Václav Havel - prezident malej zeme, známy v celom svete. Jeho symbolom je na obraze zväzok kľúčov, ktorými zvonili na námestí, keď chceli slobodu. Vo Vincentových jedenásťročných očiach je ním zasa Miloš Forman - veľký režisér malej krajiny. Deväťročná Matylda vidí V + W – ako tých, čo vymýšľali srandu, nebáli sa a boli plní humoru a my sa dodnes môžeme smiať s nimi.
Podľa Bohdana (8 r.) je Tomáš Baťa - veľký Čech a dobrý pán, najlepší obuvník na svete. Prezident, ktorý bol na koni, je Tomáš G. Masaryk. Podľa detí má zasa J. A. Komenský sochu skoro v každej škole, ako pripomienku toho, že vymyslel ako učiť deti, aby ich to bavilo. Symbolizuje ho sova, lebo bol ako sova múdry...
Iste by bolo dobré zistiť a aj zaujímavé porovnať, akú podobu by dostali veľkí Slováci malými očami – hoci vo výbere a stvárnení našich martinských chlapcov a dievčat . Inšpirácia je na dosah ruky, stačí zájsť do výstavných priestorov na Moyzesovej ulici. Tam sídli Múzeum kultúry Čechov na Slovensku a do konca mája sprístupňuje aktuálnu výstavu Veľkí Česi malými očami – z pohľadu detí z Prahy.
Autor: V.Kunovská