MARTIN. Stroj zabezpečujúci radiačnú liečbu v Onkologickom centre sa priebežne kazil už od začiatku roka. Do začiatku februára sa ho darilo opravovať, no potom sa pokazil definitívne. Cena nového prístroja sa pohybuje od 4,5 do 5 miliónov eur, ktoré martinská nemocnica v súčasnosti nemá. Zamietavé stanovisko prišlo aj od ministerstva zdravotníctva. Pacienti, ktorí radiačnú liečbu potrebujú, sú vážne ohrození.
Onkologické centrum v Martine má od začiatku roka problémy s lineárnym urýchľovačom. FOTO: AUTORKA
Na prístroj sa už nevyrábajú náhradné diely
„Na starý urýchľovač sa už nevyrábajú náhradné diely a v prípade, že sa nenájde spôsob ako zakúpiť nový prístroj, nebude naše pracovisko schopné poskytovať modernú radiačnú liečbu solídnych zhubných nádorov," skonštatovala hovorkyňa UNM Katarína Kapustová.
Rádioterapeutickú liečbu zatiaľ nahrádzajú onkologickým pacientom kobaltovým prístrojom. Tento prístroj však nedokáže úplne naradiť lineárny urýchľovač.
Okrem iného zdravotné poisťovne majú tendenciu zazmluvniť radiačnú liečbu tam, kde bude pracovisko vybavené potrebnou prístrojovou technikou. A to sa v Martine nestane, keďže takýto prístroj nemajú.
Podľa prednostky Onkologického centra Evy Hajtmanovej sa mal urýchľovač v Martine meniť ako posledný z deviatich strojov na Slovensku v máji tohto roku. Nová vláda však peniaze na stroj už nevyčlenila. Zaujímavosťou je, že na Slovensku by bolo treba 25 urýchľovačov a nie deväť.
Kobaltový prístroj čiastočne nahrádza chýbajúci stroj, nie však plnohodnotne. FOTO: AUTORKA
Radiačná liečba je neodkladná
Namieste je obava pacientov, že ak im nebude podaná liečba včas, môže dôjsť k ohrozeniu ich zdravia. „Včasná liečba u onkologických pacientov je dôležitá a definovaná ako neodkladná. V prípade prerušenia liečby z dôvodu poruchy prístroja hľadáme pre našich pacientov možnosti jej pokračovania v okolitých zdravotníckych zariadeniach," uviedla hovorkyňa.
V hre je možnosť zlúčiť martinskú rádiológiu s podobným pracoviskom v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP), kde majú nový lineárny urýchľovač a práve v tomto týždni má byť uvedený do klinickej prevádzky. Ako pre TV Markíza povedala riaditeľka FNsP v Žiline Daniela Bekeová, lineárny urýchľovač v Žiline dokáže obslúžiť aj pacientov z martinského pracoviska. Pre pacientov by to však znamenalo dochádzanie do Žiliny. Konečné rozhodnutie o budúcnosti rádiológie v Martine však ešte nepadlo.
Bude nový lineár v Žiline stíhať?
Hlavný odborník pre radiačnú onkológiu Ministerstva zdravotníctva Pavol Dubinský si myslí, že žilinské pracovisko môže absorbovať zvýšený počet pacientov, len ak bude nový urýchľovač naozaj neodkladne spustený a bude od začiatku fungovať bezproblémovo. Ďalšou podmienkou je podľa neho ponechanie oddelenia v Martine a využitie personálu pre plánovanie rádioterapie. Okrem toho by v Martine mala aj naďalej fungovať technológia ako kobaltový žiarič či brachyterapia.
Môžu nastať závažné problémy
Na rádioterapiu chodilo do Martina 1100 pacientov ročne z Turca, Oravy a Liptova. Žilinský kraj je spádovou oblasťou pre 750 tisíc obyvateľov, ktorí potrebujú rádioterapiu.
Podľa Pavla Dubinského môžu nastať vážne problémy.
„V prípade, že dôjde k okamžitému zastaveniu prevádzky pracoviska v Martine, aj po spustení urýchľovača v Žiline by to mohlo spôsobiť závažné problémy s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, napríklad predĺžiť čakacie doby na liečbu zhubných nádorov," uviedol Pavol Dubinský, primár Oddelenia radiačnej onkológie vo Východoslovenskom onkologickom ústave.
Samotné zlúčenie oddelení a premiestnenie časti pacientov do Žiliny považuje za dočasné riešenie. Vzhľadom na požadovaný rozsah zdravotníckej starostlivosti bude podľa neho nevyhnutné zvýšiť počet lineárnych urýchľovačov v regióne severného Slovenska.