MARTIN. V súvislosti s nebezpečím rádioaktívneho žiarenia, ktoré uniklo z jadrovej elektrárne Fukušima v Japonsku, sa rozprúdila aj na Slovensku búrlivá debata o dôsledkoch poškodenia zdravia. Po tom, ako japonská vláda nariadila pre svojich obyvateľov užívanie jódových tabletiek, ktoré sú vhodné na ochranu pred ožiarením, začali sa o ne zaujímať aj Slováci. Odborníci sa však zhodujú v tom, že dôvod na paniku nie je. V martinských lekárňach sa ľudia pýtajú na jódové tabletky len málo. Niekde dokonca jód v podobe výživového doplnku nemajú. Inde boli vypredané.
Dávková záťaž, ktorá napršala, je stotisíckrát nižšia
Celková objemová aktivita jódu – 131, ktorú nameral koncom marca Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v Bratislave vo vzduchu po daždi, mohla byť okolo 1,1 až 3 bq/m3. Toto množstvo je podľa odborníkov takmer zanedbateľné.
„Aj keby pretrvávala súčasná situácia po celý rok, dávková záťaž obyvateľov by bola približne stotisíckrát nižšia ako je úroveň, pri ktorej je potrebné nariadiť nápravné opatrenia ako je napríklad jódová profylaxia," píše sa v stanovisku ÚVZ SR k rádioaktivite.
„Preventívne" užitie jódu nie je opodstatnené
Nebezpečenstvo ožiarenia z „rádioaktívneho" dažďa na Slovensku považuje za minimálne aj profesor Ivan Režňák z Kliniky nukleárnej medicíny Univerzitnej nemocnice v Martine. Takzvané preventívne užívanie jódových tabletiek, takéto stanovisko vydal aj Úrad verejného zdravotníctva, rozhodne nepovažuje za opodstatnené.
„Netreba sa tým vôbec zaoberať, zvýšený príjem jódu naše telo v súčasnej situácii nepotrebuje. Naopak, ten môže u niektorých osôb vyvolať opačnú reakciu, ako by sme chceli. Môže sa to prejaviť najmä na zmene činnosti štítnej žľazy, výskyte alergických reakcií a podobne," uviedol Ivan Režňák.