MARTIN. Štvorbytovka na Novákovej ulici pri železničnej trati v Martine je strašiakom už niekoľko rokov. Obývajú ju menej prispôsobiví, na ktorých sa okolití susedia pravidelne na martinskej radnici sťažovali. Štyri rodiny bytovku tak zničili, že sa ju mesto rozhodlo asanovať. Pred mesiacom našlo obyvateľom, ktorí si platili nájomné, náhradné ubytovanie.
Rodičia Júlie Končekovej, s ktorými v bytovke bývala v dvojizbovom byte, sa presťahovali do ubytovne Na Kameni. Dostali však maličkú izbu, do ktorej sa Júlia s piatimi deťmi nevojde. Nemá kam ísť, preto obýva prázdnu bytovku bez vody i elektriny. Dopúšťa sa však takto trestného činu.
Kvôli deťom ju do nájmu nechcú
Júliu Končekovú zasahuje jedna rana osudu za druhou. S manželom sa rozšili, pred rokom jej malú dcérku zrazilo pred bytovkou auto, dnes jej hrozí, že ostane s ďalšími piatimi deťmi na ulici.
„Z mesta mi povedali, že sa mám čo najskôr vysťahovať, že tu nesmiem byť. Nemáme kam ísť. K rodičom ani súrodencom sa nevojdeme. Majú malé byty. Stačila by nám aj jedna izba. S peniazmi problém nie je. Brat mi finančne pomôže, je podnikateľ. Vzala by som aj byt s nájmom tristo eur. Ale keď poviem, že mám päť detí, všetci cúvnu. Ja to chcem pre deti, nemôžu vyrastať v takomto prostredí, bojím sa o ne," uvítala nás v jedinom zariadenom byte bytovky bez okien a dvier. Schodisko už dávno nelemuje zábradlie, z toaliet na prízemí vyteká, všade na chodbe cítiť zápach moču a výkalov. Von pred bytovkou to tiež nie je najkrajšie, obklopuje ju smetisko.
Rodičia jej nosia vodu
Napriek tomu je byt Júlie Končekovej pomerne čistý, uprataný. Pravidelne sa stará aj o hygienu svojich piatich detí vo veku 7 až 14 rokov. Nemá to ale vonkoncom ľahké, bytovka je už mesiac od vody i elektriny odpojená.
„Pomáhajú mi rodičia, vodu mi nosia v bandaskách, aby som mala z čoho variť a v čom sa s deťmi umývať," vysvetlila Júlia.
Jej šiesta a najstaršia dcéra (18) sa preto od matky už odsťahovala. Sama je matkou pármesačného dieťaťa a v takýchto podmienkach žiť nemôže.
Na Kameni je voľný byt
V tejto situácii sa Júlia obrátila i na mesto. „Už pred pol rokom mi sľúbili, že mi dajú byt a stále nič. Na Bambusky nechcem ísť, pretože by som si musela zadovážiť drevo a kúriť ním. Na to si ako žena netrúfam. Radšej by som šla Na Kameň ako moji rodičia. Viem, že je tam voľný byt, tak prečo mi ho nedajú?" pýta sa Júlia.
Riaditeľ neziskovej organizácie Matra Ján Gallo tvrdí, že jej situácia nie je ľahká. Ako nezamestnaná nespĺňa totiž jednu z najdôležitejších podmienok – pravidelný príjem do istej výšky, ktorým by sa zaručila, že za byt bude schopná platiť. Navyše Matra nedisponuje s veľkým množstvom voľných nájomných bytov.
„V súčasnosti evidujeme 436 osôb, ktoré spĺňajú podmienky smernice o prideľovaní nájomných bytov. Z týchto uchádzačov následne vyberá bytová komisia nových nájomcov," vysvetlil J. Gallo.
Matra podľa riaditeľa rieši niekoľko viacdetných rodín, ktorým hrozí to, že sa ocitnú bez domova. Ako povedal, pri sociálnych bytoch sú najväčším problémom neplatiči, ktorí sa nechcú dobrovoľne vysťahovať a protiprávne zadržujú byty iným. Voči týmto osobám sa snažíme postupovať nekompromisne a hrozia im aj trestnoprávne dôledky.
Matka sa o deti stará, nie sú to záškoláci
Ján Gallo uvádza, že Júlia má tri možnosti: zamestnať sa, aby mala dostatočný príjem, požiadať o dočasné umiestnenie v niektorom zo sociálnych zariadení pre osamelé matky s deťmi alebo jej rodičia môžu požiadať o výmenu bytu za väčší. V tomto prípade však budú musieť preukázať vyšší mesačný príjem.
O Končekovcov sa zaujíma i poslanec za Martin – stred Bruno Horecký, ktorý rodinu pozná. Júliine deti učí na Mudroňke. „Budem sa informovať o možnostiach umiestnenia tejto rodiny do niektorého mestského zariadenia. Záleží mi na tom, pretože matka sa o deti stará, do školy chodia pravidelne a čisté. Je to slušná rodina," povedal Bruno Horecký.