TURČ. TEPLICE. Boje o Turčianske Teplice v lesoparku pod Bôrom pri príležitosti 66. výročia osláv oslobodenia mesta spod fašistickej okupácie boli aj tento rok veľkým lákadlom pre viac ako poldruha tisíc návštevníkov. Ľudia zastavovali svoje autá dokonca popri ceste a sledovali z diaľky živé ukážky bojov medzi Nemcami a oslobodzovacími vojskami. Aj tento rok sa tu predviedli členovia Klubov vojenskej histórie z celého Slovenska i Čiech. Dokopy sa si tu zahralo asi 80 vojakov.
Na divákov čakalo niekoľko prekvapení
Členovia Klubu vojenskej histórie Dubná Skala (KVH) si tento rok pre divákov pripravili pozmenený scenár. „Útočiacou stranou boli nemecké jednotky a nie sovietske. Keďže na Slovensku sa v roku 1945 bránili hlavne Nemci, dúfame, že táto ukážka bola divácky zaujímavejšia," načrtol Michal Makuka z KVH Dubná Skala a vysvetľuje ďalej.
„Chceli sme simulovať, že Nemci ustupujú z Teplíc, ale ako ustupujú narazia na ďalšiu časť ruskej ofenzívy. Rusi totiž vytvorili akési kliešte, takže sa museli brániť," dodáva M. Makuka.
Ďalšou špecialitou tohto ročníka boli vojnové lietadlá, ktoré odvážne prelietali ponad lesopark pod Bôrom. „Boli to tri lietadlá v autentickej druhovojnovej kamufláže, z toho dve nemecké a jedno ruské. S týmito strojmi prileteli nadšenci z Retro Sky Teamu z Košíc," povedal M. Makuka. „Tento rok sa zišla dobrá partia zanietených ľudí, počasie nám vyšlo, pyrotechnika fungovala tak ako mala, myslím že aj diváci si prišli na svoje," zhodnotil podpredseda klubu. Najbližšie budú vystupovať v Bratislave, na Orave i Záhorí.
Kladenia vencov sa zúčastnil aj minister obrany
Príprava akcie trvala klubu približne tri mesiace a do organizácie sa zapojil celý Klub vojenskej histórie Dubná Skala. Podujatie zastrešovalo mesto Turčianske Teplice. Pozvanie prijal aj minister obrany Ľubomír Galko a spolu s predstaviteľmi mesta si hodinu pred samotnými bojmi uctili obete druhej svetovej vojny a položili vence k pamätníku padlých vojakov v lesoparku pod Bôrom. Spestrením bola aj vojenská dychová hudba, ktorá hrala pri nástupe vojsk v centre mesta a neskôr aj pri pamätníku pod Bôrom.