jina zaznamenala vo februári 2005.
Nezamestnanosť sa na Slovensku radí k najvyšším v Európskej únii a jej hlavnou príčinou je svetová hospodárska kríza, ktorá má za následok prepúšťanie v súkromnej aj štátnej sfére. Pre vládny úsporný balíček a prepúšťanie v štátnych podnikoch sa nepredpokladá zlepšenie situácie na trhu práce ani tento rok.
Prevažnú časť nezamestnaných tvoria mladí ľudia, najmä absolventi škôl, ktorí svoje vedomosti nemôžu uplatniť v praxi. Správa Európskej komisie poukazuje okrem vysokej nezamestnanosti mladých aj na nedostatky v školstve a nízke investície do vedy a výskumu na Slovensku a zdôrazňuje veľký priestor v zamestnanosti mladých vo vekovej skupine 15 – 24 rokov. Mladí Slováci s ukončeným základným či neúplným stredoškolským vzdelaním sú na tom najhoršie. Oveľa nižšiu mieru nezamestnanosti vykazujú mladí s vyšším stredným vzdelaním, no tá je aj tak značne nad 15-percentným európskym priemerom.
Aký je na problematiku nezamestnanosti mladých ľudí názor mojich rovesníkov? Väčšina sa zhodla v jednom: okrem hospodárskej krízy za tento problém zodpovedá nízka úroveň vzdelania vrátane nízkej úrovne ovládania cudzích jazykov, ktoré sa v súčasnosti vyžadujú takmer pri každom pracovnom mieste. Napriek dlhoročnému štúdiu cudzieho jazyka nie sme dostatočne pripravení na jeho praktické používanie. Ďalším faktorom je nedostatok pracovných miest pre absolventov, teda mladých bez praxe. Takmer pri každom voľnom pracovnom mieste dominuje požiadavka minimálne trojročnej praxe, ktorú sme nemali kde nadobudnúť.
Marta Somorová, učiteľka SOŠ podnikania Martin nám k tomu povedala: „Keď sa mladého človeka tesne pred maturitou opýtate na jeho plány do budúcnosti, môžete očakávať najčastejšiu odpoveď: štúdium na vysokej škole. Charakteristickou črtou dneška je vysoký počet študentov vysokých škôl. Všetci chcú študovať, málokto chce hneď po maturite pracovať. Z mojej poslednej triedy študuje 85 percent absolventov na vysokých školách prevažne ekonomicko-manažérskeho zamerania. Počet absolventov stredných škôl, ktorí sa hneď po maturite chcú zapojiť do pracovného procesu v posledných rokoch značne poklesol. Z toho by malo vyplývať, že by mali mať lepšie možnosti výberu povolania a uplatnenia. Je tu však ešte ďalší nezanedbateľný aspekt, a to sú schopnosti a znalosti uchádzačov
o zamestnanie. Znalosti cudzích jazykov, schopnosť pracovať s počítačom a ochota celoživotne sa vzdelávať, to sú veci, ktoré mladým ľuďom mnohokrát chýbajú alebo nie sú na požadovanej úrovni. Veľké rezervy vidím nielen v študentoch, ale aj v systéme výučby informatiky, cudzích jazykov a odborných predmetov. Mohli by sme začať nekvalifikovanosťou vyučujúcich a skončiť pri platobných výmeroch
učiteľov."
A práca v zahraničí? Je pre nás mladých stále lákavá aj napriek zhoršujúcim sa podmienkam a čoraz slabším pracovným ponukám. Mnohých však odrádzajú často medializované rôzne trestné činy alebo podvody so sprostredkovaním práce.
Mladí ľudia si už dlho uvedomujú potrebu venovať sa téme zamestnanosti. Cítia, že sa jej u nás nevenuje dostatočná pozornosť, a preto sa snažia na ňu upozorňovať v mnohých diskusiách a programoch na európskej úrovni.
Autor: Katarína Vrabcová