Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Kam za kultúrou

Hľadáte kultúrny program? Pomôžeme vám kde ho nájsť v Turci.

DOM MIKULÁŠA GALANDU, TURČ. TEPLICE

Otvorené: Ut.-Pia. 10.30 – 16.30 h, Ne 12.30 - 16.30 h

- V galérii je sprístupnená stála expozícia Miuláša Galandu, jedného zo zakladateľov slovenského moderného výtvarného umenia. Výstava poskytuje prierez jeho tvorbou.

- Do konca apríla je galérii otvorená výstava Ambivalencia integrity. Svoje obrazy a kresby na nej vystavuje Jaroslav Uhel.

CENTRUM KULTÚRY MARTIN

Otvorené: Po. - Pia. 9. – 17. h

- Veľkonočné trhy – 21. apríla bude na Divadelnom námestí jarmok tradičných ľudových remesiel, veľkonočných ozdôb a pochúťok, návštevníci zažijú prezentáciu zvykov a tradícií jarného času.

- Míľa pre mamu – Deň Európy – 7. mája sa Divadelné námestie otvorí informáciám o Európskej únii, multikultúrny deň doplní tradičná Míľa pre mamu.

- Bambiriáda – 21. mája Divadelné námestie ožije celoslovenským festivalom práce s deťmi a mládežou, na ktorom budú škola a mládežnícke organizácie prezentovať svoju činnosť.

Matičný dom

Otvorené: každý pracovný deň od 9. do 15. h

DOM J. C. HRONSKÉHO

- V Dome J. C. Hronského je sprístupnená stála expozícia na tému Život a dielo Jozefa Cígera Hronského.

SNM-Múzeum kultúry Čechov na Slovensku

Otvorené: Ut. – Pia. 9. – 16. h

(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)

- Veľkí Česi malými očami – výstavný projekt, ktorý vznikol ako netradičná prechádzka českými dejinami a ktorý inšpirovala súťaž Najväčší Čech – sprístupnené do konca mája.

Posádkový klub Martin

- Májové srdiečko – koncert hudobných skupín na letnom kúpalisku Sunny – 29. apríla od 10. h.

- Míľa pre mamu – 7. mája bude na Divadelnom námestí hlavnou témou – matka.

- Bambiriáda – kolektívy posádkového klubu sa pripravujú na festival práce s deťmi a mládežou. Program bude 21. mája od 10. – 17. h na Divadelnom námestí.

Slovenské národné literárne múzeum SNK

Otvorené: denne okrem Po. a Ne.

8. – 16. h

n Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.

- Martin Kukučín, spisovateľ, humanista, svetobežník – výstavy, ktorá je súčasťou medzinárodného projektu venovaného 150. výročiu narodenia Martina Kukučína, potrvá do 30. apríla.

SNM-Múzea v Martine Etnografické múzeum

Otvorené: denne okrem Po. od 9.-17. h

- Do mája 2011 sa predlžuje výstava Svet na odchode (roľnícka civilizácia Slovenska na prelome 19. a 20. storočia). Návštevníci sa môžu zoznámiť s dnes už takmer zaniknutým svetom roľníctva v jeho každodennej i sviatočnej podobe.

- Ohýbaj ma mamko – narodenie, detstvo a mladosť v tradičnej kultúre Slovenska – výstavný projekt zameraný na dokumentáciu kultúry etnických minorít na Slovensku.

Múzeum slovenskej dediny

Kalendárium podujatí: Stavanie májov (1. mája), Hasičské dni (7.-8. mája), Detská nedeľa (29. mája), Dnes tovariš, zajtra majster (12. júna), Turčianske folklórne slávnosti (18.-19. júna), Turčianska harmonika (10. júla), Poďme kmotru vítať (24. júla), Spoznajme sa (7. augusta), Dožinky (21. augusta), Všetko, čo nám dáva matka príroda (11. septembra), Michalský jarmok (25. septembra), Keď sa zima opýta (9. októbra), Vianoce na dedine (11. decembra)

SNM-MÚZEUM MARTINA BENKU MARTIN

Otvorené: Ut – Pi od 9. – 16 h, So od 9. – 17. h

- Stála expozícia predstavuje autenticky zachovaný interiér domu, v ktorom Martin Benka (1888 – 1971) žil a tvoril posledné roky svojho života. Prezentuje celkový prierez výtvarnou tvorbou s ukážkami viacerých techník všestranne orientovaného umelca – maliara, ilustrátora, jednej z významných osobností slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia.

- V Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši je inštalovaná výstava Martin Benka (1888-1971), ktorú autorsky pripravila Anna Oláhová.

TURČIANSKA GALÉRIA

- Sprístupnená je stála expozícia Slovenská výtvarná moderna v Turci. Je venovaná najmä tvorbe osobností spätých s regiónom – M. Galandu, M. A. Bazovského, J. Alexyho, M. Benku, Ľ. Fullu a výberu z diel Galandovcov.

- My o voze, oni o koze. Známe turčianske mená a ich tvorba na nevšednej výstave predstavujúcej tvorbu otcov a ich detí. Potrvá do 8. mája.

- Portrét M(i)esta – Silvia Rajčanová predstavuje tvorbu Miroslavy Ferklovej, Mareka Kianičku a Alexandry Štefaňákovej. Potrvá do 8. mája.

TURČIANSKA KNIŽNICA

Otvorené: Divadelná ulica: Po. – Pia. od 8. – 18. h, So. od 9. – 13. h, pobočka Sever: Po. – Pia. od 9. – 18. h, So. od 9. – 13. h.

TURČIANSKE KULTÚRNE STREDISKO

Otvorené: počas pracovných dní

- V Turčianskej knižnicu sú do 6. mája na výstave sprístupnené fotografie, ktorých autori sa zapojili do tradičnej amatérskej súťaže – Amfo 2011.

ĎALŠIE VÝSTAVY

- V Gallery JJ svoje obrazy vystavuje Miroslav Bárdi a akademický maliar Stano Trepáč.

- V kaviarni Moca Cafe v Turčianskych Tepliciach vystavuje svoje práce pod názvom Illuminace II Jana Neumannová. Výstava obrazov a šperkov čerpá z prírodnej tematicky. Bude sprístupnená do jesene.

- Do prvého mája vystavuje v Župnom dome v Dolnom Kubíne svoju tvorbu mladá výtvarníčka Vlasta Žáková. Jej Niťokresba je prehliadkou nových pohľadov na textilnú tvorbu, ktorú inšpirovali internetové sociálne siete.

- Pavol Rusko – O krok bližšie/Second Upgrade – do 12. júna predstavuje v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne svoju maliarsku tvorbu.

SLOVENSKÉ KOMORNÉ DIVADLO

NÁRODNÝ DOM

Mizantrop (20. apríla), August na konci Ameriky (21. apríla), Radúz a Mahulena (26. apríla), Kubo (29. apríla), 1+1=3 (30. apríla)

ŠTÚDIO

Kumšt (19. apríla), Macbeth (27. apríla)

MESTSKÉ DIVADLO ŽILINA

Idiot (19. apríla), Vrátila sa raz v noci (20. apríla), Aladinova lampa (27. apríla), Sexuálna perverzita v Chicagu (28. apríla), Poľovačka na losy (29. apríla), Maľované na skle (30. apríla)

VŠIMLI SME SI

- O najkrajšiu kraslicu – posúťažná predajná výstava z celoštátnej výtvarnej súťaže tvorby kraslíc sa uskutoční v dňoch 15. apríla až 2. mája v Tvrdošíne.

- Missio - dlhoočakávaný etnoword koncert známej hudobnej formácie Missio sa uskutoční 30. apríla o 18. h v Dome odborov Strojár.

- Ako použiť digitálnu knižnicu – odborný seminár na túto tému organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska a Slovenská knižnica pre nevidiacich v Levoči v Krajskej knižnici Žilina 18. mája o 10. h.

STROJÁR

Otvorené: Po – Ne 17. – 20.15 h

- Kontrabas – legendárnu inscenáciu Štúdia L + S, ktorá sa na jeho scéne hrá už dvadsať rokov, uvidíme v Martine 19. apríla o 18.30 h. V monodráme sa predstaví Martin Huba.

- Dvojitá rezervácia – 29. apríla o 18.30 h – je bláznivou komédiou, ktorú na scéne DO Strojár odohrá Divadlo Andreja Bagara z Nitry.

- Koncert Petra Stašáka a jeho hostí spojený s krstom CD – Zlatý výber 2 sa uskutoční v nedeľu 1. mája o 14. a 17. h. Hosťami programu sú Silvia a Peter Klimentovci, Marta a Jozef Križanovci a Vladimír Čečot.

- Túlavé srdce – pútavý príbeh lásky, s ktorým na javisko Strojára príde bratislavské divadlo Astorka. Odohrá ho 5. mája o 19. h.

- Travesty show skupiny Screamers – s novým programom vystúpia v Strojári 22. mája o 18. h.

- Turčianska Šlágerbomba – 54. kolo známej súťaže s hlavným hosťom Milanom Drobným sa uskutoční 28. a 29. mája.

MESTO VRÚTKY

- Stavanie mája a predstavenie ľudových remesiel je vo Vrútkach naplánované na 30. apríla.

CAFÉ KAMALA

- Aktuálne je v kaviarni inštalovaná predajná výstava mamy a dcéry Silvia Rešetárovej a Tiny Vidlárovej.

STANICA ZÁRIEČIE

- Jana Farmanová –Vlakové – výstava bude inštalovaná do 1. mája.

- Early Melons 2011 – výber z víťazných filmov 4. ročníka medzinárodného festivalu študentských filmov – 19. apríla o 19. h.

Pre organizátorov kultúrnych podujatí:

Pripravujete festivaly, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty či kultúrno-výchovné podujatia pre deti či dospelých? Dajte o sebe vedieť aj prostredníctvom rubriky Kam za kultúrou.

Kontakt pre vás:

sefredaktor.mt@petitpress.sk

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 2. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 3. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 6. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 7. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 8. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 1. Na Slovensku je až 40 % domov bez adekvátneho poistenia
 2. Ako poistiť auto rýchlo a za tú najlepšiu cenu?
 3. Hotel Satelit sa mení na bytový komplex Camelia Residence
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 6. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 7. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 8. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 645
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 11 670
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 10 018
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 292
 5. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 6 322
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 703
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 3 769
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 326

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Neupratané Sulíkovo ego splodilo ultimátum.
 2. Ladislav Kuna: Matovič škodí Slovensku rovnako ako Fico, ak nie viac.
 3. Vlasta Žampová: V Nitre pokutujú občanov za ukazovanie plagátov Bödöra, Fica, Jahňatka a Gašpara
 4. Peter Lacina: Toskánsko za humnami
 5. Ján Marton: Konské mäso miesto hovädziny ! Pokuta 200.- € a rýchly koniec kontroly.
 6. Robert Puk: Získa Polikliniku Tehelná a.s. bratislavské Nové Mesto?
 7. Ján Galan: Politickí tupci vs. výrobné fabriky
 8. Juraj Ondruška: Poznáme riešenie kritickej dopravy vo Vajnoroch!
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 24 366
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 8 634
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 6 087
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVb) 5 160
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 930
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 669
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke 4 496
 8. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 481
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Bilbord s tematikou nájomných bytov.

Bilbord je kandidátom na podnet pre Radu pre reklamu.


6 h
Hádzanári majú za sebou extraligový žreb.

Do extraligy sa martinský tím vracia po ôsmich rokoch.


6. júl
Inscenácie v programe podali dôležitú správu o stave slovenskej spoločnosti očami divadelníkov.

Organizátori hodnotia festival ako jednoznačne úspešný.


a 1 ďalší 5. júl
Priamy súboj o tretie miesto medzi celkami T-klub a AC Roma skončil remízou.

Súboj prvých dvoch celkov museli odložiť, pretože obidvaja reprezentovali Martin na majstrovstvách Slovenska.


4. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Neupratané Sulíkovo ego splodilo ultimátum.
 2. Ladislav Kuna: Matovič škodí Slovensku rovnako ako Fico, ak nie viac.
 3. Vlasta Žampová: V Nitre pokutujú občanov za ukazovanie plagátov Bödöra, Fica, Jahňatka a Gašpara
 4. Peter Lacina: Toskánsko za humnami
 5. Ján Marton: Konské mäso miesto hovädziny ! Pokuta 200.- € a rýchly koniec kontroly.
 6. Robert Puk: Získa Polikliniku Tehelná a.s. bratislavské Nové Mesto?
 7. Ján Galan: Politickí tupci vs. výrobné fabriky
 8. Juraj Ondruška: Poznáme riešenie kritickej dopravy vo Vajnoroch!
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 24 366
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 8 634
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 6 087
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVb) 5 160
 5. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 930
 6. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 669
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke 4 496
 8. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 481
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné

Už ste čítali?