Matica pripravuje oslavy 150. výročia memoranda

Matica slovenská (MS) sa pripravuje na najvýznamnejšiu udalosť tohto roka - oslavy 150. výročia prijatia Memoranda národa slovenského.

MARTIN. Oslavy 150. výročia prijatia Memoranda národa slovenského by sa aj za účasti predstaviteľov vlády mali uskutočniť začiatkom júna v Martine. Ako informoval predseda MS Marián Tkáč okrem verejného zhromaždenia občanov si uctia pamiatku "mužov memoranda" kladením vencov k ich hrobom na Národnom cintoríne. V kostoloch sa odslúžia ekumenické bohoslužby a oslavy bude sprevádzať aj kultúrny program. MS pripravuje tiež konferenciu na tému memoranda, putovnú výstavu aj dramatické pásmo nacvičené matičiarmi z Liptovského Mikuláša.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Nepodarí sa nám v tomto roku v širšom rozsahu zapojiť do akcie školy," s ľútosťou konštatoval šéf MS. Verí však, že už budúci rok sa národné dni budú datovať na začiatok júna a skončia sa 5. júla. "Tento mesiac by bol mesiacom intenzívnejšieho pripomínania si významných udalostí, ktoré možno rámcovať dátumami 6.-7. jún, kedy bolo prijaté memorandum a 5. júl, na sviatok sv. Cyrila a Metoda a zároveň Dňa zahraničných Slovákov," plánuje predseda matice.

V tomto období vidí priestor na to, aby sa s históriou národa oboznamovali najmä mladšie generácie. Vtedy by mali vyvrcholiť aj rôzne súťaže pre žiakov základných, stredných a vysokých škôl. Spomenul prípravu súťaže o najlepšiu esej medzi vysokoškolákmi na tému Je na začiatku 21. storočia aktuálna myšlienka zakladateľov MS z roku 1863, uvedená v jej stanovách, že MS je jednotou milovníkov národa a života slovenského?. Sám predseda je zvedavý, ako budú mladí ľudia na otázku reagovať.

SkryťVypnúť reklamu

Smelé plány prezentoval aj v súvislosti s rekonštrukciou budovy MS v Martine, ktorá by mala byť súčasťou väčšieho projektu prestavby celého námestia s blízkym Evanjelickým kostolom a sídlom bývalej Neografie, kde matičiari zamýšľajú vybudovať priestor pre spoločenské podujatia. Tkáč by si vedel predstaviť, že by sa súčasťou námestia stali sochy významných slovenských dejateľov v životnej veľkosti. "Na stoličke bude napríklad sedieť Škultéty, fajčiť bude Cíger Hronský. Bola by to určitá zvláštnosť, takéto panoptikum by nebolo nikde len v Martine," nadchýna sa myšlienkou predseda MS.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 194
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 193
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 000
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 044
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 731
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 123
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 803
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR
Tradičná oblievačka v skanzene.

V nedeľu nebude chýbať oblievačka a šibačka


Pavol Lackanič
Cez víkend je na programe viacero šlágrov.

Fomat má voľno, ale futbalový program je tentoraz poriadne nedupaný.


Už ste čítali?