MARTIN, SKLABIŇA. Agrosektor na začiatku roka upozorňoval, že zrušenie zvýhodnenia červenej nafty prišlo len niekoľko mesiacov po tom, čo ju Európska komisia povolila pre Slovensko do konca roka 2012. Poľnohospodári tak platia za každý spotrebovaný liter približne o 15 centov viac. V priemere o ďalších 15 centov na liter zdražela nafta od januára. Pohonné hmoty vôbec niesu pre poľnohospodárov zanedbateľnou položkou. Náklady na spotrebovanú naftu sa podľa veku strojov premietajú do konečného hospodárskeho výsledku 35 až 60 percentami.
Ešteže majú skladovacie nádrže
„Naše náklady sa vďaka zrušeniu daňovej výhody z červenej nafty oproti minulému roku zvýšia približne o 53 – tisíc eur," hovorí Dušan Klinčúch mechanizátor PD Sklabiňa.
Dopady rekordného rastu ceny ropy sa Sklabinčanom podarilo aspoň sčasti zmierniť. Disponujú totiž pomerne slušnými skladovacími kapacitami. „Vieme uskladniť tretinu našej ročnej spotreby pohonných hmôt. Tento rok sa nám nakupovanie v predstihu oplatilo."
V Sklabini majú tiež široký vozový park a často mechanizmy prenajímajú aj iným družstvá. „Kolegovia si o nás objednajú stroj aj vodiča. Za tieto služby zaplatia dohodnutú sumu. Naftu si dodávajú sami, a tak sa zvýšenie jej ceny zas premietne do rastu ich nákladov," vysvetľuje mechanizátor.
Stále horšie a horšie
Napriek viacerým snahám, ktorými sa snažia zmierovať súčasne problémy, nevidí turčiansky poľnohospodár budúcnosť svojho odvetvia príliš ružovo.
„Väčšina poľnohospodárskych družstiev u nás v dnešnej dobe vykazuje stratu. Efekt zrušenie červenej nafty znásobený rastom jej ceny spomínaný schodok ešte prehĺbi. Prvovýroba totiž pod tlakom obchodníkov musí svoje produkty často predávať lacnejšie, ako ich dokáže vyrobiť. Takýto trend je z dlhodobého hľadiska neudržateľný," dvíha varovný prst Dušan Klinčúch.
Drahé potraviny
Okrem nižších zásob obilia a špekulatívnych nákupov na komoditných trhoch pomáha rastu cien potravín aj vyššia cena ropy. V cenách sa podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory odrazí aj zrušenie daňovej úľavy na naftu využívanú v poľnohospodárstve, ako aj vyššia sadzba dane z pridanej hodnoty.
V rozpočte priemernej slovenskej domácnosti pritom tvoria potraviny približne pätinu výdavkov. Podiel výdavkov na potraviny sa zvyšuje v prípadoch rodín s nízkymi príjmami až na štvrtinu.
Ceny potravín a nealkoholických nápojov podľa Štatistického úradu SR vo februári medziročne stúpli o 6,6 percenta, vlani sa v priemere zvýšili o 1,6 percenta. Analytici trhu tvrdia, že ceny potravín už dokonca prekonali rekordné úrovne z roku 2008. Nižšie ako v lete 2008 sú už len ceny mäsa a mlieka, syrov a vajec. Práve v týchto kategóriách sa však očakáva rýchlejší rast cien v nasledujúcich mesiacoch.
Červená nafta
Mohli ju používať len subjekty, ktoré boli zaregistrované colným úradom a splnili podmienky registrácie. Museli využívať červenú naftu len do strojov určených na práce v poľnohospodárskej a lesnej výrobe vykonávanej v rámci podnikania. Zaregistrovaným subjektom colný úrad vydal odberný poukaz. V praxi to znamenalo, že červená nafta bola v porovnaní s motorovou naftou z čerpacej stanice lacnejšia v priemere 14 až 17 centov za liter. Červenú naftu predávali registrovaní obchodníci evidovaní colným úradom. Na znečistenie palivovej sústavy dopravného prostriedku alebo stroja stačilo malé množstvo nafty obsahujúcej červené farbivo. Prítomnosť červenej nafty sa nedala odstrániť ani po niekoľkonásobnom premývaní nádrže.